Yani hayat bazen çok acayip hakikaten. Yukarıda son yılların en iyi çizgi roman yazarlarından biri olarak addettiğim (ve bu konuda üzerine fırlatılan Eisner ödülleri sayesinde yalnız olmadığımı bildiğim) Matt Fraction‘ın Chip Zdarsky ile yarattığı (ve yine yukarıda son yılların en iyi çizgi romanlarından biri olarak gösterdiğim; ve yine bu konuda aldığı ödüller sağ olsu nyalnız olmadığımı bildiğim) Sex Criminals‘ı kelimenin tam anlamıyla bugün yakaladım. İlk beş sayısını okumuş, fakat günceline yetişmemiştim ondan sonra. Bugün, resmen bu sabah 10. sayıyı kapattım bilgisayarımda. Bir kenara aldığım not da hâlâ duruyor: Sex Criminals’ı Geekyapar’a yaz.

Meraklanmayın, o yazı hâlâ gelecek, hatta şimdi o yazının gelmesi çok daha önemli; zira Sex Criminals dizi oluyor! Serinin yazarı Matt Fraction, yanına karısı -ve benim fütürsuzca şahsi bir saygı beslediğim, Captain Marvel ve Avengers yazarı- Kelly Sue DeConnick‘i de alarak TIME dergisi tarafından 2013’ün en iyi çizgi romanı seçilen Sex Criminals’ı Universal için bir diziye çevirecek.

Sex Criminals

Henüz dizinin yayınlanacağı kanal belli değil, fakat Fraction ve DeConnick anladığımız kadarıyla Universal ile en az iki senelik bir anlaşma imzalamışlar. Bu anlaşma da anladığımız kadarıyla sadece Sex Criminals’ı içermiyor, Fraction ve DeConnick bu anlaşma aracılığıyla pek çok farklı çizgi romanı siyah ekrana taşımak istiyorlar. Pek çok site ve yayın dizinin AMC, FX ya da HBO gibi bir kablo kanalında yayınlanacağı konusunda hemfikir. Zaten serinin ana fikrini düşününce, karasal yayın yapan bir kanalda gösterilmesi pek mümkün gözükmüyor insana.

Eğer okumuyorsanız –ki okuyun, yarın daha detaylı bir şekilde bunu yazacağım- Sex Criminals’ı şöyle özetleyebilirim: Jon ve Suzie, orgazm olduklarında zamanı durdurabildiklerini küçükken fark eden iki insan. Bunlar birbirleriyle ilk defa seviştiklerinde bu yeteneklerini paylaştıklarını fark ediyorlar ve öykü de ondan sonra onların ikili ilişkileri, cinsellikle alakalı hissiyatları ve bu yeteneğe sahip diğer insanlarla olan etkileşimleri üzerinden ilerlemeye devam ediyor. Kulağa porno çekmek için sıradan bir bahane gibi geliyorsa hemen düzeltelim; değil. Fraction ve Zdarsky, bu konuyu toplumun cinsellik baskısı altında kendi eğilim ve zevklerini keşfetmeye çalışmanın zorluğu üzerinde konuşmak için bir metafor olarak kullanıyorlar. Bunu yaparken de yer yer aksiyonun, bolca da komedinin dibine vuruyorlar elbette.

Yarın Sex Criminals ile ilgili detaylı bir yazı bu sayfalarda olacak, fakat o dakikaya kadar bir şeyi net söyleyelim; biz bu habere çok sevindik!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. gerek twitterdan gerek direk siteden sex criminals hakkında detaylı bir yazı yazmanızı ısrarla istemiştim. Şimdi çifte mutluluk yaşıyorum thx Matt

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.