Hani bazı oyuncular vardır; kaç film çekerse çeksin, kaç karakter canlandırırsa canlandırsın onları hep spesifik bir rol ya da spesifik bir olay ile hatırlarız. Morgan Freeman’ın tanrıya ses vermesi, Samuel L. Jackson’ın “Motherf…r” repliği ve tabii ki Sean Bean’in ölmesi… Bunlar artık o kadar doğal şeyler ki; çiçekler açar, güneş doğar, kuşlar uçar ve Sean Bean ölür, bunu değiştiremezsiniz. Sean Bean’in de canına artık tak etmiş olacak ki bugün çıkıp “Artık ölmek istemiyorum” diye açıklama yaptı.

SeanBeanBoromir

İlk olarak 1986 yılında Caravaggio filminde oynadığı Ranuccio karakterinin ölümüyle başlayan Sean Bean ölüm serisi, yıllar geçtikçe artmaya devam etti. Oynadığı doksanın üzerindeki yapımın yirmi bir tanesinden ölü olarak ayrılan ünlü aktör, özellikle canlandırdığı Boromir karakterinin ölümüyle hepimizin hafızalarına kazınmıştı. Sean Bean’in ününe son noktayı koyansa muhtemelen hepinizin tahmin ettiği gibi Ned Stark karakterinin Game of Thrones’un ilk sezonunda ölmesiydi. Böylece Sean Bean, yaşayan bir meme oldu ve artık onu gördüğümüz her filmde ölümünü bekliyoruz.

Ünlü aktörün kendisi de bu talihsiz serüveninin farkında olacak ki artık canlandıracağı karakterin öleceği senaryolara sahip filmleri geri çevirdiğini açıkladı. Adamcağızın canı o kadar yanmış ki “Herkes karakteri benim oynadığımı duyunca o karakterin öleceğini anlıyor” diyerek makûs talihine isyan etmiş. Önüne gelen senaryolarda öleceğini duyunca asla olmaz deyip, “Ha abi o zaman kötü bir şekilde yaralasak seni?” deyince “İyi bari öyle olsun, bir şekilde yaşayayım da fark etmez” diyormuş.

game-of-thrones-ned

Açıkçası şu noktada kendimi gülmemek için zor tutsam da Sean Bean’e hak vermeden edemiyorum. Adam kendisinin artık bir klişe olmaya başladığı görmüş ve buna bir tepki vermiş. Tepkileri de bir sonuç vermiş olacak ki BBC’nin İkinci Dünya Savaş’ı temalı World on Fire dizisinde travma sonrası stres bozukluğu olan Douglas Bennett adlı bir savaş gazisini canlandırmış ve seriden canlı olarak ayrılmış. Sean Bean bu başarısı hakkında “World on Fire’dan canlı çıktım, Manchester’daki evimde sağ salim oturuyorum” diyerek mutluluğunu bizimle paylaştı. Helal olsun be sana koca yürekli adam!

Daha önce de 2014 yılında #dontkillme diyerek bir kampanya başlatan aktöre bizden tam destek. Geekyapar yazar ekibi olarak “Sean Beanler ölmesin, şeker de yiyebilsinler” diyoruz ve ünlü oyuncuya bundan sonraki mücadelelerinde başarılar diliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Cloudblood Reply

    Eee ne diyelim. Senaristler de öldürür sevdiklerini ya da Sean Bean’i.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.