Star Wars gününe özel bir yazı hazırlama amacıyla oturdum bilgisayarımın başına. Ama bu öylesine geniş, öylesine dolu bir evrendi ki nereden başlayacağımı hangi birini seçeceğimi bilemedim. Karakterlere yönelik bir şey mi yapayım, yoksa filmlere bir saygı duruşunda mı bulunayım. Cosplay’ler ile hayranların mı gönlünü çalayım, oyunları tanıtıp oyuncuların mı kalbini vurayım. Bir türlü karar veremedim.

En sonunda bir ampul yandı kafamın üstünde. Star Wars’ı her şeyden farklı kılan “Jedi vs Sith” değil miydi? Filmin arka planındaki aydınlık ve karanlık arasındaki savaşının yansıması, iki farklı felsefenin sonsuz çatışması değil miydi? Peki, bunu beyaz perdeye nasıl yansıtmıştı filmler? Tabii ki ışın kılıçlarıyla görsel bir şova dönüşen dövüş sahneleriyle. İşte bu özel günde, bu yazımda Star Wars filmlerinde yer alan en güzel 5 dövüş sahnesini seçtim. Beş tane seçtim ki, siz de kendi favorilerinizi yorumlarda paylaşın, tartışalım. Buyrun efendim:

PS: Orijinal üçlemeye az yer verildiğini söylerseniz haklısınız ama eski dövüşlerin kareografi ve görsellik olarak geride kalmış olduğunu fark ettim izlerken. O sebeple yeniler daha öne çıktı. Bir de aynı kişilerin dövüşlerine yer vermektense farklı farklı kişileri listeye alıp hepsine bir selam vermek istedim. Tabii ki görüşleriniz başımızın üstünde, belirtmek istediğiniz varsa, yorumlar sizin!

 

5. Mace Windu vs. Darth Sidious – Episode III

https://www.youtube.com/watch?v=g3MXkiLIFuY

Açılışımızı Star Wars’ın en önemli karakterlerinden Darth Vader’ın doğuşuna sebep olan sahneyle yapmazsak olur mu? Ayrıca İmparator Palpatine’in de Darth Sidious’a dönüşümünü de net bir şekilde görmekle kalmadık, ne kadar güçlü olabileceğini ve insanları nasıl manüpüle edebildiğine de şahit olduk bu sahnede. Önceden sadece iyi bir Jedi olarak gördüğümüz Mace Windu’nun da ne kadar güçlü olduğunu anlamamızla kendisini yerçekimine kaybetmemiz de bir oldu. Sonuç olarak bu dövüşün Star Wars tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olduğu tartışılmaz.

 

4. Yoda vs. Darth Sidious – Episode III

https://www.youtube.com/watch?v=9DI8kkR9G0Q

Bu dövüş için söylenebilecek o kadar çok şey var ki… İki tane dövüştüğünü çok görmediğimiz karakter tüm meziyetlerini ortaya döküyordu. Dövüşün senatoda olması cumhuriyetin yıkılışını çok güzel bir şekilde temsil ediyordu. Çok güzel tasarlanmış sekanslarıyla da görsellik hepimizi mest ediyordu. Belki üst sıradakiler kişisellikleri sebebiyle bizi daha fazla etkilemiş olsa da, büyük resme baktığınızda bu dövüş daha destansı ve daha önemli aslında. Bir dönemin kapanışını, yeni bir dönemin başladığını daha net şekilde ifade etmenin yolu yok bence.

1 2
Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

12 Comments

 1. Raşit Kaya Reply

  Birinciden şikayetçiyim. İki olsa daha iyi olurdu. Sebep olarakta eğer internette detaylı araştırırsan o düellodaki hataların keşfedildiği bir video var. Zaten sende yavaşlatıp izlersen bazen kılıçların birbirine temas etmediği bile görülüyor. Ritim olarak iyi ama hatalı bir kareografi var ortada. Ama işte sinema hileleri, müziğin gazı ve Darth Maul faktörü işi farklı bir boyuta taşıyor. Sanki Anakin vs Obi-Wan daha efsaneviydi. Kareografinin kusursuzluğu, uzunluğu, sinematografik olarak atmosferi çok iyi kullanması falan düşünüldüğünde benim birincim kesinlikle odur.

