2015 büyük bir yıl olacaktı geek dünyası için. Bunu biliyorduk. Üstelik bunu dile getirirken aklımızda ne Mad Max: Fury Road’ın bu kadar iyi olabileceği, ne de Furious 7’nin kitlesini böyle genişletebileceği vardı. Biz sadece iki titana bakıp söylüyorduk bunu: Avengers: Age of Ultron ve Star Wars: The Force Awakens. Biri üç, diğeri on yıldır beklediğimiz bir devam filmiydi ve emindik, bizi darmadağın edeceklerdi. İhya olarak bitirecektik 2015’i.

Fakat sonra, yavaş yavaş firmalar taşlarını yerine oturtmaya başladılar. Bazısı Star Wars’tan kaçıp canını 2016’ya attı, bazısı olduğundan daha büyük bir projeye dönüştü, kimisi de “ben de varım” diyerek atladı meydana. Bir anda 2016’nın sinemada geek yılı olacağı iyice perçinlendi. 2012’de Avengers’ın akla hayale sığmaz başarısıyla yükselişe geçen geek sineması, 2016’da resmen yumruk üzerine yumruk fırlatıp, tüm dünyayı nakavt etmeye geliyordu.

Biz şimdiden amme hizmetimizi yapalım dedik. Huzurlarınıza aldık, çıkarttık, koyduk. 2016’da sinemaya vereceğiniz paraları şimdiden hazır edin, cüzdanları şişmanlaştırın, takvimlerinizi işaretleyin istedik. Hazırsanız, bu dev külliyatı saymaya başlıyoruz. Buyurun, 2016’nın cüzdanımıza kast ettiğini kanıtlayan 20 izlenmesi mecbur film!

 

Deadpool

01 Deadpool

Ne Zaman: 12 Şubat

Olayı Nedir: Deadpool, senelerdir filmi gelmesi beklenen bir karakter. Çizgi romanlarda çok uzun süredir Marvel’ın en sevilen kahramanlarından biriydi zaten, o yüzden de insanlar X-Men Origins’de kendisini Ryan Reynolds’un oynayacağını öğrenince sevinmişti. Fakat Fox resmen eline yüzüne bulaştırdı, sonra da Deadpool filmi isteyen hayranlar (ve Ryan Reynolds’a) kulağını tıkadı. O film, “sızan” bir fragman sağ olsun, en sonunda ciddi ciddi geliyor. Her ne kadar Fox onu “film mezarlığı” 12 Şubat’a atmış olsa da, biz büyük bir heyecanla bekliyoruz kendisini.

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

 

Ben-Hur

Actor Jack Huston arrives for the premiere of HBO's television series "Boardwalk Empire" Season 4 in New York September 3, 2013.   REUTERS/Carlo Allegri (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT) - RTX136J5

Ne Zaman: 26 Şubat

Olayı Nedir: Oscar rekoru kıran, inanılmaz sahneleri, çekimi ve prodüksiyonuyla Hollywood efsaneleri arasında yer alan Ben-Hur’a Charlton Heston ve William Wyler öyle bir mühür koydu ki; uzun yıllar kimse yeltenemedi bu muazzam yapıtaşını tekrar çekmeye. İhale Timur Bekmambetov’a kaldı. Jack Huston’lı, Morgan Freeman’lı, Ayelet Zurer’li kadro bizi heyecanlandırıyor. İşin içinde bir de Haluk Bilginer var üstelik!

Heyecan Seviyemiz: Orta-Yüksek

 

Divergent: Allegiant

03 Divergent Allegiant

Ne Zaman: 18 Mart

Olayı Nedir: Hunger Games’in açtığı “genç yetişkin bilim kurgu / fantastik pazarı” kapısından sıyrılmaya çalışan tonlarca işin arasında Divergent bir farklı gibiydi adeta. Bunu artık Shailene Woodley, Jai Courtney ve Kate Winslet gibi oyunculara mı bağlamak mı daha doğru, yoksa kaynak materyale mi bilmiyoruz; ama ikinci film de bizi soğutmadığı için, Allegiant’ı da takvimlerimize not etmiş vaziyetteyiz.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Batman v. Superman: Dawn of Justice

04 Batman v Superman

Ne Zaman: 25 Mart

Olayı Nedir: Ne demek olayı nedir? Batman ve Superman tarihleri boyunca ilk defa aynı anda beyaz perdede yer alacaklar. Üstelik yanlarında Wonder Woman, Aquaman ve Cyborg da olacak. Bu film DC’nin Marvel’ın karşısına çıkartacağı sinematik evrenin ilk adımı olacak. Hatta öyle bir yük var ki filmin omuzlarında, bu film tutarsa, DCCU da tutacak, tutmazsa, o zaman Warner’ın hâli yaman. O yüzden hem beklentimiz, hem de merak seviyemiz çok üst düzeyde.

