Önce lafa şu iki şeyi netleştirerek girmek lazım: İnfografik görseller dünyanın en güzel şeyi. Gerçekten öyle. Özellikle hakikaten bunu sağlayabilecek bir veriniz varsa, güvenilir bir kaynaksanız yani sabaha kadar tatlı infografikler yapabilirsiniz. Dünya üzerinde güzel hazırlanmış bir infografiğe kimse hayır demeyecektir. Hatta ileri gidiyorum, ben infografik görünce inceden coşmayan bir geek bile tanımıyorum.

İkinci netleştirmemiz de şu: “Akşam kaynatması” derken, ne kast ediyoruz? Hafif argo bir tabir, açalım; akşam kaynatması dediğimiz şey arkadaşların birbirine “Abi akşam ne yapıyoruz?” diye sorduktan sonra planladıkları şeydir. Akşam eğlencesi, içkili yemekli masalar, muhabbetler yani. Seyahat sitesi Expedia, üç kategoride akşam kaynatmalarını ele almış: Saat kaç gibi başlıyor? Neler içiliyor? Yemekler neyle yeniyor? 

İnfografiğe 31 ülkeyi dahil etmişler, Türkiye de bu ülkelerden birini. Beyanların gerçekçiliğini oradan da ölçmek mümkün. Örneğin akşam yemeği saati olarak Türkiye için akşam verilmiş, ki yanlış değil. Bana sanki 20:00 daha doğru olurmuş gibi geliyor ama, bunu destekleyecek bir verim yok elbette. Diğer iki konuda isabetli bir veri sunmuş Expedia. Mesela çok alkol tüketmiyoruz, ama tükettiğimizde sıralama en çok biralar, ardından ispirtolar ve şaraplar şeklinde. İspirto diyerek de bir alkol geek’ini üzüyoruz muhtemelen ama, “spirit” denilen şey işte. İkinci sırada çıkmasının sebebi de rakı.

Son veri de epey enteresan, yemek için kullanılan araçlarda Türkiye’yi çatal-kaşık olarak göstermişler. Üzerine hiç düşünmemiştim, ama doğru. Türkiye’de gerçekten de bıçak mecbur kalınmadıkça başvurulan bir araç değil. Yeterince yumuşaksa ilk içgüdümüz yemeği çatalla bölmek yönünde oluyor, bunu da bizden başka yapan çok kültür yok. Ama bizden enteresanları da var. Mesela bu grafik Hindistan ve Suudi Arabistan gibi yerlerde sağ elle yemek yendiğini, Mısır’da da popüler kombinasyonun kaşık-bıçak olduğunu söylüyor. Diğer yerler ise yekten çatal-bıçak. Velhasıl enteresan bir infografik, buyurun, doyasıya bakarsınız!

31 Ülke Akşam Alışkanlıkları

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.