Animasyon dendi mi akla gelen markanın Disney, hemen peşinden zikredilecek ismin de Pixar olduğu aşikar bir durum. İki firma güçlerini birleştirdiğinden, daha doğrusu Disney Pixar’ı aldığından beri animasyon arenasında dev bir tek taraflı üstünlük var. Oscar listelerinde, senenin en iyi animasyonları seçkilerinde, Annie ödülleri adayları arasında Pixar ya da Disney filmi olmayan bir iş görmek zor. Eğer bu iki köklü markanın imzası tarzdan farklı bir şey izlemek isterseniz fakat, bizim size 8 önerimiz var. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa, yorumlara bekleriz!

 

Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr Fox

Nevi şahsına münhasır acayip filmlerin efsane yönetmeni Wes Anderson bir animasyon film çekmek isterse ne olur? Roald Dahl‘ın efsane romanından bir hikaye alınır, başrole George Clooney ve Meryl Streep konulur, yan kadroya da demirbaş Wes Anderson oyuncuları döşenir, çiçek gibi bir başyapıt çıkar karşımıza.

 

Happy Feet

Happy Feet

George Miller’ı Mad Max: Fury Road ile tanıyıp, geri dönüp filmografisine bir göz gezdirdiyseniz, arada iki adet Happy Feet filmi görüp şaşırabilirsiniz. Şaşırmayın. Happy Feet serisi, inanılmaz zeki hikayesi, zerafetle ana konuya gömülmüş alt metni ve gerçekten harika müzikal tercihleriyle, Miller’ın dehasını tekrar tekrar gösterdiği bir şey. Çocuklar izlerken acayip mutlu olur, analar babalar izlediğine utanmaz. Müthiş kombinasyon.

 

How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

Pek çok Pixar / Disney filmini andıran senaryosuyla, How to Train Your Dragon’un olağanüstü bir film olduğunu söylemek zor. Ama etkileyici görselliği, İskoçya’nın bağrından kopup gelmiş kadrosu ve keyifli seyirliğiyle, bu listede olmayı da hak ediyor bu Viking temalı film serisi.

 

Ice Age

Ice Age

E hâliyle bu listeye alacaktık kendisini. Sonraki filmleri, pek çok başarılı olmuş animasyon filmi gibi aynı karakterlere sadece sonlara “A, B ve C bu sefer çocuk sahibi“, “A, B ve C bu sefer evleniyor” gibi tümceler ekleyerek oluşturulduğu için, bu listeye yaraşır seviyede değiller. Ama ilk film, ana karakterleri arasında yarattığı kimyayla kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Bu arada bulursanız, muhteşem Türkçe dublajı özellikle önerimizdir. Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer ve Yekta Kopan’ı aynı yerde duymak her zaman nasip olmaz.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.