Bizim “geek” konseptini nasıl tanımladığımızı az çok biliyorsunuz artık. Hiçbir zaman kendimizi tanımlarken en göğsümüzü gere gere kullandığımız bu kelimeyi “çizgi roman seven, bilimkurgucu FRP’ci” gibi metaya bağlı tabirlerle anlatmadık. Bizim için geek, herhangi bir mesele için derin bir tutkuya sahip, o meseleyi araştıran, okuyan, eşeleyen; ve ondan sonra da o konu hakkında susmayı bir türlü beceremeyen herkese verilen ad.

Carl Sagan 2

Bu tanım uzun süre ana akımın dışında kaldı. Bir konuyla ilgili geek seviyesinde tutkuya sahip olmak “cool” olmadı çok uzunca bir süre. Böylesine bir aşk, böylesine bir şevk genelde küçük görüldü. Bugün işler öyle yürümüyor. Artık o merağa ve samimiyete sahip olmak çok normal bir şey herkesin gözünde. Bunun buraya gelmesinde emeği olan, kendi geek’liğiyle bariyerleri yıkan birkaç kıymetli insan var. Ve o insanların listesinde, Carl Sagan’ın çok önemli bir yeri var.

1934 doğumlu Amerikalı astronom, astrofizikçi ve astrobiyolog Carl Sagan, 1980’de başladığı ödüllü TV dizisi Cosmos ile birlikte hem bu yukarıda bahsettiğimiz barajı yıktı, hem de dünya çapında milyonlarca insanın bilime başka bir gözle bakmasını sağladı. Onun yaptığı program 60 ülkede 500 milyonu aşkın genç tarafından izlendi. Ondan etkilenip biliminsanı olanların sayısı ise ölçülemez.

Carl Sagan 1

İşte o Carl Sagan’ın hayatı şimdi Warner Bros’un elinde film oluyor. Variety’nin haberine göre, Sagan’ın eşi ve çalışam arkadaşı Ann Druyan’ın Interstellar yapımcısı Lynda Obst ile birlikte prodüktörleri arasında yer alacağı filmi, Deadfall’ın yazarı Zach Dean kaleme alacak. Filmin Sagan’ın hayatını anlatan bir biyografik film olacağı tahmin ediliyor, ama kesin de değil. Onun fikirleri ve öne sürdükleriyle ilgili daha soyut, daha Cosmos tadına yakın bir iş de çıkabilir. Tek bir şey kesin, bu film illa ki sinemada izlenecek!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.