Sinema tarihinde olmamış projelerin sayısı, olmuşları muhtemelen yirmiye falan katlar. Bu rakama tutup da masa başında iptal olmuş filmleri eklersek, kuvvetle muhtemel oran kırka, elliye falan fırlayacaktır. Sinema sektörü öyle bir şey çünkü. Vakti zamanında “yaratıcı bir fikir, ilk başta herkese cazip gelir, fakat finiş çizgisi yaklaştıkça panik artar ve daha korkak adımlar atılmaya başlanır” diye tanımlandığını duymuştum bu sürecin. Nihayetinde pek çok film, bu korkak adımlarla iptal edilir.

terry_gilliam_2851446b

Monthy Python çıkışlı efsaneler efsanesi yönetmen Terry Gilliam, iptal edilmiş projeler hakkında bir iki bir şey bilir. Gilliam her zaman çok aykırı bir adam olduğundan, aykırı filmler yapar ve bunlara yönelir. Bundan mütevellit de pek çok projesi hiç gün ışığı görememiştir. Fakat muhtemelen hiçbiri, tamı tamına on yedi yıldır yapmaya çalıştığı The Man Who Killed Don Quixote kadar acayip değildir. On yedi yıl diyorum, on yedi!

Film ilk başta 1998’de, başrollerde Jean Rochefort ve Johnny Depp’in olacağı şekilde başladı. Seti sel bastı, ekipmanlar patladı, Rochefort hasta oldu, sigorta verilmedi derken, fiş çekildi. Sonradan filmin çekilemeyişinin filmi çekildi, ama olmadı. Don Kişot rolüne Robert Duvall, Toby Grisoni rolüne Ewan McGregor geld, onlar da uğur getiremediler. Proje toplamda yedi kere denendi ve yedi kere iptal edildi.

depp-la-mancha

Şimdi sekizinci denemede, çok daha ciddi bir ihtimalle karşı karşıyayız. Netflix’e orijinal içerik konusunda rakip olmak için ciddi adımlar atan Amazon, Terry Gilliam ile hem Don Kişot filmini, hem de adı ve konusu henüz belli olmayan bir dedektiflik dizisini bu platform üzerinden çekip yayınlamak için anlaştı. Don Kişot rolünü kalbimizi 1984’te çalan John Hurt oynayacakken, Toby rolü ise Unbroken ile sükse yapan Jack O’Connell’a kaldı. Film 2016’da, yani ilk denendiği yıldan on sekiz sene sonra vizyona girecek. Hatırlatalım, ilk set kurulduğunda daha Amazon 4 yaşında, ufak bir firmaydı! E artık ne denir, hayırlısı!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.