Video oyun dünyasının oyunculara sunduğu en büyük tatlışlıklardan biri olan PlayStation Plus‘ın Mayıs ayı oyunları takriben bir hafta önce belli oldu. Açtık, baktık, belirli bir süre geçirdik. Hâlâ aranızda yılda bir karton sigara parasına üç platformda elli küsur oyun almaya tav olmayanlar var, biliyoruz, o yüzden onları hayrına ikna turlarımızda yeni raund ile karşınızdayız. Bu oyunlar şu an itibariyle 12.50 TL öderseniz, sorgusuz sualsiz sizin.

“Hangi oyunlar” derseniz, buyurun:

 

Alienation (PS4)

Mayıs’ın PS4 oyunlarını Alienation ile açıyoruz. Bir süredir özel olarak PlayStation platformlarına oyun üreten Finlandiya menşeli Housemarque‘ın alametifarika yüksek adrenalik aksiyon tarzına yaraşır bir oyun var elimizde. Bu oyunlardan illa ki daha önce oynadınız. Sol analog karakteri, sağ analog nereye ateş ettiğini seçiyor. Sonra da bastıkça gazlanıyor, gazlandıkça basıyorsun. Alienation, bunun müthiş rafine bir hâli. Bu ayın 12.50’sini de neredeyse tek başına çıkartıyor.

 

Tales from the Borderlands (PS4)

Daha önce de konuşmuştuk zaten bu meseleyi, ama hakikaten “Plus vermese dönüp ikinci kez bakmazdım” tipi oyunlar var. Benim için Tales from the Borderlands kesinlikle onlardan biri. Kötü bir oyun olduğundan değil, sadece çok spesifik bir kesişim kümesine hitap ediyor. Bir taraftan Telltale Games’in karar verme simülatörü modelini sevmeniz gerekiyor. Öte taraftan da Borderlands evrenine coşmanız lazım. Bu iki kutu da sizin için işaretliyse… E buyurun.

 

Blood Knights (PS3)

Çok açık ve net konuşacağım: Video oyunlarının yerel co-op konusunda gösterdiği kayıtsızlık benim tadımı dev kaçırıyor. Ben co-op oynayacaksam, arkadaşımla omuz omuza çarpışacaksam gerçek hayatta da omuz omuza olmak isterim. Elbette Portal 2 gibi oyunlar için fizibil bir durum değil bu. Ama Blood Knights gibi tipik bir aksiyon-RYO için? Müthiş müthiş müthiş. Alın, eşle dostla göz göze oynayın.

 

Port Royale 3: Pirates and Merchants (PS3)

Port Royale 3 herkese göre bir oyun değil. İşin açıkçası, PS3’e uygun bir oyun da değil. Çok yavaş ilerleyen, göze PS3 standartlarında dahi çok güzel gözükmeyen, aksiyondan çok akıl ve stratejiyi ön plana çıkartan bir oyun var burada. Tutup 60 TL verecek arkadaşımı görsem, “Bence yapma” diye eline yapışırım hatta, gerçekten! Ama bir PS3 sahibi için yeterli depolama varsa, kota duruyorsa, bir bakmaktan da zarar gelmez. Neymiş yani çünkü totale vurunca 2 TL’ye geliyor be? 2 TL’lik bir oyun harbiden ne kadar kötü olabilir?

 

Laser Disco Defenders (Vita)

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, Vita sahipleri için Plus’ın anlamı bambaşka. Sony’nin takriben bir sekiz ay önce unuttuğu Vita çok uzun süredir Plus’tan gelen indie oyun akışıyla canlı kalıyor. Laser Disco Defenders da bu külliyata hiç de fena olmayan bir eklenti. Beğenip beğenmeyeceğinize dair en büyük ayrıntı, temasına dair duyduğunuz yakınlık olacak. Disko dünyasına coşuyorsanız, hiç düşünmeyin.

 

Type: Rider (Vita)

Samimi söylüyorum, ey güzel yürekli ama buruk ruhlu Vita sahipleri: Sırf bu oyun için Plus alın bu ay. Gerçekten. Type: Rider tipografik bir oyun. Fonttur, yazımdır, yazı şeklidir; bu tip meselelere ucundan kıyısından dahi bir noktada dahil olduysanız inanın kendinizden geçeceksiniz oynarken. Hele Vita’nın ekranında, mobilde, mükemmel oluyor yani resmen. Gerçekten, Vita’nız varsa, Plus almadığınız her saniye Type:Rider’ın kalitesine ayıp. Hadi!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.