Şu sıralar TV’de yayınlanan dizilerin sezon ortası finallerini konuşuyoruz habire, ama aynı zamanda internette yayınlanan serilerin en hası, YouTube’un göz bebeği, rap dünyasının zıpçıktı çocuğu Epic Rap Battles of History de kış finali yapmış; onu atlamışız! Üstelik bu Pazartesi yayınlanan final tam anlamıyla bir başyapıtken! Gerçekten, samimi söylüyorum, hep kafamda en iyi ERB bölümü Edison vs. Tesla olarak yer etmişti. Bu bölüm resmen dengeleri değiştirdi. Bakın, kendisini izleyin, görün!

Kurgusundan zaten kafadan bir artı puanımız var. Rasputin vs. Stalin’e çok benzer bir yapıya sahip. Fakat ERB’nin bu sezon formatında yaptığı ufak deneylerden de nasibini almış. Örneğin Tarantino’nun rap’inde, sanki beat’in bir parçasıymış gibi Kubrick’in introsunu aralara serpiştirmiş olmaları, geçen sezonlarda pek fazla denenmeyen kamera açıları ve ışıklandırmalarla oynuyor olmaları hakikaten takdire şayan.

Ama sanırım en övmek istediğim şey yine sözleri. Bence beat açısından sezonun en iyisi hâlâ Jack the Ripper vs. Hannibal Lecter, ama sözler açısından bu bölüm dağları tepeleri aştı benim için. Gerçekten de her yönetmen için çok harika kıtalar yazılmış. Spielberg’in daha naif, daha görece yumuşak sözleri; Hitchcock’un daha tepeden bakar hâli, Tarantino’nun tam Tarantino’luk laflar etmesi, Kubrick’in biraz ürkütücü durması ve tabii ki sonundaki “MOTHER FUCKING MONEY!” nidaları….

Valla yıllardır ERB izliyorum, bu bölüm ciddi ciddi benim için gelmiş geçmiş en iyi titrini aldı götürdü. O yüzden yorumlarda size iki sorum var, birincisi, bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Beat olmuş mu, sözler oturmuş mu, kostümler / makyajlar iyi mi? İkincisi, sizin için gelmiş geçmiş en iyi ERB bölümü hangisi? Kaptırın, fikrinizi belirtin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

  1. Mensur Owary Reply

    benim icin hala Tesla vs Edison suphesiz en iyisi ustelik ilk izledigim ERB videosu.

  2. Hamit Gökalp Reply

    hitchock rhyme’leri olmamış ama Spielberg sağlam lafı koymuş derim. malum kişinin helikopterden atlayarak geldiği kısım 10 numara 5 yıldız! Kubrick’in “wasted potential of all time” kısmında ağlayarak güldüm!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.