Gişe haberlerine burada sık sık yer vermeyi seviyoruz, zira bunların istatistiğini tutmak; kim kazanıyor, kim kaybediyor, günümüz trendleri hangi filme daha müsait kalıyor onları incelemek baya geek damarlarımızı okşuyor. Genelde bu tip haberleri verirken, taraflı falan olmuyoruz. Neticede Fox’un 500 milyon kazanıp, Disney’nin 200 kaybetmesi, bize biraz “zengin mal, züğürt çene” denkleminde oturuyormuş gibi geliyor, taraf tutmanın bir âlemini göremiyoruz.

Portrait of members of the rap group, NWA, including DJ Yella, MC Ren, Eazy-E (2nd from right), and Dr. Dre (right), standing in front of an abandoned convenience store. --- Image by © CORBIS

Bu sefer farklı. Ben baya taraftar giriyorum yazıya, ve çok net ilan ediyorum: Straight Outta Compton filminin performansından çok mutluyum. Gerçekten. Bunun iki sebebi var; ama onlara gelmeden önce, dilerseniz bu performansı özetleyelim. İlk haftasonunu 25-30 milyon dolar gibi bir noktada kapatması bekleniyordu N.W.A.’in yükselişini anlatan bu filmin. Fakat şimdi, Cuma günü rakamlarına göre bu beklenti değiştirildi. Uzmanlara göre, F. Gary Gray’in yönettiği film, ilk gişesini takriben 50 milyon dolar gibi bir şeyle kapatacak. Kıyas için söyleyelim, bu Fantastic Four’un iki katı, Ant-Man’e ise çok yakın.

Peki ben buna niye sevindim? İlki çok basit, filmin konu ettiği şeyin, geniş kitlelere aktarılabilecek olmasından baya dev bir memnuniyet duyuyorum. Hip-hop kültürünü aktaran filmler yıllardır çekiliyorlar, ama çok nadiren gişede böylesine başarılı olup, büyük bir seyirci kitlesi yakalıyorlar. Straight Outta Compton’ın başarısı, benzerlerinin devamını da getirecektir.

Straight Outta Compton 3

İkinci sevinme sebebim ise, yıllardır borusunu öttürdüğümüz “çeşitlilik” ve “dahiliyet” meselesini böyle şeylerin çözecek olması. Hollywood muhafazakar, denenmemişi deneme konusunda kaygıları olan bir sektör. Başarıya büyük iş fırlatıyorlar, nadiren risk alıyorlar. Bu yüzden, Straight Outta Compton gibi, siyahi yönetmenli, kadrosu ekseriyetle Afro-Amerikalı aktörlerden kurulu bir iş, içindeki herkese büyük bütçeli işlerin yolunu açacaktır. Siz ne diyorsunuz peki genel olarak Straight Outta Compton’ın başarısına?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.