Dünyayı bir araya getirmesi gereken onlarca şey var aslında, bunların en başlıcası da internet muhtemelen; ancak yumurta kapıya dayandığında gerçekten sınırları delen şey, gerçekten herkesin dizini kırıp aynı düzlemde buluşturan şey bilgi değil aslında değil mi? Dil değil çünkü, orası kesin. Yo hayır, bizi daha temel şeyler bir araya getiriyor. Futbol gibi örneğin. Golün bir dile çevrilmesi gerekmiyor zira. Müzik gibi ya da. Basınca dünyanın her yerinde aynı sesi çıkartan gitarla.

Bu mantıkla yola çıktık biraz. Hem keyifli bir playlist olsun istedik; ama ondan da önce, bir Spotify playlist’iyle sizi alıp, küçük bir Avrupa turuna çıkartalım istedik. Bunun için de şablon -ve bahane- olarak, Euro 2016’yı kullandık. EURO 2016’ya katılım hakkı kazanan 24 ülkeden, 24 şarkı aldık. Baştan sona da dinleyebilirsiniz, karışık da; fark etmez. Tek kriterimiz oldu, o da şarkının ana dilde söylenmesi. 

Bunu da özel bir şey olsun şarkılarda diye kendi kendimize dayattık biraz açıkçası, biraz keşif hissi olsun, biraz yabancı gelsin duyduğunuz şey, siz eşeleyin, siz dibine girin, her gün radyoda duyduğunuz şeye benzemesin istedik. Kendimizi de dev üzdük, çünkü onlarca İngilizce şarkı söyleyen yabancı grubu, sırf İngiliz değiller diye dışarı atmış olduk. Tabii bir de “Türkiye’den kim?” sorusu vardı… Ben de oraya Model’den Mey’i koydum açıkçası. Çünkü

  1. Can Temiz ve Model Geekyapar’ın yakın dostlarından, çok seviyoruz.
  2. Şarkı müthiş. Müthiş yani.

Çalma listesi şu şekilde. Arnavutluk’tan Slovakya’ya kadar gidin, coşun, coşturun. “Kim, neredendir?” diyorsanız da, ikinci sayfaya tam listeyi ekledik!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.