Sanıyorum şu dakikada hemen hemen hepimiz Robert Downey Jr.’ın kariyer türbülansları konusunda genişçe bir bilgiye sahibizdir değil mi? Kariyerine yönetmen babasının yönlendirmesiyle başlayan ve o gölgeden çıkıp, Air America, Chaplin ve Natural Born Killers gibi filmlerle büyük övgü kazanan; fakat bu övgü, şan, şöhret ve finanssal başarıyı iyi kontrol edemeyip; kendini 1990’ların sonunda uyuşturucunun pençesinde bulan bir adamdı Robert Downey Jr. Pek çok kere, pek çok farklı mecrada geri gelmeye çalıştı 1996-2005 seneleri arasında. Fakat devamlı hapse girip girip çıktı, rehabilitasyon merkezlerinin gediklisi oldu… Olmadı yani anlayacağınız. Downey Jr. yeteneğini harcayan onlarca Hollywood başarısızlık hikayesinden biri olacak gibi gözüküyordu.

2005 senesinde Downey Jr.’ın kariyer basamaklarını geri çıkışı başladı. Kiss Kiss Bang Bang ve Good Night and Good Luck gibi övgü toplayan işlerde yer aldı. 2006’da A Scanner Darkly; 2007’de ise Zodiac içinde küçük yan rollerde Hollywood eşrafına artık sete zamanında gelebilen, işini profesyonelce yürütebilen bir adam olduğunu kanıtladı. Bu da 2008’de Marvel’ın onun üzerinde bir kumar oynamasına sebep olacak gerekli garantiyi verdi. O kumar da ölümüne tuttu, 2008’de çıkan Iron Man ile birlikte Robert Downey Jr. dünyanın en büyük yıldızlarından biri hâline geldi. Sonrasında gelen Tropic Thunder ve Sherlock Holmes filmleri de bu statüsünü perçinledi.

Şimdilerde Downey Jr. filmlerde oynaması için kapısında yatılan bir adam. Hatta öyle ki, filmlerin var olup olmayacağını bile kendisi belirliyor. Iron Man 4 öyle bir iş mesela. Robert Downey Jr’ın kontratı Avengers 3 sonrasında bitiyor ve Iron Man serisinin dördüncü filmini kapsamıyor. Fakat Marvel, çok tutan bir karaktere bir devam filmi çekmek niyetinde. Bu yüzden de Downey ile görüşme içerisindeler. Downey kesinlikle olmaz demiyor, fakat Deadline’a yaptığı açıklamalara göre bir şartı var. Filmin yönetmenliğini Mel Gibson’ın yapması.

25th American Cinematheque Award Honoring Robert Downey, Jr. - Show

Bilen bilir, Mel Gibson vakti zamanında bir tutuklama sırasında inanılmaz ırkçı sözler sarf ettiği için Hollywood tarafından tabiri caizse kara listeye alınmıştı. Hem o tutuklama tutanağında geçen anti-semitik sözler, hem de sonradan ortaya çıkan bir ses kaydında duyulan siyahi karşıtı laflar Gibson’ın başını yakmış, Avustralyalı aktör bir anda persona non grata olmuştu. İşin püf noktası şu: Downey Jr da aşağı yukarı bu noktadaydı. Kabul, aktörün günahları ırkçılık ve anti-semitizm değildi; alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığıydı ama, Downey de bir zamanlar içindeki şeytanlar yüzünden iş bulamıyor, kabul görmüyordu.

İşte o zamanlarda yanında duran az kişiden biri de Mel Gibson’mış meğerse. Downey de bu hareketinin karşılığını ödemek istiyor olacak ki, Deadline’a açıkladığı gibi, Marvel’a bunu önermiş. Aşağıdaki videoda Downey – Gibson ilişkisine dair bir fikir edinebilirsiniz, kendisini SlashFilm’de gördük aynen koyduk.

Bize sorarsanız, Downey’nin yaptığı çok dokunaklı bir hareket. Ama sadece “adam kayırmak” da değil. Mel Gibson, uzun zaman önce yaptığı korkunç hataları bir kenara bırakırsak, tartışılmayacak denli iyi bir yönetmendi. Bunu anlamak için Braveheart, The Passion of the Christ ve Apocalypto’yu arka arkaya izlemek yeter. Onun elinde bir Iron Man 4, neresinden bakarsanız bakın, ilginç bir proje olacaktır. Bir de şöyle bir mesele var, aynı Downey gibi, biz de Gibson’ın cezasını fazlasıyla çektiğini düşünüyoruz. Neresinden baksanız 10 senedir profesyonel olarak dışlanan bir adamdan bahsediyoruz.

Çok önemi yok ama, bu mesele bizim onayımızı aldı açıkçası. Siz ne diyorsunuz? Mel Gibson’ın yönetmenliğinde bir Iron Man 4 nasıl olur?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.