Bundan yıllar sonra eğlence sektöründe 2010’lu yılların ortalarını hangi trendle tanımlarsın diye soran olursa, hiç çekinmeden eski popüler film ya da film serilerinin dizi olması diyeceğim kuvvetle muhtemel. Amerikan görsel sanatları camiasında zaten dizilere bir kayma vardı The Wire ve The Sopranos gibi işlerin yarattığı rönesansın ardından. Fakat The Walking Dead ve Game of Thrones ikilisinin devasa başarısı, bir anda herkesi “Lan dizi yapmalıyız, çabuk” moduna itti.

Bu son kullanıcı olan bize üç farklı şekilde sirayet ediyor. Bir yandan kanallar orijinal işler çıkartıp, damga vurmak istiyorlar alana. Bu da bize Narcos, House of Cards, The Leftovers gibi nevi şahsına münhasır hikayeler veriyor. Bir tarafta daha geleneksel uyarlama yöntemlerini kullanıp, kitaplardan ve çizgi romanlardan alınanlar var. Onların arasından da American Crime Story, The Night Manager, Daredevil gibi cevherler fırlıyor. Bir de çağımızın yeni trendi var işte. Filmden uyarlananlar.

the-departed

Onların son üyesiyle tanıştırmak isteriz sizi. The Departed. Aynen öyle; 2006 yılında çıkan, bütçesinin 3 katı gişe hasılatı elde eden, dört Akademi ödülü toplayan Martin Scorsese filminden söz ediyoruz. Kendisi de bir Hong Kong filminden (Internal Affairs) uyarlama olan Departed’ın dizisi, Detroit 1-8-7’i yaratan Jason Richman tarafından yazılacak. Filmi yapan yapımcı stüdyolar da –ki aralarında Brad Pitt’in Plan B Entertainment’ı da var– işin başında duracaklar. Dizinin kendisi de Amazon’da yayınlanacak.

Hikaye biraz değişecek The Departed’ın TV versiyonunda. Filmde bir İrlanda çetesine sızmaya çalışan Boston’lu bir polisi izliyorduk, dizi ise Chicago da geçecek ve etnik bazlı uyuşturucu çetelerinin güç mücadelesini konu alacak. Elbette temeline sadakat oyunlarını koyacağı tahmin edilmesi zor bir şey değil. Dürüst olmak gerekirse aynı Homeland’in ilk iki sezonu gibi, ana karakterine “Lan sen kimin tarafındasın?” sorusunu soracağımız bir dizi kulağa çok iyi geliyor. Detroit 1-8-7 da fena dizi değildi, o da umut verici. Biz genel olarak bu projeye bir sıcağız yani. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.