Farklı eserlerden karakterlerin bir araya gelmesi her zaman risklidir. Tonları, etkileşimleri, bir arada bulunduklarında ortaya çıkacak görüntü gibi konulara kafa yormanız gerekir. Zaman zaman ortaya eğlenceli şeyler çıksa da “Bu ne şimdi?” dedirtecek kadar abes birlikteliklere de şahit olma ihtimaliniz her zaman vardır. DC ve Marvel evrenlerinin bir araya geldiği dönemi hiç sevmem, garip gelir fakat öbür yandan Batman’in Ninja Kaplumbağalar ile işbirliği yapması, ilk seferde kulağa pek iyi gelmese de ortaya çıkan eseri severim. Bu bir araya gelme ya da yabancı tabirle crossover denilen kesişmeyi gördüğümüz mecralara bir örnek de video oyunlarıdır.

Son yıllarda çıkan birkaç Mortal Kombat oyununa season pass aracılığıyla gelen Terminator, Rambo, Spawn gibi alakasız karakterler ya da yıllar önce çıkmış PS All Stars Battle-Royale oyununda Nathan Drake’in tabancaları ile karşılık vermeye  çalıştığı Kratos vardır mesela. Crossover‘ın dibine vuran ve en çok övgüye mazhar olmuş eserlerin başında ise Super Smash Bros. oyunuyla Nintendo gelir. Kendi çatısı altındaki bütün video oyun karakterlerini karşı karşıya koyup, yıllar boyunca farklı oyunlarıyla insanların hayranlığını kazanan serinin esin kaynağı olduğu da birçok eser var tabii, tıpkı az önce söylediğim PS All Stars Battle-Royale gibi. Bu esinlenenler başlığının altına yeni bir madde daha ekleyebiliriz çünkü Warner Bros. Games yayıncılığıyla, firma çatısı altındaki karakterleri barındıracak Multiversus adında bir Smash Bros. klonu geliyor.

Yakın zamanda söylentileri de çıkmış olan oyunumuz sonunda, resmi bir şekilde kendini gösterdi ve böylece bizler de oyun hakkında daha fazla fikir sahibi olduk. Player First Games adlı firma tarafından yapılan oyunda yok yok! Looney Tunes, Scooby Doo, Game of Thrones, Adventure Time ve DC, şimdilik oyuna dâhil edilen evrenlerden bildiklerimiz ve zaman içinde bunlardan daha fazlasını da görecek olmamız, işten bile değil. Bahsettiğim evrenlere dair temalarla oluşturulmuş arenalarda 1v1, 2v2 ya da direkt 4 kişilik, herkesin birbirine karşı savaştığı üç modu içerecek oyun, aynı zamanda ücretsiz olacak. Tabii bu tür bir gelir modeliyle çıkan diğer online oyunlarda olduğu gibi burada da işin içine season passler, kozmetik ürünler gibi gerçek para karşılığı satın alınabilecek içerikler eklenecek.

İronik bir şekilde Switch konsoluna gelmeyip, onun dışında tüm önceki nesil ve yeni nesil büyük platformlara -tabii PC’ye de- gelecek oyunumuzun mutluluk verici bir yanı ise göreceğimiz karakterlerin hepsinin o rollerle ikonikleşmiş oyuncular tarafından seslendirilecek olması. Seviyenizi ilerlettikçe karakterlerinizi çeşitli ekstra özelliklerle de donatabileceğiniz Multiversus, önümüzdeki yıl bizlerle olacak. Ha bir de platformlar arasında crossplay/cross-save desteği de bulunacak, onu da eklemeden geçmeyeyim.

Çok da umrumda olmayan ve belki birkaç kez deneyip bir daha da yüzüne bakmayacağım gibi gelen bu oyun duyurusu, sizde nasıl bir etki bıraktı? Birbiriyle bu kadar alakasız karakterleri bir arada görmek, hoşunuza giden bir şey mi? “Hazırlıklıysa alır’’ geyiğini sürekli duyduğumuz Batman’in Bugs Bunny’den dayak yediğini görmek güzel olmayacak mı? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında, evcil hayvanınız, balkonda büyüttüğünüz çiçeğiniz ve mutfak dolabınızda, bir yerlerde dolaşmakta olan haşere ile oluşturacağınız bir crossover sohbet videosunda bizlere anlatın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.