Star Wars külliyatının hakları George Lucas tarafından komple Disney’ye satıldıktan sonra Disney, başında Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy ve Genişletilmiş Evren (Expanded Universe) dahilinde evrene katılan hemen hemen her bilginin toplandığı Holocron’un sorumlusu Leland Chee’nin olduğu bir komisyon kurup, neyin “canon”, yani evrenin resmi tarihine dahil olup, neyin olmadığına karar verecekti. O kararı vermiş gözüküyorlar ve bize sorarsanız, verebilecekleri en saçma kararı verdiler.

star-wars-a-new-dawn

Starwars.com’dan yapılan açıklamaya göre, bundan sonra sadece altı Star Wars filmi ve Clone Wars serisi resmi tarih sayılacak. Kathleen Kennedy Episode VII-VIII-IX’i yazacak kadroya özgürlük tanımak için o dönemi ve sonrasını konu alan Thrawn üçlemesi, New Jedi Order serisi ve sonrasındaki Yuuzhan Vong gibi olayların komple EU’dan çıkartıldığını açıkladı. Bu kitaplar Star Wars Legends ismi altında satılmaya devam edecekler, fakat yeni filmler onları yokmuş varsayarak hareket edecek. Tabii hikayelerin kendileri yok sayılacak, fakat bazı elementler de resmi kanuna dahil edilebilinecek. Yani şöyle netleştirelim: Thrawn üçlemesi artık yok hükmünde, ama J.J. Abrams dilerse Jacen ve Jaina’yı alıp, hikayesinde kullanabilecek.

Sorun şu, açıklamanın kendisi pek net olmamakla beraber, Lucasfilm’in “canon” olarak diğer her şeyi de yok sayacağı anlaşılıyor. Yani sadece Thrawn üçlemesi değil, Yavin Savaşından yüzyıllar sonra geçen Legacy serisi, bin yıllar önce geçen Knights of the Old Republic hikayeleri de artık geçerli değiller. Yani özetle, Star Wars Expanded Universe’i netleştirmesi için kurulan ekip, bundan öncesi için sadece yıkım işlemi yapıp, bundan sonrasının netleşmesi için kararlar alacak.

Aldıkları ilk kararlar da çıkacak yeni dört romanı etkileyecek. Bunlar resmi “canon” kabul edilen ilk Star Wars romanları olacaklar ve filmlerin tonuna yakın bir şekilde geliştirileceğe benziyorlar. Bir diğer resmi kabul edilen iş Star Wars: Rebels‘a ön hikaye olacak ilk roman Star Wars: A New Dawn. John Jackson Miller tarafından yazılan roman, Rebels’ın hikayesine girizgah olacak ve 2 Eylül’de piyasaya çıkacak. Onu Star Wars evreninin emektarı James Luceno’nun yazdığı Star Wars: Tarkin takip edecek ve tahmin edebileceğiniz üzere bu kitap Grand Moff Tarkin’in öyküsünü anlatacak. Star Wars: Tarkin 4 Kasım’da piyasada olacak.

Diğer iki kitap ise Star Wars: Heir to the Jedi (isim biraz yaraya tuz basmak gibi değil mi?) ve Star Wars: Lords of the Sith. Heir to the Jedi’ın ana karakteri Luke olacakken, Lords of the Sith Palpatine ve Vader’ın ilişkisini irdeleyecek. Bu kitaplar da 2015’in sırasıyla Ocak ve Mart aylarında çıkacaklar.

Ezcümle: Star Wars’ın bildiğimiz, sevdiğimiz yan evreni, Expanded Universe artık yok. Lucasfilm evrensel dönüşümün en ucuz yöntemini seçti: her şeyin üzerinden silindirle geç, planlamaya sıfırdan başla. Thrawn üçlemesinin resmiyeti kalmayacağı zaten belliydi, ama 3000 yıl önceki Revan’dan, yüzlerce yıl sonraki Cade’den ne istediler onu tam çözemiyoruz. Dahası, resmi sebep olarak “Bu hikayeler bağımsız geliştirilmişti” diyorlar ama, içinde direkt George Lucas’ın eli olan hikayeleri de atıyorlar: Star Wars Droids, Ewoks çizgi filmleri, Force Unleashed serisi… Garip bir karar yani anlayacağınız. Bakalım hayrı dokunacak mı, siz ne dersiniz?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.