Eğer vaktiniz varsa, size Nintendo’nun hikayesini anlatmak isteriz. Çünkü gerçekten, çok eğlenceli olduğunu düşünüyoruz bu acayip Japon şirketinin öyküsünü. Esasen kart firması kendisi, baya da iskambil kağıdı. 125 senelik de bir kurum. Video oyunları çıkınca, inceden oraya yöneliyorlar. Birkaç hit makineleri ve cihazları var ama, esas bombayı 1980’lerin başında NES ile vuruyorlar. O ve akabinde gelen SNES’in arasına bir de Game Boy sıkışınca, 80’ler ve 90’larda “oyun” demek, “Nintendo” anlamına geliyor.

Sonradna 90’ların ortasında Nintendo tahtını Sony’ye devrediyor. Üstelik Sony’nin konsol işine girmesinin sebebi de kendisi. PlayStation markası oyunları domine derken, Nintendo düşüyor. Hisseler de sıkıntıda. Hem Nintendo 64; hem de GameCube çok başarılı olamıyorlar. Ancak bir Wii çıkartıyor Nintendo ve o konsol neslini zaferle kapatıyor. Aynı sıralarda da DS çıkıyor ve tarihin gelmiş geçmiş en çok satan ikinci konsolu oluyor. Tekrar Nintendo övülmeye başlanıyor dünyada. Nintendo bataklıktan çıkıyor.

pokemon-go-augmented-reality-smartphone-game-is-now-available.1280x600

Ama sonra Wii’nin başarısını taklit edemiyorlar. DS’in halefi 3DS saygın rakamlara ulaşsa da, Wii’nin halefi Wii U çakılıyor. DS ve Wii dönemi başarıya taşımış olan Satoru Iwata ve onun “Akıllı telefonlara oyun yapmam, Nintendo oyunları Nintendo konsollarında oynanır” inadı sorgulanmaya başlıyor. Ardından Iwata’nın vefatı üzerine göreve gelen ekip “Yok” diyor, “bizim acilen bu akıllı telefon işine girmemiz lazım”. Niantic ile ortaklanıyorlar ve ortaya Pokémon Go çıkıyor.

Bunları anlatıyoruz, zira yine battı denilen Nintendo, yine çıktı çukurdan. Bloomberg’in haberine göre, Nintendo Tokyo borsasında bir günde en çok hissesi el değiştiren şirket rekorunu kırdı. Toplam 4.5 milyar dolarlık hisse dolandı Tokyo Borsası’nda. Üstelik sadece bu da değil. Şirketin Pazar değeri de %70 oranında artmış anladığımız kadarıyla. Üstelik bu, daha Pokémon Go’nun henüz tüm ülkelere yayılmamış hâliyle. Ben şu raddeden sonra, artık Nintendo’yu daha fazla tartışmamayı öneriyorum. Adamlar tekrar Pokémon ile dünyaya hâkim konuma egldiler. Ötesi var mı ya?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.