  • duralireha Reply

   Anakin vs Obi-Wan dövüşünün bence de hakkı yenmiş, ama birinci bence yerini hak ediyor. Olay sadece koreografi değil, zaten mesela Luke vs Vader dövüşünde de çok fazla atraksiyon yok.

  • Bunlar hep Darth Maul’un karizmasından. (Sorry Obi-Wan) Güzel bir tişörtünü bulabilsem karanlık tarafta olduğumu ele güne ilan edeceğim. 😀

 2. duralireha Reply

  Sadece o kırmızı kapılı sahne bile karakter tahlilidir: Sith kapılar kapanınca önce bi dürter kılıcıyla, geçemeyeceğini anlayınca içinde yanan öfkeden dolayı volta atmaya başlar. Dört dörtlük bir Jedi ola Qui-Gon toparlanmak için hemen meditasyon yapmaya başlar, Force’tan bir an bile uzak değildir. Arkada padawan haliyle genç Obi-Wan ise toyluğunu dışa vururcasına heyecanlıdır, ne yapacağını bilemez ama her an ustasının yanında olmak için hazır bekler. Sırf bu yüzden bile altı filmin en iyi dövüşü olabilir.

 3. Abi ben 99’da çocuk yaşta Episode 1’i izledik sonra 2 gün ışın kılıcı istiyorum diye ağlamışım :/ Cidden 1. sıraya başkası gelse angerıma yenik düşüp dark sidea geçebilirdim.

 4. Deniz Can Arıkan Reply

  bir numaraya kesinlikle katılıyorum. özellikle dövüşün ilk başında
  darth maul un lightsaberın bir kısmını sonra diğer kısmını açması tam o
  sırada giren duel of fates bu sahneyi muazzam kılıyo. her ne kadar obi
  wan ın force speed kullanıp masterına yardım etmesi gerektiğini düşünsem
  de mükemmel bir dövüş sahnesi. listede şikayet edebileceğim tek nokta
  hiçbir kont dooku sahnesi bulunmaması. göze en hoş gelen lightsaber
  kullanıcısı bence dookuydu. burada tabi ki christopher dayının sinema
  geçmişi devreye giriyor. sanırım sinemada en çok kılıç duellosu yapan
  oyuncu gibi bir rekoru var elinde. obi wan ve anakini tokatladığı sahne
  pekala bu listede kendine yer bulabilirdi. bir de orjinalliği bakımından
  obi wan vs darth grevious da honorable mentions da yer alabilirdi. adam
  4 ışın kılıcı birden kullanıyo boru mu aq

  • Honorable Mentions ekliyim mi diye düşündüm, sonra neden insanların fikir beyan etme haklarını alıyim ki dedim vazgeçtim.

   Farkettiysen estetik, önem, dumur oranı gibi farklı kriterlere göre değerlendirince söylediğin güzel dövüşler dışarda kaldı tabi. Kareografi ve estetik tek kriter olsaydı tartışmasız alırdım.

 5. Onur Ayanoğlu Reply

  Önem olarak olmasa bile bence dövüş sahnesi olarak Count Dooku vs Yoda kadar sağlam bir dövüş yok bence özellikle Yoda nın yardırdığı o sahne çok ta taktir toplamış hatta ödül almışlığı var diye biliyorum. Bence açık ara birincidir hatta birçok gelmiş geçmiş en büyük vs listelerindede kendisine yer bulur buradaki liste daha çok önem anlamında değerlendirilmiş. Birinci sıraya hiç katılmıyorum yanlız benim için ilk 5 e bile girmez. Buyrun Anakin Skywalker & Obi-Wan Kenobi & Yoda vs. Count Dooku… https://www.youtube.com/watch?v=BvnwLLXHabg

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.