Steam her sene sonbahar indirimlerine farklı bir tarz, farklı bir hava katma çalışmalarına devam ediyor. Hayatımızın en dominant dijital dağıtım yöntemi olmakla yetinmiyorlar, her sene cüzdanımızı hafifletmeye tamah etmiyorlar; bir de her yıl başka bir interaktivite yöntemi buluyorlar. Kristal toplama, kart açma, turnuva falan derken, bu sene de bir ödül törenine bağladılar. Biri oyuncular tarafından doldurulacak 9 kategoride oyun aday göstermenizi istiyorlar.

Herkes münferit gösterebiliyor zaten. Biz de kendimizinkini sizle paylaşalım istedik. Bakınız, şu şekilde oldular:

 

“Zamanın Eskitemediği” Ödülü

sf_bicycle_3

Grand Theft Auto: San Andreas

Burada elbette bahsedileni anlamak zor değil. Yıllar geçse de tekrar oynanabilen, esas nitelikleri zamana bağlı şeylerden öte gelmeyen oyunlardan söz ediliyor. Ama bizce bu ödüle oyun seçerken nostaljik tatları ayrıştırmak lazım. Bizce, mekanik olarak modern olmak kavramının üstüne çıkmış; oynanışı ile, grafik lisanı ile, hikayesi ile hiçbir çağa ait olmayan ve bu yüzden her dönem oynanabilir bir oyun aranıyor burada. Biz de San Andreas kadar her anlamıyla buna uyan bir oyun düşünemiyoruz.

 

“Ağlamıyorum, Gözüme Bir Şey Kaçtı” Ödülü

final-fantasy-vii-cosplay-3

Final Fantasy VII

İtiraf edelim: Biz oyunların ağlatabileceğini Final Fantasy VII ile öğrendik. Bu o kadar sert bir tokattı ki, yıllar boyunca oyuncular Aeris’in ölmediği bir alternatif hikaye bulabilmek için yüzlerce garip “metod” denediler. Tam o sahneden önce memory card’a bir üflersen oluyordu, o olmazsa sahne esnasında kareye yirmi kere basmak kesindi, oyunun başından itibaren Aeris’le her defa iki kez konuşursan kurtuluyordu… Hiçbir şey kâr etmedi. Aeris öldü, ve biz oyunların gözyaşlarımıza hükmedebileceğini öğrendik.

 

“Sadece 5 Dakika Daha” Ödülü

Civ4ScreenShot0192

Sid Meier’s Civilization IV

Buraya rahatlıkla Total War serisi de gelebilir, Europa Universalis de, Galactic Civ de, Hearts of Iron da… Ancak bir şey de mutabık olmamız gerek, buraya ne gelirse gelsin, 4X türünde olmak zorunda. En azından o türe göz kırpmak zorunda; çünkü dünya üzerinde bu kadar daha sinsice vakit çalan bir janr daha yok. Aksiyon oyunları bir noktadan sonra böğür tüketiyor. Macera oyunları beyin. İkisi de nöronları hızlı yaktırdığından, seansları da kısa sürüyor. Aşağı yukarı benzer şey, mikro strateji oyunlarında da geçerli. Ama 4X? 4X içinize işliyor. Üzerinize siniyor. O yüzden bu kategorinin muhattabı 4X janrı. Peki niye Civ ve niye IV? E orada da kanaat notu kullandık diyelim!

 

“Dostum, vay canınaaa!” Ödülü

Darth Revan

Star Wars: Knights of the Old Republic

Video oyun tarihinde pek çok mükemmel twist var elbette. BioShock’un finali, Fallout 4’ün meşhur sahnesi, Silent Hill 2… Ancak Knights of the Old Republic bunların arasında bir baş daha kıymetli. Çünkü sizin başından beri Revan olduğunuz gerçeği, sadece oyun tarihinin değil Star Wars külliyatının da ihtiyaç duyduğu kuvvette bir hikaye hamlesiydi. Kimse kusura bakmasın, ama KotOR’dan sonra iki Star Wars filmi, iki animasyon dizisi, zibilyon kitabı ve katrilyon çizgi romanı çıktı; hiçbirisi bu kadar sert yumruk atamadı.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.