Ant Man and the Wasp filmine yalnızca bir ay kalmışken merak edilenleri anlatmaya; soru işaretlerini gidermeye çalışalım diye sizlere bu yazıyı hazırlamaya karar verdik. Filmde göreceğimiz Hope Van Dyne’ın üstlendiği Wasp kimliğine rağmen, çizgi romanlardaki gerçek Wasp kimmiş onu konuşalım hep beraber. Hazırsanız kısaca anlatalım: MCU’nun yeni çiçeği, çizgi roman evreninin müdavimi Wasp kimdir?

Orijin

Janet_van_Dyne_(Earth-616)_first_Wasp_costume_1050_591_81_s_c1

Janet Van Dyne, dünyaca ünlü bilim insanı Vernon Van Dyne’ın kızıdır. Babası sayesinde oldukça refah ve lüks bir hayat sürmekte olan Janet, Vernon Van Dyne’ın deneylerinden birinde Dünya’ya gelen bir uzaylı tarafından öldürülmesi üzerine büyük bir yıkım yaşamıştır. Zaman kaybetmeden meslektaşı Doktor Henry Pym ile iletişime geçen Janet, babasının intikamını almak için yardım almayı aklına koymuştur.

Babasını öldüren uzaylıyı adalet denilen kavramla tanıştırmak için çabalayan Janet, Henry Pym’in gizli kimliğini de bu sıralarda öğrenir. Zaten bu sayede de “Pym Parçacıkları” adı verilen yöntem ile küçültme işlemine tabi tutulmuş ve yerleştirilmiş biyosentetik kanatlar kazanmıştır. Pym ayrıca bu işlem sonrasında Janet’in bileklerine, ışın atabileceği birtakım cihazlar tasarlamış ve bunlara da “eşek arısının iğneleri” adını vermiştir.

 

Güçleri

Uncanny-Avengers-Janet-van-Dyne-Wasp

Doktor Pym sayesinde Wasp olduktan sonra boyutunu küçültme ve büyütme, biyosentetik kanatlar, eşek arısının iğneleri ismindeki ışın silahları gibi birçok güce sahip olan Janet, aynı zamanda böceklerle iletişim kurma ve onları kontrol etme gibi birtakım becerilere de kavuşmuştur. Kanatlarının minik ebatlarına rağmen hız, refleks ve atiklik konusunda son derece ustalaşmıştır. Öte yandan bizzat kendi kimliği sayesinde de yetenekli bir moda tasarımcısı olan Janet; İngilizce, İspanyolca, Macarca, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere beş dili akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve aynı zamanda da atomik boyutlardaki Microverse dilini de biliyor. Eh bir de tüm bunların üzerine dövüş sanatlarında da bir hayli yetenekli ve deneyimli. Neredeyse yok yok ha!

 

Yaratıcıları

conoce-mas-acerca-de-the-wasp-la-primera-dama-de-los-avengers-5

Stan Lee, Jack Kirby ve Ernest Hart tarafından yaratılan Wasp, ilk defa 1963 yılında çizgi romanlarda ortaya çıkmıştır. Tales to Astonish‘in kırk dördüncü sayısında çıkışını yapan Janet Van Dyne, aynı zamanda Pym Parçacıkları yöntemi sayesinde mutasyon geçirmiş bir insan olarak tanıtılmıştır.

 

İlişkileri

Screen-Shot-2015-07-20-at-9.54.19-AM

Vernon Van Dyne’ın kızı olan Janet’in, annesinin ismi bilinmemektedir. Doktor Henry “Hank” Pym ile evlenmiştir. Ultron için bir baba, Vision için ise bir büyük baba figürü olan Dr. Pym sayesinde Janet, Vision’ın büyük annesi konumuna gelmiş; hatta ve hatta Scarlet Witch‘in ise büyük kayınvalidesi olmuştur. Dr. Pym’in yaşadığı akli dengesizliklerden faydalanarak evlenebilmeyi başaran Janet, sonunda büyük anlaşmazlıklar sonucu Henry’den boşanır. Uncanny Avengers üyesi olduktan sonra ise Havok isimli takım arkadaşıyla romantik ilişkiler yaşamıştır.

 

Önemli Olaylar

Janet_van_Dyne_(Earth-11045)_001

  • Thor, Iron Man, Captain America ve Hulk’ın yanı sıra romantik ilişkiler yaşadığı Ant-Man’le beraber Avengers ekibinin kurucularındandır Janet Van Dyne.
  • Pym Parçacıkları yöntemine daha fazla maruz kalmaları sebebi ile Ant-Man ve Wasp, yalnızca cihazlar yardımıyla değil artık kendi isteklerine göre boyutlarını küçültüp büyütme becerisine sahip olmuşlardır. Hatta bundan sonra da Henry Pym adını “Giant-Man” olarak değiştirir, ancak Janet “Wasp” kimliğini korumaya devam eder.
  • Thor’un, şimşekle kendisini vurması sebebiyle Microverse’e kısılıp kalan Janet, tüm Avengers ekibine kendisinin var olduğunun sinyalini yollamak için Avenger kimliğini kullanır. Hangi ekip üyesinin sinyali yolladığından emin olmayan takım, Giant-Man’in Microverse’e girmesini ister. Microverse’te Lord Gouzar isminde biriyle savaşmakta olan Wasp’ı, Giant-Man kurtarır ve ardından normal evrenlerine geri dönerler.
  • Elfqueen ile savaştıkları sırada sorumsuz davranışları sebebiyle Captain America’dan fırça yiyen Henry Pym, Ultron’u inşa ettiği günden beri yaşadığı akli dengesizlik krizlerinden birini yaşar ve Avengers Malikanesi’ne saldırması için bir robot yapmaya karar verir. Yalnızca kendisinin bildiği zayıf noktası olan bu robot ile Elfqueen’i yenerek, Avengers ekibinin gözüne girmeyi hedefleyen Pym, Janet tarafından onay almaz ne yazık ki. Bunun üzerine zaten akli dengesizlikler yaşayan Pym, Janet’e vahşice saldırır. Robotun malikaneye saldırmasını engelleyen Wasp’ın girişimleri sonrasında Dr. Pym, Avengers üyeliğinden uzaklaştırılır. Bu sırada da Janet boşanma işlemleriyle uğraşır ve uzun süre önce kendisine bir türlü evlenme teklifi etmeyen Henry’nin akli dengesizliklerinden faydalanarak amacına ulaşmış olan Janet, sonunda kocasından ayrılır.

 

Son Not

b24c59a45fa55487ecb13112142eedf3cc9c0ffc_hq

Ant Man and the Wasp filminde göreceğimiz Wasp karakteri bildiğiniz üzere Hope Van Dyne. Yani kendisi bizzat Doktor Hank Pym ve Janet Van Dyne’ın kızı. Ancak Ant-Man’i de bizzat Hank Pym kimliğiyle görmediğimiz filmde, Scott Lang ve Hope Van Dyne’ın dinamiği de ayrı bir tat katmıştı evrene. Yaklaşık bir ay içinde gelecek olan Ant Man and the Wasp filminde ise, Michelle Pfeiffer’ın bu yazıda tanıttığımız Janet Van Dyne’ı oynayacağı bilgisiyle de size onaylayabiliriz ki, her iki karakterin de temellerine bir dalış yapacağıza benziyor. Scott Lang’e Ant Man kimliğini devreden Hank Pym, kızına da karısının Wasp kimliğini vermesiyle MCU’da büyük adımların arkasındaki isim olarak anılacak gibi, ne dersiniz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.