Her iki üç ayda bir olduğunu gibi yine bir Hollywood yönetmenimiz MCU hakkında kendisine sorulan soruya tartışmalı bir yanıt verdi ki bu kişi de bol kanlı klasiklerin başındaki Quentin Tarantino. Los Angeles Times ile yaptığı röportaj sırasında neden hiç Marvel veya DC filmi yönetmeyi düşünmediği sorulduğunda çok açık bir cevap veriyor aslında: “Ben taşeron değilim. O tür filmler yapmak için taşeron olmanız lazım.”

Quentin Tarantino on MCU

Çıkacak olan kitabı Cinema Speculation vesilesiyle gerçekleşen bu röportajın devamında ise Quentin Tarantino çocukken izlediği Star Wars filminin ne kadar etkileyici olsa da zaman içinde büyüsünü yitirdiğinden ve artık kendisi için, Star Wars filminden bir sene sonra çıkmış Jaws kadar anlam ifade etmediğinden de bahsediyor. Kendi zevklerini tanımladığı noktada ise şöyle bir açıklama yapmış: “Ben daha ziyade Close Encounters of the Third Kind türünden filmlerin insanıyım. Steven Spielberg tarafından sadece sinefiller için değil genel sinema seyircisi için de yapılmaya konulmuş epik filmler. Third Kind’ın zirve anı gibi bir bölüm çok az filmde var. Seyircinin aklı çıkmıştı.” Quentin Tarantino siteyle yaptığı röportajda kitapta adeta sinemaya aşkını yansıtışından da bahsediyor ve tamamını okumanızı da tavsiye ederim eğer kendisini seviyorsanız, cidden akıp gitti ben baktığımda.

Galiba MCU bu başarılara devam ettiği sürece, evren umrunda olmayan yönetmenler de sorulan sorulara kendi görüşlerini filtresiz aktarmaya devam edecek. Quentin Tarantino ve Christopher Nolan en sevdiğim iki yönetmendir desem yeridir. Adamın düşüncelerinin nereden geldiğini anlamakla birlikte, yine de bu filmlere kendinden bir şeyler katıp ortaya vasatın ötesinde işler çıkaran meslektaşlarına biraz haksızlık yapmış gibi geldi.

Christopher Nolan

Size de öyle geldi mi? Söylediklerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir gün görüşleri değişse, Quentin Tarantino ne çeksin isterdiniz? Sizce cidden bir sonraki filmi ile yönetmenliği tamamen bırakacak mı? Size de sinemanın sanat kısmıyla eğlence kısmını birleştirebilen yönetmen sayısı gittikçe azalıyor gibi gelmiyor mu? Çoğu yönetmen iki taraftan birini boşluyor sanki. Sorduğum sorulara yanıtlar bulun ve başkasının emri altına girmeden istediğiniz şekilde aşağıya yansıtın. Ayrıca bütün olaya cuk oturan şu videoyu da mutlaka izleyin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Comments

  1. Jaws filmi 1975
    Star Wars 1977 bu arada.1 yıl ara yok.Onun dışında Tarantino bir Punsiher filmi çeksin isterdim 🙂

    • Emin Özdenvar Reply

      Röportajı baştan sona okuyunca cümleler kafamda öyle kalmış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.