Sony’nin, sürekli Spider-Man karakterleriyle filmler yaptığını ve bu filmlerin Marvel Cinematic Universe ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını biliyoruz- Sony’nin elinin altında olan Marvel karakterleriyle çıkarttıkları filmler hakkında yazdığımız yazılarda biz de ısrarla Sony filmi olduğunu söylüyoruz. Bunun sebebi Marvel’ın karakterlerini zamanında kırk farklı stüdyoya satmış olması ve iki yakası ancak Iron Man filminden sonra bir araya gelen Marvel Studios’un daha şimdilerde yavaş yavaş karakterlerini geri topluyor olması. Sony Studios’tan Spider-Man’i ancak birkaç filmlik anlaşmayla, tartışmalarla geri almışlardı mesela.

Bugün buraya size internetin dipsiz kuyularında gezerken gözüme çarpan ve beni güldüren bir detaydan bahsetmeye geldim. Sony’nin kullanabildiği Marvel karakterlerine tek tek filmler çektiğinden ve bu filmleri tek bir evrende topladığından konuşmuştum ya, heh, işte bu evrenin bir ismi varmış. Fakat MCU kadar karizmatik bir isim olmadığından olsa gerek, kullanan pek görmedim ben. Yine de bilmemizde fayda var diye düşünüyorum, hiç yoksa dalga geçeriz.

IGN’in kimsenin yapamadığını yapıp Sony’e Marvel filmlerinin geçtiği evrenin adını sormasıyla öğrenmiş olduk: Bu evrenin adı SPUMC arkadaşlar. SPUMC, evet. Açılımı da şöyle: Sony Pictures Universe of Marvel Characters.

Aşırı derecede şiirsel ve yaratıcı değil mi? İçinde Spider-Man barındırmayan bu evrenin kalbinde, Spider-Man yatıyor olması da ayrı bir ironi.

SPUMC hakkında kısa bir özet geçelim: Her yazdığımda aklıma Star Trek’teki Spock’un isminin yanlış yazılmış hali gibi gelen bu evrenin ilk filmi, bildiğiniz üzere, Venom. Venom’un ilk etapta Sony’nin yaratımı olan tamamen farklı bir evrende olduğunu söylemişlerdi fakat sonradan yan çizip “Tom Holland’ı getiririz belki, heh heh heh” gibisinden göz kırptılar bize. Far From Home çekimlerine yakın bir tarihte, Disney ve Sony’nin, Marvel evreninin en önemli karakterlerinden birisi olan Spider-Man’in haklarını konuştukları bir toplantıda Sony’nin Disney’in direttiği anlaşma karşısında rest çektiği ve artık Spider-Man’i geri alacağı söylenmişti. Hayranların seslerini yükseltmeleri, Tom Holland ve Kevin Feige’nin de olaya müdahil olmalarıyla bu mevzunun da çözümlendiği haberi geldi ve derin bir nefes aldık.

Son durumda Spider-Man, SPUMC’a dahil mi? Cevap evet ama aynı zamanda hayır. SPUMC’ta MCU’dan esintiler görebileceğimiz söylendi fakat direkt olarak Spidey’i göremeyecekmişiz. Neyse, son durumda öyle görülüyor ki Sony, Spider-Man davasından vazgeçerek Venom ile başlattığı film serisini genişleterek Spider-Man’in düşmanlarından oluşan bir SPUMC evrenini yaratmaya girişti. Venom: Let There Be Carnage filmi bu yıl çıkacak gibi görünüyor, bir de önümüzdeki senenin başında çıkacak olan Morbius filminden haberdarız. Bunlar dışında bu evrene dahil olan ve benim merakla beklediğim Kraven The Hunter filmi var. Söylentiler dahilinde Nightwatch, The Sinister Six, Madame Web ve Jackpot filmleri de bu evrene dahil olacak- Eğer gelirlerse. Sanırım bu da SPUMC’un başarısına bağlı.

Milyonlarca yürek, tek bir soru: Into The Spider-Verse bu evrene dahil mi? Teknik olarak evet. Fakat Spider-Verse’ü devam ettirecek olan filmler Venom gibi kötülerin dahil olduğu SPUMC evreninin içinde değil, Spider-Verse evreni içinde değerlendirilecek. SPUMC çok komik bir kelime yahu.

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.