Quentin Tarantino tarzına alışması zor bir yönetmen. Bunun başlıca sebebi filmlerinde aksiyonla, diyaloglarla, zamanla oyuncak gibi oynaması olabilir ama bir yan etken de yönetmenin filmografsindeki göz alabildiğine geniş tür yelpazesi. Django Unchained izleyip Tarantino’nun spagetti-western yorumuna kendinizi alıştırsanız, Death Proof‘u izlemeye kalktığınızda alıştığınız türle hiç alakası olmayan bir grindhosue yorumuna maruz kalacaksanız. Neyse ki bir spagetti-western filmi daha var deyip The Hateful Eight‘i açsanız bu sefer de tek mekan çekimle karşılaşacaksınız. Kısacası Kill Bill Vol. 1 ve Kill Bill Vol. 2 gibi devam filmleri olmadığı sürece izlemeye karar kıldığınız her bir Tarantino filminde yepyeni bir türün yorumunu izleyeceksiniz.

2015 yılında The Nerdistin Comic-Con için yapmış olduğu bir podcast programında Tarantino’nun bu çeşitliliği ve 2000’ler öncesi popüler kültürüne düşkünlüğünden yola çıkılarak bir Star Wars filmi yönetmek isteyip istemeyeceği sorulmuştu. Ufukta bir Episode VII olduğundan bu soru her yönetmene sorulan kaçınılmaz bir soruydu aslında. Fakat Tarantino’nun daha önce hiç bilim-kurgu türünü yorumlamamış olması ve Star Wars’ın 80’lerdeki konumu düşünüldüğünde bu sorunun Tarantino’ya yöneltilmesi daha fazla anlam taşıyordu. Ancak efsane yönetmen bir Star Wars filmi yerine bir Star Trek filmi yönetmeyi tercih edeceğini söylemişti. Aslında baktığınızda daha soru sorulmadan bu cevabın geleceği belliydi. Çünkü Star Trek, Star Wars’a göre daha bakir, daha özgür ve daha kemik kitleye sahip bir franchise. Tarantino için Enterprise’ın güvertesinin Millennium Falcon’a göre daha uygun olduğu açık.

1540344_a79be0ed20367f6818eed34139016b37
Peki ne oldu da 2 yıl öncenin bir podcast muhabbeti tekrar geek gündemine oturdu? TMZ‘nin kameraları Tarantino’yu bir yolculuğu sırasında havaalanında yakaladı ve acelesi olan yönetmene, bir Star Trek filmi yönetmekle hala ilgili olup olmadığını, sordu. Röportajlarla ve ani sorularla arası pek iyi olmayan Tarantino bu sefer daha net olup “Hakkında bir toplantı yapıp konuşmaya değer.” cevabını verdi. Sadece iki film daha çekip emekli olacağını her fırsatta söyleyen yönetmenden böyle orta halli bir cevap gelince haliyle Tarantino’nun bir Star Trek filmi yönetmesi ihtimali gündeme oturdu.

İki film konusunda kararlı olan Tarantino’nun bir Star Trek filmine hala ihtimal verebilmesi yönetmenin bu konuda hevesli olduğunu gösteriyor. Ancak Tarantino, büyük bir stüdyonun ve devamlılığı olan bir serinin çerçeveleri içinde çalışabilecek bir yönetmen değil. Star Trek gibi büyük frachiselar da Tarantino gibi aykırı bir yönetmenle çalışacak kadar cesur değil. Bu yüzden Kirk ve Spock’ı Tarantino kadrajından izlemek çok ilginç olabilecekse de pek ihtimal dahilinde gözükmüyor. Adı daha önce James Bond: Casino Royal, Man from U.N.C.L.E., Iron Man ve Deadpool 2 gibi işlerle de anılan Tarantino yine tamamıyla kendi kontrolünde olmayacak bir filme yanaşmayacaktır.

Bu ihtimale bizi en yaklaştıran şey Tarantino’nun bu hevesini orijinal bir fikre çevirip onuncu filmini uzayda geçen bir bilim-kurgu yapması olabilir. Sanki böylesi Star Trek’ten daha heyecan verici değil mi?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.