İlk defa 1997 yılında Six Degrees isimli bir site sayesinde tanıştığımız sosyal medya kavramı, hayatımızı sonsuza kadar değiştirdi. Özellikle Mark Zuckerberg isimli bir öğrencinin, Harward Üniversite’sindeki arkadaşları için kurduğu Facebook isimli bir sitenin önderlik ettiği sosyal medya çılgınlığı çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Gerisi zaten bildiğinizi gibi tarihin ta kendisi. Bugün ise sosyal medya tarihinde yeni bir çağ başladı: Elon Musk Twitter’ı resmi olarak satın aldı!

Twitter’ı aktif olarak kullanan biriyseniz, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma çalışmalarının birkaç haftadır devam ettiğinin farkındasınızdır. Önce Twitter’ın %9 hissesini satın alan, daha sonra tamamı için 44 milyar dolar gibi çenemizi hayli yoracak bir rakam teklif eden Elon Musk’ın bu teklifi Twitter şirketi tarafından resmi olarak reddedilmişti. Fakat zannediyoruz ki bu rakam sadece bizi değil Twitter hissedarlarını da etkilemiş olacak ki başlangıçta reddettikleri bu teklifi önce düşüneceklerini açıkladılar daha sonra da gün bitmeden kabul ettiklerini duyurdular. Elon Musk’a toplamda 44 milyar dolara mâl olan bu antlaşmaya göre Twitter’da hissesi bulunan herkes hisse başına 54.20 Dolar kazanacak. Satışın bu yıl içerisinde tamamlanacağı öngörülüyor.

Haberin sıkıcı detaylarını verdiğimize göre gelin şimdi işin dedikodu kısmına geçelim. Henüz daha haber resmileşmeden Elon Musk, resmi Twitter hesabından “Umarım beni en fazla eleştiren insanlar bile Twitter’da kalmaya devam ederler. Zira ifade özgürlüğü bunu gerektirir.” diyerek adil bir kral olacağının mesajını verdi. Twitter’ı adeta bir kent meydanına benzeten Elon Musk “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin olmazsa olmazıdır ve burası, hayati meselelerin konuşulduğu dijital bir kent meydanıdır” dedi ve kendisinden önceki yönetimin, ifade özgürlüğünü desteklemekte başarısız olduğunu söyledi.

Tabii Elon Musk böyle açıklamalar yapınca hemen hemen herkesin aklına, geçtiğimiz yıl Twitter’dan adeta kovulan Donal Trump’ın hesabına ne olacağı sorusu geldi. Daha Elon Musk bu konuda bir şey söylemeden Donald Trump, Musk’ı çok sevdiğini ama Twitter’a geri dönmeyeceğini ve kendi sosyal medya platformu olan Truth’da kalacağını açıkladı. Belki de böylesi senin için daha hayırlı oldu Trump.

Bundan sonrasında neler olacağını, Elon Musk’ın verdiği bu ifade özgürlüğü sözünü ne kadar tutacağını hep beraber yaşayarak göreceğiz. Fakat şurası kesin ki sosyal medya platformları için yeni bir dönem başladı.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.