Spider-Man: No Way Home’un vizyona girmesine sayılı günler kala size mahallenizin, pek de dost canlısı olmayan bir kahramanından, Daredevil’dan bahsedeceğim. Netflix-Marvel anlaşması bitip de dizi sonlandığından beri, Daredevil gündemlerden çıkmıştı; ta ki yeni Spider-Man filminde Peter Parker’ın avukatlığını yapacak kişinin, Matt Murdock olacağı teorileri yayılana dek. Spider-Man fragmanında; sorgu odasında kıllı kollarını masaya yaslamış kişinin, Charlie Cox olduğu ortaya atıldı ancak filmin Imax fragmanıyla birlikte bu hayaller suya düştü.

Sonra, geçtiğimiz günlerde Kevin Feige’nin “Bir Daredevil varsa o da Charlie Cox’tur” şeklindeki açıklamaları, Daredevil’ın yakında Marvel Cinematic Universe’a Spider-Man ile dâhil olacağı umudunu tekrar yeşertti. Biz de bu umudu paylaşıyoruz ve Daredevil kimdir, diyoruz. 

Origin Hikâyesi 

Düştükçe kalkmasını bilen Jack Murdock isimli bir boksörün oğlu olan Matt Murdock, babasıyla birlikte New York’un karanlık mahallerinden biri olan Hell’s Kitchen’da yaşar. Matt’in annesi, oğlu daha bebekken bir sinir krizi geçirmiş ve ailesine zarar vermekten korktuğu için, onları terk etmiştir. Matt, babasını bir kahraman olarak görür ve ona hayranlık duyarak büyür. Babasının pes etmek nedir bilmemesine hayran olan Matt, babası tarafından avukatlık gibi prestijli bir meslek yapmaya teşvik edilir. Bir gün okuldan eve yürürken, trafikte birini ezilmekten kurtarır ama bu sırada devrilen bir kamyondan sızan radyoaktif sıvının gözüne sıçraması sonucunda kör olur. Gözlerini kaybetmesiyle birlikte diğer dört duyusunun insanüstü şekilde geliştiğini fark eden Matt, zamanla bu duyularını eğitmeyi öğrenir.

Tam yeni hayatına alışırken babasını da kaybeder. “Düzenleyici” olarak bilinen bir maç organizatörü, Matt’in babasından şike yapmasını ve çıktığı maçı kaybetmesini ister. Oğlunun izleyeceği bir maçı kaybetmek istemeyen Jack, ringde şampiyon olur ve maçtan sonra Düzenleyici’nin adamları tarafından öldürülür. Yıllar sonra Matt, suçla savaşmaya yemin etmiştir. Hukuk fakültesini bitirmiş, babasının intikamını almak için yanıp tutuşmaktadır. Düzenleyici’nin adresini bulup ona bir baskın düzenler. Bu sırada Düzenleyici, korkudan kalp krizi geçirip, ölür. Matt, intikamla adaletin kıyasını yaparken Daredevil’a dönüşür. 

Yaratıcıları 

Daredevil, ilk olarak 1964’te, kendi adındaki serinin ilk sayısıyla çizgi roman âlemine giriş yapıyor. Yaratıcıları biraz karışık. İlk olarak Marvel’ı Marvel yapan iki ismi anıyoruz; Stan Lee ve Jack Kirby. Çizer Bill Everett de ilk sayıdan itibaren Daredevil’ın asli yaratıcılarından lakin Daredevil, ilk gününden bu yana o kadar değişim gösterdi ki yaratıcılarını bu isimlerle sınırlı tutmak mümkün değil. Daha ilk sayılardan çizerliği eline alan Wally Wood, bunlardan biri. Wood, Daredevil’ın görsel alametifarikalarını karaktere kazandıran kişi. Wood’un çizimleriyle birlikte karakterin sarı kostümü kırmızıya dönüyor, iç içe geçmiş iki “D” harfinin birleşimiyle karakterin göğsünde taşıdığı sembolü oluşuyor, karakterin kullandığı halatlı sopa ilk defa ortaya çıkıyor ve asıl önemlisi Daredevil’ın sonar sistemi gibi çalışan algısı, ilk defa resimleniyor. Wood’un ailesi de Daredevil’ı benimsemiş olacak ki Wood’un ölümünden sonra, Marvel’a isim hakları için dava açıyorlar. 

Daredevil’ın varoluşunda büyük bir kilometre taşı da Frank Miller oluyor. Miller, Daredevil’a görece geç bir tarihte dâhil olsa da yarattığı karanlık atmosferle Daredevil çok popüler bir karakter hâline geliyor. Miller, Daredevil’ın büyük aşkı Elektra’yı yaratıyor ve Spider Man’in düşmanı olarak ortaya çıkan Kingpin’i, Daredevil’ın baş düşmanı yapıyor. İlerleyen dönemlerde çıkan eserlerde Kingpin, Daredevil’a kan kusturuyor. Ayrıca Miller ile birlikte Hell’s Kitchen gerçekten cehenneme dönüyor. Şu an Daredevil çizgi romanları arasında en üste yerleştirilen eserler, Miller’ın imzasını taşıyanlar. 

