Oyun dünyası ile içli dışlı bir insansanız son ayların en popüler mevzusunun Microsoft’un Activision Blizzard firmasını 69 milyar dolara satın almaya çalışması olduğundan haberiniz vardır. İlk ortaya çıktığında çoğunluğun bu kadar uzayacağını tahmin etmediği süreç, özellikle Sony tarafının Call of Duty markasının Microsoft firmasına geçeceği yönündeki endişeleri sebebiyle yaptığı savunmalar ve Xbox tarafının da hiçbir şeyi kendine özel almayıp, markayı her yere getireceğini belirtmesi şeklinde ilerliyor. Microsoft bunu kanıtlamak için çeşitli bulut tabanlı sistemlerle de, Nintendo ile de on yıl kapsamlı anlaşmalar imzaladı ve Sony tarafına da on yıllık Call of Duty erişimi vaat ediyor. Dün ise Xbox tarafının savunmasını sorgulatacak bir gelişme yaşandı. 2 Mayıs tarihinde bizlerle olacak olan Redfall oyunu ilk başta PS5 için de geliştiriliyormuş ama Bethesda, Microsoft tarafından satın alınınca bu sürüm iptal edilmiş. Yaratıcı Yönetmen Harvey Smith neler demiş, buyurun:

Tüm oyuncuları düşünüyoruz. Valla…

Microsoft tarafından satın alındık ve büyük D harfiyle değişim oldu. Geldiler ve dediler ki ‘PS5 yok, Xbox, PC ve Gamepass sistemine odaklanıyoruz’. Çok ciddi bir şey değil hatta bence iyi bile oldu. Gamepass sistemini desteklemeye yardımcı oluyor ve endişelenecek bir platform eksiliyor.” Yapımcı açısından bakınca söylediklerini anlıyorum tabii ama bu tür bir durum ve senenin en çok beklenen oyunlarından Starfield gibi bir oyunun –ki eminim o da ilk başta PS5 için de geliştiriliyordur- Sony tarafına getirilmemesi bile aslında “Biz oyuncuları düşünüyoruz. Oyunlar her yerde olmalı.” gibi lafları ağzından sık sık duyduğumuz Phil Spencer ve ekibinin samimiyetinden şüphe ettiriyor. Sırf ucuza oyun oynayacağım diye bu satın alımın gerçekleşmesinin ileride endüstri için sebep olabileceği sorunları umursamayanlara zaten diyecek bir şey yok.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Microsoft’un kendi başına organik stüdyo gelişimini beceremeyip de ortalığa para saçarak mücadele etmeye çalışması sizi de sinir ediyor mu? Ucuza oyun oynayayım da gerisi beni alakadar etmez mi diyorsunuz? Starfield oyununun buglardan arındırılmış hali için kaç yıl bekleriz? Düşüncelerinizi sevimli gözükmeye çalışmadan paylaşın bizlerle.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

3 Comments

  1. Bu nasıl bir haber yapma şekli ya? Senin tarafsızlığın nerede? Evet bana göre de cod serisinin Xbox tekelinde olması tehlikeli ama yazdığın cümlelere bir oku Allah aşkına. Dayatma yorum resmen.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.