Konsolların neler yapabildiğine şaşırıyorum bazen. Gerçekten. Biz küçükken konsol dediğimiz cihazlar sadece oyunu taktığında anlamlı olan şeylerdi. Kartuşsa kartuşu, diskse diski slotuna yerleştirirdiniz ve konsol o hâliyle yaşamaya başlardı. O günlerden bu günlere kademe kademe geldik, evet, ama dürüst olayım hâlâ bunun yanında ek iş yapan konsollar şaşırtıyor beni. Bunun kabullenilmiş olması da ayrı bir olay. Artık insanlar filmlerini Xbox’tan izliyor, dizilerini PlayStation’da sıralıyorlar. Ve bittabi, müzik dinleme ihtiyaçlarını da ufaktan konsollarla karşılamaya başladılar.

İki büyük konsolun da kendine has müzik servisleri var; daha doğrusu vardı diyelim, zira PlayStation’ın müzik servisi Music Unlimited bir süreliğine kepenkleri kapatacak. Yerine gelen şey ise maşallahlık. Şu küçük bir streaming servisi var ya işte, onu kullanacaklar. Hani adı da bir komik, ücretsiz de kullanabiliyorsunuz, 30 milyon da şarkısı var içerisinde… Neydi adı? Hah, Spotify! 

playstation spotify

Evet, Music Unlimited 29 Mart 2015’te faaliyet gösterdiği 19 ülkede kapıları kapatıp vedasını ettikten kısa bir süre sonra Sony’nin Spotify ile giriştiği ortak proje PlayStation Music start alacak. Bu servis içerisinde PSN kullanıcıları hesaplarını Spotify hesaplarına bağlayabilecekler ve hatta Spotify üyeliklerini PSN cüzdanlarından karşılayabilecekler. PlayStation Music Spotify’ın bütün haşmet ve kudretini kullanıyor olacak, yani o bahsettiğimiz 30 milyon şarkı ilk etapta PlayStation 3, PlayStation 4 ile birlikte Xperia akıllı cihazlarında hazır bulunacak.

Burada işin birkaç püf noktası var. Sony müzik servisinin arka planını komple Spotify’a bağlamakla aynı zamanda eriştiği pazar sayısını da katlıyor olacak. Zira bu işin içerisinde tonla telif hakkı meselesi var ve Spotify pek çok ülkede bu meseleleri halihazırda çözmüş vaziyette. Music Unlimited kapandığı sırada 19 ülkeye hitap ediyor olacak, fakat PlayStation Music Spotify’ın attığı omuzla bu sayıyı 41’e çıkartacak. Bunların arasında Türkiye var mı bilmiyoruz, ama olacağını düşünüyoruz, neticede Spotify ülkemizde uzun bir süredir faaliyet gösteriyor. İkinci püf noktası ise şu, bu servis öngörülebilir bir gelecekte Sony platformlarına özgü olacak. Bunun değişeceğini de sanmıyoruz, zira Microsoft zaten Xbox Music adı altında tüm cihazlarına bir müzik servisi sunuyor. O yüzden anlayacağınız, belki ileride Vita’ya da gelir, ama Spotify destekli PlayStation Music yakın tarihte sadece PS platformlarında olacak!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.