Güçleri 

Sıradan bir insanın fiziksel özelliklerini zorlayacak derecede yakın dövüş ustası olan Daredevil, insanüstü duyulara sahip. En bilinen özelliği; duyduğu sesleri görsel bir radar sistemine dönüştürmesi olsa da tat, doku ve koku alma özellikleri de peşinde olduğu şeyi çözümlemesinde onu resmen Sherlock Holmes’e çeviriyor. Fiziksel özellikleri onu çekici bir kahraman yapsa da en büyük gücü; asla kaybetmediği cesaretidir

İlişkileri 

  • Matt’in romantik ilişkilerinin başında, hukuk fakültesinde tanışıp âşık olduğu Elekra Natchios gelir. Elektra aynı Matt gibi dövüş sanatlarında uzmandır ama Matt’e göre çok daha vahşi ve şiddet yanlısıdır. İlişkileri başladıktan sonra Elektra’nın da babası öldürülür. Bu olaydan sonra Matt’le yolları ayrılır. 
  • Daredevil’ın ilk sayısından beri var olan ve Netflix dizisinde oldukça öne çıkarılan bir karakter olan Karen Page, Matt’in yaşadığı en uzun soluklu romantik ilişkinin diğer öznesi olma özelliğine sahip. Matt’in hukuk bürosunda sekreter olarak hikâyeye giren Karen’ın hikâyeden çıkışı da ilerleyen yıllarda, Bullseye tarafından öldürülmesi sonucu olur. 
  • Daredevil, Black Widow ve Black Cat ile de kısa süreli birliktelikler yaşar.
  • Franklin “Foggy” Nelson, Matt’in hukuk fakültesinden en yakın arkadaşı ve hukuk bürosunun ortağıdır. 
  • Stick, Frank Miller’ın yarattığı karakterlerden biridir. Matt gibi kör olan karakter, Matt’in dövüş yeteneklerini geliştirmesini sağlamış ve onun akıl hocası olmuştur. 

Kostümleri 

Alışık olduğumuz, şeytani kırmızı kostümden önce Matt’in kostümü pek çok kez değişime uğrar. Başta, siyah ve kırmızı tonları da barındıran sarı bir kostüm giyen Matt, zamanla tamamen siyah; ondan sonra da tamamen kırmızı bir kostüm giymeye başlar. 

Genel Bakış 

Bildiğiniz gibi çizgi romanlarda, hepsi kendi şahsına münhasır tonlarca süper kahraman var. Hepsi de iyiliği, doğruyu, adaleti sağlamaya ant içmiş. Kör bir avukat olarak Daredevil, adalet teması söz konusu olduğunda diğer kahramanların önüne çıkıyor. İnançlı bir Katolik olan Matt aynı zamanda hukukun üstünlüğüne de inanıyor ki duruşmalarda boy gösteriyor.

Başta oldukça inançlı bir profil çizse de sürekli içten içe çatışma yaşıyor ve kendini, inandığı doğruları sorgularken buluyor. 2005’te çıkan Daredevil vs Punisher romanında da iki karakterin zıtlıkları doğrultusunda Daredevil’ın inancı, katmanlı bir biçimde ortaya konuluyor. 

TV ve Sinema Uyarlamaları 

  • Daredevil’ın ilk canlı uyarlaması 1989 yapımı The Trial of the Incredible Hulk filmiyle oluyor. Filmde Matt Murdock, Bruce Banner’ın avukatı oluyor ve Kingpin de bu filmde yer alıyor.
  • Daredevil’ı ikinci canlı görüşümüz, 2003 yapımı Daredevil filmiyle oluyor. Ben Afleck’in Daredevil olduğu filmde karakter, sinemada ilk ve son defa kendi filmine sahip oluyor.
  • Netflix’i Netflix yapan işlerden olan Daredevil dizisi ise 2015 yılında çıkıyor ve Daredevil’ı Charlie Cox canlandırıyor. Üç sezon süren ve hayranlar tarafından hayran olunan dizi, Marvel-Netflix anlaşmasının bitmesiyle iptal ediliyor. Ayrıca çizgi film serilerinde de boy gösteren Daredevil, 1994 “Spider Man: The Animated Series”in üçüncü sezonunda, “Framed” ve “The Man Without Fear” bölümlerinde Peter Parker’ın avukatı oluyor. 

Son Not 

Daredevil, her hâliyle ilham veren bir karakter. Adalet ve inancın yanında orijin hikâyesi bile birilerine ilham olmuş. Hepimizin bildiği, devrilen bir kamyondan sızan radyoaktif maddeye maruz kalarak mutasyon geçiren Ninja Kaplumbağalar’ın dönüşümü, Daredevil’dan alıntılanarak yapılmış. 

Daredevil, her zaman mahalle düzeyinde kalan ve her zaman kendine hayran bırakan bir karakter olarak gönüllerde taht kurmuştur. Charlie Cox olsun veya olmasın, büyük kozmik olaylardan ve evreni tehlikeye atan durumlardan bıktığımız günlerde, umuyoruz Marvel sesimizi duyar ve Daredevil, Marvel Cinematic Universe’a dâhil olur. Ne diyelim; adalet kördür ama sesi duyulur

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.