Kurgusal dünyalar ve evrenler yazılınca doldurulması gereken pek çok boşluk oluyor. Karakterler, onların isimleri ve olay örgüsü bir yana; kimi zaman kurmaca bir ülke, kimi zaman kurmaca bir okul, kimi zaman kurmaca bir nesne uydurmak gerekiyor. Ama kabul edelim, kurmaca içecek uydurmak hiçbir yazarın önceliği değil. Yine de bu elimizde çok sayıda kurmaca içecek olmasına engel olmuyor. Karakteri ve evreni anlamamamıza yardımcı olabiliyorlar. Bir noktada, bu sıvı gıda tercihleri karakterler ve öykü hakkında çok şey anlatabiliyor ve kimi zaman bizi güldürebiliyorlar. Ya da işte lunaparkta satıp para kırıyorlar bunlarla. Bazen evrenin kurgusunun önemli bir parçasıyken bazen basit bir şakadan ibaretler. İşte derlediğimiz dokuz farklı kurgusal içecek!

Mavi Süt

Nerede?: Star Wars

Neymiş?: Süt. Bildiğimiz süt.

Aynı zamanda Bantha sütü olarak bilinen bir içecek bu. Çünkü dişi Banthaların sağılmasıyla elde ediliyor. Tatooine, Lothal ve Lah’mu gibi gezenlerde bulunabiliyor. Hepimizin bildiği gibi bu sütü ilk olarak A New Hope’ta görmüştük. Mark Hamill’in dediğine göre katkı maddelerine ve renklendiricilere borçlu olduğu iğrenç bir tadı varmış sütün, kusmadan süt hoşuna gidiyormuş gibi yapmak için çok uğraşmış.

Mavi Süt garip bir biçimde çok fazla yerde görünüyor, Star Wars Rebels’de, sesli kitaplarda, Star Wars Resistance’ta ve filmlerde. Ayrıca Disney’in tema parklarında sattığı ve bloglarında tariflerini paylaşarak ekmeğini yediği Star Wars ürünlerinden birisi bu da.

Mococoa

Nerede?: The Truman Show

Neymiş?: Kakao tozu?

The Truman Show’un en hoş esprileri hep bir televizyon programının gerçekten nasıl olduğu ile ilgiliydi. Ki bir televizyon programının vazgeçilmezi reklamlarıdır. Bu yüzden karınızın birden bire size dönüp şevkle içecek tanıtması çok şaşırtıcı olmamalı. Diğer kakaoları da denedim, en iyisi bu! Kakao çekirdekleri özenle adını bilmediğim bir dağdan toplanır, Mococoa yapay tatlandırıcı içermez! Umuyorum ki sizin de hayatınızda kimse birden bire Mococoa tanıtmaya başlamaz. Ya da umarım hayatınız koca bir simülasyon filan çıkmaz. Hayatınızdaki reklamlar biraz kişisel geliyorsa dikkat etmekte fayda var.

Pan Galactic Gargle Blaster

Nerede?: Otostopçunun Galaksi Rehberi

Neymiş?: Korkunç ağır alkollü bir içecek

Otostopçunun Galaksi Rehberi pek çok konuda başvurabileceğiniz harika bir kaynaktır, üstelik cevapları Ana Galaktika Ansiklopedisi’ninkilerden çok daha eğlencelidir. Rehbere göre var olan en iyi içki Pan Galaktik Gargara Bombası’dır. Rehber, bu içeceğin etkisinin de beyninizin çevresine bir limon dilimi sarılmış büyük bir altın tuğla tarafından parçalanmasına benzetilebileceğini söyler. Sonra da içinde Janx İçkisi’nin, Santraginus V denizlerinden suyun, Arkturus megacininin, Fallia bataklık gazının, Kualaktin hipernanesi özünün, Algolya Güneşkaplanı’nın dişinin, zamfurun, zeytinin bulunduğu bir tarif verir. Sonra da şöyle der rehber, ‘‘İçin… ama… çok dikkatlice…’’

Frobscottle

Nerede?: The Big Friendly Giant

Neymiş?: Yeşil baloncuklu bir sıvı

Roald Dahl’ın hayal ürünü olan garip bir içecek ile karşı karşıyayız. Steven Spielberg de film uyarlamasının başını çekiyordu The Big Friendly Giant’ın. Bu içecek yeşil ve kabarcıklı. Devlerin biricik içeceklerinden. Kabarcıkları yukarı doğru değil aşağı doğru patlıyor. Böylece içtiğinizde gaz çıkarmanızı sağlıyor bu içecek. Ha, unutmadan, içen kişinin uçmasını da sağlıyor bu içecek. Devler bu içeceği Snozzcumber adında bir tür salatalık ile tüketmeyi seviyorlar.

Zafer Cini (Victory Gin)

Nerede?: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Neymiş?: Tatsız alkollü bir içecek

Winston’ın tadının kötü olduğunu düşünmesine rağmen sürekli tükettiği içki. Hor görmemek gerekiyor zira midesine indirip doluymuş hissiyatı verecek, kendisini tok olduğu yanılgısına düşürecek ya da sıcak hissetmesini sağlayacak başka bir seçeneği yok Winston’ın. Kimsenin yok. Gerçi herhangi bir zafer kazandıkları da yok ama işte 1984’te Zafer Cini’nden bir tek atıp duruyor herkes.