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

Ratchet & Clank

05 Ratchet & Clank

Ne Zaman: 29 Nisan

Olayı Nedir: Ratchet & Clank, muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi video oyunu film uyarlaması olacak. Neden mi? Çünkü yapımcı firma Insomniac bizzat işin içerisinde. Oyun animasyon olarak uyarlandığı için, orijinal serinin seslendirme kadrosu kadar, sinematik modellerini ve animasyonlarını dahi almışlar. Bize soracak olursanız, büyük uyarlamalar gelmeden şu laneti kırmak için çok anlamlı bir ilk adım olacağa benziyor Ratchet & Clank.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Captain America: Civil War

06 Civil War

Ne Zaman: 6 Mayıs

Olayı Nedir: Nereden sayalım? Önce mesela aynı tarihte yayınlanacak olmasına rağmen, Batman v. Superman’in kendisinden kaçarak canını Mart’a atışıyla başlayalım mı? Sonra da dilerseniz Marvel’ın gelmiş geçmiş en çok satan, en konuşulan event’lerinden biri olmasına değinelim? Ya da şöyle diyelim isterseniz, bu film “benim” diyen Avengers filminden daha Avengers olacak, kesin. Tüm kadro aynen var, üstüne üstlük bir de araya Black Panther, Spider-Man, Winter Soldier gibileri eklenecek. Tadından yenmeyecek yani!

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

X-Men: Apocalypse

07 X-Men Apocalypse

Ne Zaman: 27 Mayıs

Olayı Nedir: Fox muhtemelen kendi all-star kadrosunu toplayan DC ve Marvel’a baktı, uzun uzun düşündü, bir sigara yaktı ve sonra sekreterine ulaşmak için diyafona bastı: “Çocuğum, bana Bryan Singer’ı bağla. Hah, Bryan? Ya bunlar herkesi topluyorlarmış, biz ne yapıyoruz? Kim var? Psylocke, Jean Grey, Cyclops, Storm, Angel, Jubilee mi dedin? Eski kadro da dönüyor öyle mi? Bir de Oscar Isaac var, Apocalypse’i oynuyor? Oh… Yemin ediyorum rahatladım. Sağ ol Bryan’cım, var ol…”

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

 

Teenage Mutant Ninja Turtles: Half Shell

08 Teenage Mutant Ninja Turtles Half Shell

Ne Zaman: 3 Haziran

Olayı Nedir: Birileri bu filmi sevmiş demek ki, ne yapalım? Gönüller bir olmuşsa geekyazara laf etmek düşer mi? Düşmez. İlk film garip burunlu Ninja Kaplumbağalar’ıyla, Razzie kazanan Megan Fox’un odun oyunculuğuyla, William Fichtner’ı bile adabıyla kullanamayışıyla pek çok kesimi rahatsız etti; ama efektleri, patlamaları, çerezlik aksiyonuyla da geri kalanları tatmin etmişe benziyor. Bu sefer işin içine Casey Jones da giriyor, üstelik Arrow olarak gönlümüze taht kuran Stephen Amell’in ellerinde!

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Uncharted

09 Uncharted

Ne Zaman: 10 Haziran

Olayı Nedir: Uncharted listemizdeki en şaibeli filmlerden bir tanesi. Çekimlerinin 2015 başında başlaması gerekiyordu, fakat King of Kong ve Horrible Bosses ile ilgi çeken Seth Gordon’ın yönetmenlik, Hurt Locker, Zero Dark Thirty ve Call of Duty: Advanced Warfare’in yazarı Mark Boal’ın senaristlik koltuğuna getirilmesinden sonra kendisiyle ilgili hiçbir ses çıkmadı. Elde ne Nathan Drake var, ne Sully, ne Elena. Fakat Sony hâlâ bir erteleme açıklaması yapmadı. Beklemedeyiz.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Warcraft

10 Warcraft

Ne Zaman: 10 Haziran

Olayı Nedir: Başka bir film olsa, başka bir yönetmen gelse başına; biz oturup iki BlizzCon üst üste o yönetmenin söylediklerini dinlememiş olsak, mevzubahis filmin konu alındığı oyunu yapanların mükemmeliyetçiliklerini bilmesek ve onların bir noktaya kadar gelen işten ihya olma naralarını duymasak… “Eh, bir boktan oyun filmi daha geliyor” der, burun kıvırır geçerdik. Ama Duncan Jones önce Chris Metzen ve ekibini, sonra da bizi balya balya tatmin etti. Şu an heyecandan evde yorganları yiyoruz.

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

 1. Sadık Dişli Reply

  Liste çok iyi, ama önemli 2 eksik bulunduruyor; Finding Dory ve Kung Fu Panda 3. Bence bunları gözden kaçırmış olmalısın, yoksa listeye alırdın kesinlikle.

 2. Prometheus 2 , Finding Dory, Alice Through the Looking Glass, The Last of Us bonus olarak bunlarda var.

 3. çok net söyleyebilirim bu filmlerin en az 8 tanesi elimizde patlayacak beklentiyi yükseltmeye gerek yok..

 4. Söylediğiniz filmlerin pek “geek” başlığı altına düştüğünü düşünmedim bende. Yiğitcan’da öyle düşünmemiş olabilir.

 5. alp demirkabız Reply

  süper kahraman filmlerinden erken koptum, bayma durumu oldu. bu listeden sadece warcrafta giderim herhalde

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.