Aylık ritüele, PlayStation Plus oyunlarının açıklandığı o güzel güne cümleten vardık sevgili geekler. Şimdiden söyleyeyim, elimizdeki Plus oyunları geçtiğimiz ay kadar zayıf değil (Allah için, Grow Home çok iyiydi yahu), ama bir Rocket League, bir Ground Zeroes, bir OlliOlli 2 gibi bir zaman sarmalı da yok gibi gözüküyor. Yine de, bir iki klasik var; bir de fark ettim ki Plus’un muhtemelen en işlevsel tarafı olan “denemek istediğiniz, ama para vermeyi gözünüzün kesmediği oyunlar” boşluğunu dolduran işler var. Geçelim mi kendilerine?

İlk oyunumuz, listedeki en büyük isim muhtemelen: Broken Age. Tim Schafer’ın onca inovasyondan sonra ana rahmine seferi olduğundan, ben yıllarca kendisini Kickstarter ve getirdiği dedebeyliğin bir sembolü olarak görüp, uzak durmuştum. Şimdi açıkçası yapım aşamasında kendini boy boy gösteren dedebeylik, oyuna sirayet etmiş mi tespit etmek için bir denemek istiyorum. Kendisi PS4 ve Vita için indirilebilir olacak. İkinci oyunumuz gibi; onun adı da Super Meat Boy. Zaten yıllar içerisinde bir marka hâline geldiği için, onu anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Siz bir etsiniz, çok ölüyorsunuz, ölümleriniz toptan gösteriliyor, komik oluyor.

1 PlayStation Plus October Games EU

Üçüncü oyunumuzun adı Unmechanical: Extended Edition. Kendisi bir bulmaca oyunu. Siz bir yeraltı kompleksinde mahsur kalmış, yalnız bir robotsunuz. Kurtulmak ve ne olup bittiğini anlamak için hem keşif yapmanız, hem de çevre bulmacalarını çözmeniz gerekiyor. PS4 ve PS3 için gelen oyun, biraz kafa açacak, biraz da rahatlatacak gibi. Dördüncü oyunumuz ise, sadece PS3’te oynanabilir olan co-op 2D puzzle / platform oyunu Chariot. Görsel anlamda Braid’i andırıyor, onun biraz daha basiti ve eğlencelisi gibi duruyor. Dürüst olmak gerekirse çok da ilgimi çekmedi.

Son iki oyunumuz ise PS3 ve PS Vita için. İlki, Super Meat Boy’un klonu, o yüzden Super Meat Boy ile aynı ay verilmiş olması biraz talihsiz olmuş. Oyunumuz Kung Fu Rabbit’in tek farkı, biraz daha yavaş oynanması. Super Meat Boy’da genelde hunharca koşuyorken, burada biraz zaman zaman stratejik sıçramalar da yapıyorsunuz. Son oyunumuz ise dövüş temalı ritm oyunu Kickbeat. Eğer Dance Dance Revolution oynadıysanız, Kickbeat’in nasıl bir şey olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Kendisi benim Broken Age ile bu ayki mutlaka deneyeceğim oyunlardan biri oldu. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.