Ambrosia

Nerede?: Yunan Mitolojisi/Percy Jackson

Neymiş?: Çoğu zaman balımsı olarak tasvir edilen müthiş bir içecek

Yunan Tanrılarının uzun ömürlülüğünün, hatta ölümsüzlüğünün kaynağıdır bu içecek. Güvercinler tarafından Olimpos’a getirilmiş ve tanrılara sunulmuştur. Bazı şairlerde yemek iken, Sappho ve Anaxandrides’te içecek olarak karşımıza çıkar. Homeros’u şiirlerinde ise nektar olarak geçen şey de yine aynı içecektir. Buna benzer bir içecek Hindu tanrılar arasında da vardır ve adı ‘amrita’dır. Herakles de, Hera da, Penelope da bu içeceği kullanmıştır.

Eğer gerçekten bir günümüz serisine bağlarsak Percy Jackson ve Olimposlular’da kullanıldığını görebiliriz. Melez çocuklar ne zaman ciddi biçimde yaralansa kampta onlara bundan içiriliyordu. Percy tadının sıvı çikolatalı kurabiyeye benzediğini ve içini garip bir şekilde ısıttığını söylemişti, ki insana bayağı cazip gelen bir tanım bu.

Kaymak Birası

Nerede?: Harry Potter

Neymiş?: Köpüklü bir içki

Bu listeye koymamız gerekiyordu çünkü Altın Üçlü ne zaman bir yere otursa sohbetlerine eşlik ediyor bu içecek. Rowling içeceği karamel gibi hayal ettiğini söylemişti. Köpüklü dokusuyla da gerçekten iştah açıcı görünen bir içecek. Aynı evrenden bu listeye girmeye aday diğer içecekler ise Ateş Viskisi ve Gigglewater. Tabii bu ikisi Kaymak Birası’na karşı daha alkollü içecekler ve reşit olmayan büyücü ve cadılara satılmıyor, bu yüzden Kaymak Birası bir adım öne geçiyor.

Pitt Cola

Nerede?: Esrarengiz Kasaba

Neymiş?: Kola. Ama şeftalili.

Esrarengiz Kasaba harika bir çizgi film. Bunu baştan belirteyim, belki de Disney’in son yıllarda çıkardığı en iyi içerik. Karakterleri, senaryosu ve mizah anlayışı Esrarengiz Kasaba’yı kalplerimizde çok üst sıralara taşıyacak kadar iyi. Aynı zamanda içinde çok fazla gönderme ve easter egg bulunduruyor. Örneğin dizinin yaratıcısı Alex Hirsch pek çok kez figüran olarak görülebiliyor, tabii çizerler kendisini hep palyaço ya da hokkabaz olarak koyduğundan kendisi pek gururlu değil bu konuda. Pitt Cola ise dizinin yönetmenlerinden biri olan Joe Pitt’e atıfta bulunuyor aslında. Pitt Cola şeftalili bir içecek ve içinde şeftali çekirdeği de bulunduğundan karakterler ara sıra boğulma tehlikesi geçirip öksürük krizine giriyorlar.

Dr. Jekyll’in Karışımı

Nerede?: Jekyll ve Bay Hyde Tuhaf Bir Vaka

Neymiş?: İçinde kırmızı keskin kokulu bir sıvı ile kristal tuz bulunduran bir karışım

Kırmızıdan mora, mordan yeşile dönen, köpüren, kabarcık çıkaran ve dumanlanan bir içecek var elimizde. İçenin içerisindeki en kötücül, şeytani ve tiksinti uyandıran tarafları çıkaran bu içecek Dr. Jekyll’i kısa, tıknaz, çirkin bir yaratık olan Bay Hyde’a çeviriyor, böylece ünlü doktorumuz bu garip yaratığın bedeni içerisinde istediğini yapıyor, doğasında kötülük olduğundan ötürü de vicdani hiçbir sorumluluk duymuyordu. Başta kendisine hoş gelen bu durum bir noktada elbette onun aleyhine çevrilmeye başladı. Çünkü doktorun arzusuna göre gidip gelen bencil Hyde bir noktada kalıcı olmakta ısrar etmeye başladı.

Moloko Plus

Nerede?: A Clockwork Orange

Neymiş?: Uyuşturuculu süt

Halüsinojenik maddelerle birlikte tüketilen bir süt, içinde yasal uyuşturucular bulundurmuyor da değil. ”Moloko” aslında Rusça süt demek, Kril alfabesiyle молоко́ olarak yazılıyor. Moloka Plus aslında Milk Plus demek yani. Aşırı vahşi ve kan donduran karakterlerin eline süt vermek garip bir davranış, değil mi? Ama masumiyetin içeceği ile mide bulandıran katilleri birleştirmek seyirci üzerinde daha çok etki bırakıyor. Daha ilk sahnede eline taze bir bardak süt alan Yahudi Avcısı Albay Hans’ı hatırlayın. Tüm kötülüklerinin altında çocuksu bir agresyon ve aptallık mı var?

Sizin en sevdiğiniz kurgusal içecek hangisi?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.