Bilgisayar oyunu deyince özellikle babalarımızın, dedelerimizin aklına hemen bir silahla insanların vahşice öldürüldüğü görüntüler geliyor. Tabii bunun böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Oyunlar, her ne kadar çoğu zaman şiddet öğeleriyle anılsa da birçok duygu ve düşünceye hitap ediyor. Kimi zaman bizi güldürüyor, kimi zaman ağlatıyor, kimi zaman rahatlatıyor kimi zaman ise çılgına çevirebiliyorlar. Benim oynarken en çok zevk aldığım oyunlar ise kesinlikle beni düşündüren, beynimin çalışmasını sağlayan oyunlar. Ben de bugün hem biraz bu oyunlardan bahsedeyim hem de sizlere güzel bir Steam indirimleri listesi yapayım diye bu yazının başına oturdum. O zaman gelin Steam İndirimlerinden alınacak en güzel 10 bulmaca oyunu yazımıza geçelim.

1) Portal Serisi

Yani biliyorum, yazıya böyle başlamam biraz hayal kırıklığı oldu sizin için. Çünkü bu “En İyi 10 İçecek” yazısına “su” diyerek başlamak gibi bir şey.  Ama öte yandan sudan bahsetmeden diğer içeceklere geçmek de ayıp olurdu değil mi? Portal serisinin oyun dünyası için önemi bir yana ilk defa bir oyunun oyuncuyla ne kadar etkileşim kurabileceğini bana fark ettirdiği için benim hayatımda çok özel bir yeri olmuştur. Hani ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım üç oyundan ikisi Portal 1 ve Portal 2 olurdu o kadar söyleyeyim. Oyunun bize sunduğu birbirinden zor bulmacalar şöyle bir kenara dursun, oyundaki zekice tasarlanmış diyaloglar, göndermeler, espriler bu oyunun bir efsane olması için yeterli kanıt niteliğinde. Steam indirimlerinden iki oyunun da içinde bulunduğu Portal Bundle’ı 37 TL yerine 5,54 TL’ye alabilirsiniz. Bakın hayatınızda herhangi bir yere harcayacağınız daha iyi bir 5 TL yok!

2) The Talos Principle

Portal’ı oynayıp bitiren insanların kendilerini buldukları boşluk, genelde onları Talos Principle’a sürükler. Bir robotu yönlendirerek; birbirinden farklı bulmacaları, birbirinden farklı cihazlar yardımıyla çözmeye çalıştığımız oyun hem bir noktada Portal’a benziyor hem de ondan tamamen ayrılıyor. Portal’ın kendine has oynanış tarzı bir yana Talos, ciddi mizacıyla tamamen Portal’dan farklı bir yapıda ilerliyor. Genel olarak bir yaratıcı ve yaratılan teması etrafında şekillenen ve buram buram Yunan felsefesi kokan Talos, bulmacalarının fazlalığı ve zorluğuyla oynayanı oldukça tatmin ediyor. Eğer Portal oynayıp, bitirip boşluğa düşenlerden veya güzel bir bulmaca oyunu arayanlardansanız Steam indirimlerinden 59 TL yerine 8,85 TL’ye mutlaka satın alın, asla pişman olmayacaksınız.

3) FEZ

Fez, iki boyutlu bir dünyada yaşayan bir karakterin, dedesinin ona verdiği bir fes sayesinde üçüncü boyutu görmesi ile başlıyor. Bu fes ile iki boyutlu dünyasını manipüle ederek daha önce görmediği açılardan dünyasını keşfetmeye ve sağda solda bulunan küpleri toplamaya başlıyor karakterimiz. Hem karakterin ve dünyanın aşırı tatlı grafiklere sahip olması, hem bulmacaların ve iki boyutlu dünyayı değiştirebilme mekaniğinin aşırı zekice tasarlanması sayesinde FEZ kesinlikle oynadığım en iyi bulmaca oyunları listesine girmeyi hak ediyor. Tamam bu indirim döneminde indirim yapılmamış ve fiyatı 18 TL kalmış ama gerçekten onu, bu listeye almasaydım aklım kalırdı. Hem hâlâ 20 TL‘nin altında yani ne var?

4) The Swapper

Bu oyunu gerçekten insanlar nasıl bu kadar gözden kaçırıyor anlayabilmiş değilim. Her indirim döneminde istisnasız arkadaşlarıma önerdiğim The Swapper, gerçekten benim için oynadığım en güzel bulmaca oyunlarından. Elinizdeki cihaz sayesinde kendi klonlarınızı oluşturarak, klonlarınız arasında yer değiştirerek karşınıza çıkan platform bulmacalarını çözmeye çalıştığınız oyun, atmosferi ve kendine has oynanışı sayesinde sizi kendine bağlıyor. Bakın hemen şimdi 24 TL yerine 3,60 TL’ye bu oyunu alın ve ve bana dua edin. O kadar söylüyorum.

