Marvel, paylaşılmış evren geyiğine ilk başladığında duyurularını Comic-Con’dan Comic-Con’a, ikişer üçer filmlik periyotlarda yapıyordu. Sonra birinci faz esnasında yeterince temel attıklarına ve artık piyasaya hakim olduklarına inandıkları için, 2014’te El Capitan Theatre’da bütün üçüncü fazı laps diye açıkladılar. Bunu yaptılar, çünkü DC de aynısını yapmıştı. Böylelikle biz, 2020’ye kadar hangi süper kahraman filmlerini izleyeceğimizi bilen insanlar olduk sayelerinde.

Bana soracak olursanız bu hype anlamında doğru, kreatif anlamda yanlış karardı. Çünkü izleyicinin tepkisine göre şekillenme ihtimalini ufaltıyordunuz sadece. Zaten sonrasında üzerinde oynamalar da yapıldı. Marvel listeye Ant-Man and the Wasp ve Spider-Man: Homecoming’i soktu, Inhumans’ı yalan etti. Warner Bros da şimdi, kendi evrenlerinin en evrensel övgü toplayan elementini öne çekiyor: Ben Affleck’in Batman’i.

batman-tactical-suit-brightened-199827

Time Warner’ın CEO’su Jeff Bewkes, Goldman Sachs’ın Communacopia 2016 organizasyonunda şu cümleleri sarf etti: “Batman’in Dawn of Justice’teki Ben Affleck ile olan reboot’u büyük bir başarı oldu. Kendisi Justice League’de uygulayıcı yapımcı olacak, ve bu da ekip için çok iyi bir durum. Ayrıca Ben kendi yazıp, yönetip, oynayacağı bir Batman filmi açıkladı. Buna da bir buçuk yıl kadar var herhalde.”

Burada Bewkes’in söz ettiği şey, prodüksiyonun başlama tarihi. Yani Mart 2018 gibi çekimlere başlamış olmayı umuyor Warner Bros ekibi. Bu da filmin ilk açıklanan 2020 tarihinden çok daha erken çıkacağını ima ediyor. Bu iyi. Hatta geç bile kalındı, ama evet, bu iyi. Ama ben bu filmle ilgili ne isterim biliyor musunuz? Samimi? DCEU’ya bağımlı olmasın. Yani aynı evrende geçsin, okey, belki Jared Leto’yu da görelim elbette. Ama özünde Warner Bros kalemi, kağıdı ve kamerayı Affleck’e versin, “Abi sen inandığın bir Batman filmi yap, çok da devamlılıkla çelişir diye gerilme. Hallederiz” desin, ve odayı terk etsin. Sonuçta tarihin en iyi Batman hikayeleri hep mevcut süre gelen yayınlarla çelişmemişler miydi zaten? Ne dersiniz geekler? Out-of-continuity bir Batman filmi, kulağa daha iyi gelmiyor mu?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.