Bilmiyorum fark ettiniz mi, ama Marvel sinematik evreni, ölüm meselesinde ilham aldığı çizgi romanlar kadar saçma sapan bir hâl almaya başladı. Beyaz perdede vefatını gördüğümüz hiçbir ana karakter yattığı yerde durmadı. Bucky, Loki, Coulson, Fury, Groot… Bazen aynı filmin içinde, bazen devam filminde, bazen bir sonraki filmin son sahnesinde bir şekilde geri döndüler hep. Mesele çizgi romanlardaki kadar cıvık olmanın bir “klonlama” hikayesi kadar ötesinde gerçekten.

O yüzden biri bana Age of Ultron’un çıkışından sonra “Quicksilver geri gelebilir abi, malum, o Koreli ablanın doku üretme aleti var dendi” diyince, ne yalan söyleyeyim, bir üzüldüm. Sonrasında Aaron Taylor-Johnson’ın bununla ilişkin açıklamaları da gelince, biraz paralanmış, biraz da kandırılmış hissettim kendimi ister istemez. Zira İngiliz aktör, karakterinin Hakk’ın rahmetine kavuşmasıyla iligli şu sözleri sarf etti:

Quicksilver 1

“Yani, ben bu filmde çalışmaktan gerçekten inanılmaz keyif aldım ve Marvel’daki elemanlarla daha fazla film yapmayı çok isterim. Belki bunun olabileceği bir durum oluşabilir. Buradaki bir boşluğu bulmaktan çok hoşnut olurum, çünkü gerçekten bu adamların beraber çalıştığım en iyi insanlar olduğunu düşünüyorum”.

Evet, Taylor-Johnson, sen mutlu olursun elbette… Hatta Whedon’ın açıklamalarına göre bu plan dahi kurulmuş, Whedon her ihtimale karşı Marvel’ın canı isterse diye Quicksilver’ın kalktığı bir sahne de koymuş.. Ama yani ne bileyim, zaten karakteri geri gelmesini dövüne dövüne isteyeceğimiz kadar önemli kılınmadı filmde. Ben Civil War’ı izlerken “şuraya tam bir Quicksilver gerek” diyecek kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Bu saatten sonra karakterin geri gelmesi, sadece “neyse, demek ki Marvel’da ölüm hiç önemli değilmiş” dememize fayda sağlayacaktır, başka bir şey değil. O yüzden bence Quicksilver ölü kalsın, hatta yanına da birkaç önemli karakter ekleyelim. Zira bu gidişle öyle bir noktaya varacak ki artık Thanos geldiğinde “amaan, gelsin boş ver, zaten kimse ölmüyor” olacağız…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

23 Comments

 1. Kerem Arda Mirel Reply

  Sanırım karakterleri öldürmeye kıyamıyorlar ama özellikle Civil Warda öldürmeye başlamazlarsa ilerde ikişer üçer ölecekler perişan olucaz 🙂

 2. Kesinlikle katılıyorum ölü kalmalı hatta Civil War’da Cap ve Hawkeye de ölmeli bence . İkisinin de mevcut konumları buna çok elverişli Hawkeye ölürse drama olur çoluğu çocuğu var Cap ölürse zaten yer yerinden oynar ve gayet de güzel olur. Ayrıca Russo kardeşlerin o gerçekçi karanlık tarzları daha da bir oturur ve Thanos geldiğinde herkes yaşanacakları yadırgamaz. Şimdi Thanos evrenin yarısını yok edince millet şimdiye kadar kimse ölmedi tek filmde bir sürü karakter harcadınız der ama öncesinde önemli karakterler çıkarsa aradan yadırganmaz benimsenir.

 3. — Marvel Earth 616 Cizgi Roman Spoiler —

  Scarlet’in 2 film sonra bir Avengers Dissembled’a imza atip atmayacagini bilmiyoruz. Ama Vision’dan hamile kalacak kadar ekranda bol sure almamalari oldukca buyuk ihtimal. Dolayisiyla bu hikaye bebekleri icin degil de tum zarar goren yakinlari icin “no more avengers” veya “no more super powers” gibi bir realtity shaping sahnesine yol acabilir. Quicksilver’in ayaga kalktigi sahne bu noktada kullanilabilir.

  Iste bu nedenle cekilen sahneyi hic de mantiksiz bulmuyorum.

 4. Cem Mert Gür Reply

  Marvel’ın Quicksilver’ sonraki filmlerde kullanacağını düşünüyorum açıkcası. Diriltme sahnesi de diğer kesilen sahneler ile birlikte aynı kaderi paylaşmış. Ben kendi adıma karakter gerçekten ölmüş gibi izlemedim filmin sonunu.
  Ha gerçekten öldüyse de filmin asıl bununla ilgili daha fazla sahne koyması gerekirdi. Madem trajedi kullanacaksın düzgün kullan değil mi…

 5. Emir Tunacar Reply

  Bencede ölü kalmalı ama Marvel’da kimse ölmüyor konusunu abarmıyalım istersek. Thor Karanlık Dünya filmini hatırlayalım 🙂

 6. Hasan Irmak Reply

  Quicksilver gerekli bir karakter bence süper gücü kaba kuvvet olmayan karakterlere ihtiyacı var avengers’ın

 7. Yusuf Akkaya Reply

  Quicksilver karakterini adam almış yerin dibine sokmuş resmen 🙂

 8. Orhancan Aydemir Reply

  Marvel’ı tam son 2 filmi ile sevmeye başlamıştım ki (X men:Days of Future Past ve Guardians of Galaxy) Avengers yine beklediğim gibi hatta daha kötü çıktı mcu’çok ciddiyetsiz bir evren Civil War’dan da hiç umutlu değilim Captain Amerika’nın bir sonraki filmi izlensin diye ve muhtemelen az kadro ile çekmek için saçma sapan yan karakterleri dahil etmişler Spidey nerede MARVEL ?? En büyük kozlarını oynamadan büyük işlere kalkışıyorsun, yazık..

  • Yalnız X-men ve Spidey filmlerinin hakları Marvel’ da değil. Spidey Civil War’ a gelebilir de gelmeyebilir de.

 9. Hayır ölümden dönsün de. Sorun adamın ölme sahnesinin insanda o duyguyu yaratmaması oldu. Çünkü karakter o kadar kötü filme yedirilmişti ki kimsenin umrunda olmadı. Ölse de yaşasa da kimsenin umrunda olmaz bundan sonra.

  X-Men’de karakteri 20-25 dakika gösterdiler, fenomen oldu. 2 film arasından yönetmen ve senarist farkı…

 10. Şu an çevremdeki her Marvel sever yas tutuyor. Umarım geri döner.

  • Insallah donmez. BENIM BI TEORIM VAR. Mesela wanda kendi kendine hayaller gorebilir quicksilverla ilgili msla . Oralarda gorulebilir. Ama olmesin

 11. Noldu yahu? Eşşek kadar BATMAN’E BİŞİ OLDU diye başlık atan Geekyapar bu başlığı niye atamıyor?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.