5) Baba is You

Bulmaca oyunları denilince hepimizin aklına ilk başta birkaç obje yardımıyla, içinde bulunduğumuz bölümün kapısını açarak, bir sonraki bölüme geçtiğimiz oyunlar geliyor. Aşağı yukarı çoğu bulmaca oyunu bundan oluşuyor. Ama Baba is You, bulmacaları çözmek için kullandığımız bu objeyi basit bir kutu, ışın ya da prizma olarak vermiyor bize. Kullandığımız şey tam anlamıyla kelimeler. Kelimelerin yerini değiştirerek bulmacaları çözdüğümüz oyun, adeta gerçek bir beyin jimnastiği. Bazen kelimeleri, bazen kelimelerin karşılığı olan objeleri kullanarak bölümleri geçmeye çalışmak inanılmaz zor ama bir o kadar da zevkli. Baba is You‘yu, 25 TL yerine 20 TL’ye Steam indirimlerinden satın alabilirsiniz. Tamam, öyle aman aman bir indirimi yok ama yine de parasının hakkını sonuna kadar verdiğinden emin olabilirsiniz.

6) Gorogoa

Bir başka değişik bulmaca oyunumuzun ismi de Gorogoa. Hani bu oyunu gerçekten size nasıl anlatabilirim bilmiyorum. İçerisinde inanılmaz zekice bulmacaların bulunduğu ve sanat tasarımıyla tam manasıyla insanda hayranlı uyandıran Gorogoa,  başından sonuna kadar inanılmaz bir deneyim. Genellikle görsellerle etkileşime geçerek hikâyeyi devam ettirdiğiniz oyun, bazen size öyle anlar yaşatıyor ki oyunu yapan insanlara hayran olmaktan alıkoyamıyorsunuz kendinizi. Bu güzel oyunu Steam indirimlerinden 25 TL yerine 12,50 TL’ye mutlaka ama mutlaka alın!

7) Poly Bridge

Başlangıçta telefon oyunlarından gördüğüm ve çok eğlendiğim “köprü kurma oyunu” türünün en büyük temsilcisi Poly Brigde, en basit anlatım ile aralarından su geçen iki toprak parçasını birleştirmek için köprü inşa ettiğiniz bir oyun. Tamam, o kadar da basit olmadı… Oyundaki basit mekanikler bir yana her biri birbirinden farklı malzemeler, araçlar, araziler, bütçeler sayesinde her biri birbirinden farklı onlarca bulmacayı çözüyorsunuz. Bulmacaları çözerken bir mühendis rolü yapmanın verdiği keyif şöyle dursun, sağlamlığından yüzde yüz emin olduğunuz köprünün, daha üzerinden araba geçmeden yıkılması ve akabinde sizin kahkahalara boğulmanız paha biçilemez. Oyunun fiyatı ise Steam indirimlerinde 18,50 TL yerine sadece 2,77 TL! Daha ne duruyorsunuz yahu? Koşun, alın çabuk!

Not: Eğer hem Portal hem de Poly Bridge‘i aynı anda deneyimlemek istiyorsanız 18,50 TL‘den 8,32 TL‘ye düşen Bridge Constructor Portal‘a mutlaka bir şans verin.

8) Cube Escape: Paradox

Bir diğer telefonda oynamaya başlayıp daha sonra bilgisayarıma aldığım oyun ise: Cube Escape: Paradox’tu. Hem telefonumda hem de bilgisayarımda oynarken, oyunun verdiği atmosferden inanılmaz etkilenmiş bir biçimde, bulmacaları neredeyse gergin bir ruh halinde çözmek inanılmaz farklı bir deneyimdi. Eğer daha önce hiç duymadıysanız bu oyuna bir şans vermenizi mutlaka öneririm. Oyunun ilk kısmı Steam’de ücretsiz lakin ikinci kısmını oynamak için para vermeniz gerekiyor. İkinci kısmı Steam indirimlerinden 6,20 TL yerine 3, 10 TL’ye satın alabiliyorken kaçırmayın.

9) Room

Bir odadaki objelerle etkileşime geçerek bulmacalar çözdüğünüz Room, hem bir eşyanın sağını solunu kurcalamanın verdiği hazzı inanılmaz veriyor hem de beyninizi çalıştırıyor. Genel olarak asıl zorluğu bir bütün olarak görülen eşyaların gizli bölmelerini keşfedilmesinde yatan oyun, hem gözlerinizi hem de beyninizi aynı anda kullanmanızı istiyor sizden. Steam indirimlerinden 10 TL yerine 2,5 TL’ye alabileceğiniz oyunu mutlaka satın alın derim.

10) Back To Bed

Uyurgezer insanları koruyarak yataklarına güvenle geri dönmelerini sağlayan Subob isimli bir karakteri yönlendirdiğimiz Back to Bed oyunu, Bob isimli bir uyurgezerin her seferinde başına bela açtığı bölümlerdeki bulmacaları çözerek onu yatağına döndürmeyi konu alıyor. Aslında böyle anlatınca kulağa oldukça basit gelen oyun, sürrealist bölüm tasarımlarıyla, iki boyut ile üç boyut arasında yaptığımız gezintilerle oldukça şahsına münhasır bir bulmaca oyunu. Bir yan karakteri yönetip, ana karakteri yönlendirerek çözmeye çalıştığımız bulmacaların bulunduğu bu güzel oyunu Steam indirimlerinden 11 TL yerine 2,20 TL’ye mutlaka satın alın. Su bile daha pahalı!

Benim oynamaktan keyif aldığım ve size mutlaka önerdiğim bulmaca oyunları bunlar. Sizin bana önerdikleriniz varsa onları da duymayı çok isterim. Yorumlara önerdiğiniz oyunları yazmayı unutmayın!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.