Oyun dünyasına bakıp da kendi kendime sorduğum bazı çok kilit sorular var. Bazen trendlere ve eğilimlere bakıp, silme üzülüyorum. Bir şey tutunca, ona çılgıncasına yüklenmek gibi bir huyu var bu sektörün. Kahverengi asker oyunları mı tuttu? Aban kardeşim, bas ordu temasını, bas M4’ü… Fütüristik askerlere mi kaydık? Ver güzel kardeşim altına mechaları…

Tyrannosaurus rex dinosaur

Hayır, işin kötüsü, indie oyun dünyası bağımsızlıktan yıkılıyor olması gereken bir yerken onlar da kendi trendlerini takip ediyorlar. Her üç bağımsız oyundan ikisi direkt olarak koca kafalı duygusal çocukların masumiyetlerini karanlık bir dünyaya karşı kaybedişleriyle ilgili. Kalanları da direkt olarak Minecraft/DayZ çizgisi arasında bir yere konuşlanıyor. İşte bu arada da korkunç güzel temalar ve arka planlar kayboluyor, dinozorlar gibi.

Eğer sizin de canınız Jurassic World ufukta sinsice yaklaşırken eli yüzü düzgün dinozorlu oyun oynamak istiyorsa, şu aşağıdaki 7 oyunu önermeye geldik. Buyurun efendim, sizi mezozoik çağa döndürecek 7 dinozorlu oyun!

 

Dino Crisis 2

01 Dino Crisis 2

Listeye elbette bu alt türün ağa babalarından biriyle başlayacaktık. Dino Crisis serisi, hayatı boyunca hem yapımcısı, hem de hayranları tarafından “dinozorlu Resident Evil” olarak anıldı. Öyle algılandı, öyle geliştirildi. Bununla ilgili kimsenin de problemi yoktu üstelik. Bu oyun basbaya kamera açısıyla, hikaye anlatış şekli ve taktikleriyle bir dinozorlu Resident Evil’dı, ve Capcom seriyi devam ettirmeme kararı aldığından beri de hayatımızda bir dinozorlu Resident Evil boşluğu var!

 

Dino D-Day

02 Dino D-Day

Dino D-Day’in Steam kullanıcı incelemelerinde, bizden bir arkadaş oyunun artıları arasında şunu belirtmiş: “Dinozorlar çiş yapabiliyor”. Werewolf127, her neredeysen duy sesimizi, senin önünde boynumuz kıldan ince. Biz bu oyunu anlatmak için daha fazla bir şey söyleyemeyiz. Bu oyunda dinozorlar var, bu oyunda nazi dinozorlar ve çiş yapabiliyorlar. Dino D-Day’in tonunu da, havasını da direkt olarak bu yeterince özetliyor zaten. Ne ciddi olmaya çalışan, ne de kendini ciddiye almayı deneyen bir oyun değil Dino D-Day. O, dinozorlarının çiş yapabildiği bir oyun.

 

Fossil Fighters

03 Fossil Fighters

DS için özel olarak geliştirilen Fossil Fighters, hayatımda muhtemelen en inanamayarak okuduğum incelemeye sebep olmuş bir eserdir. Yanlış hatırlamıyorsam IGN, hatırlıyorsam da en kötü GameSpot, oyun için “çok fazla Pokémon gibi” demişti. Yahu bu nasıl kötü bir şey olabilir? Allah için incelemeyi yapan arkadaş elini vicdanına koysun, söylesin, kurgusal yaratıklar yerine dinozorları toplayıp kapıştırdığımız bir Pokémon oyunu nasıl bu yönden eleştirilebilir? Çok klon bir oyundu Fossil Fighters, ama en derin arzularımızın doğrultusunda bir klondu. O yüzden ne ona, ne de 3DS için çıkmak üzere olan devam oyununa laf söylettirmem!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Şu listeden anladım ki, eğer dinozor oyunu yapıyorsanız oyunun adında bir yerde mutlaka “primal” yazmalı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.