DC’nin animasyon konusunda sorgusuz sualsiz kral olduğunu kabul etmeyenimiz var mı? Sanmıyorum. Bu mesele genelde Paul Dini ve Bruce Timm’in yaşattığı altın periyoda atfedilir ama; taa 1940’lardaki efsane Superman çizgi filminden beridir DC Comics’in arası animasyon dünyalarıyla iyidir. Yıllar içerisinde farklı yaratıcılardan, kimisi orijinal, kimisi de uyarlama pek çok işle de pekişmiştir zaten bu. Gerek filmlerde, gerek ise dizilerde.

Bu yüzden, geçtiğimiz senelerde Mark Hamill çıkıp, “Joker emekliliğimden tek bir koşulla ayrılırım demiştim, o da Killing Joke’un çekilmesiydi, işte o oluyor, ben de seslendiriyorum, hem de Kevin Conroy da dönüyor” dediğinde baya zil takıp halay çekesimiz gelmişti. Üzerinden zaman geçti, kayıtlar yapıldı, çizgiler çekildi ve DC ilk fragmanı yayınladı. Pek çok kişi çok başarısız bulmuştu fragmanı. Ben aralarında değildim, ama beğenmeyenin neden beğenmediğini de anlayabiliyordum. Tarz olarak Killing Joke’u andırmıyordu pek…

Bu problemi tespit edip, geçip yerine oturan milyonlar oldu. Ama bunun ardından “daha iyisini yapabilirim” diyen, bir kişi çıktı sadece: YouTube’da Plan-Making Mammals olarak bulabileceğiniz Emil Gustaffson Ryderup. Kendisi almış, Killing Joke fragmanını tekrar, bu sefer çizer Brian Bolland‘ın tarzına birebir uyum gösterecek şekilde tekrar çizmiş. Dilerseniz önce bir yeni çizilmiş fragmanı izleyin, onun ardından yazının sonunda da karşılaştırılmış hâline göz atın.

Baya iyi bir iş, özellikle karşılaştırmalı videoyu izleyince anlayacaksınız. Gerçekten de çizgi romanın renklendirmesi, çizim tarzı ve tonlamaları birebir alınmış. Ancak, bana soracak olursanız, çok da önemli ve gerekli bir değişiklik değil bu. Ryderup’ın emeği gerçekten de takdir edilesi derecede çok, yeteneği de öyle. Ama, Bolland’ın tarzı hareketli bir mecraya çok da uygun değilmiş gibi geliyor bana. Filmin mevcut tarzıyla bir problemi olmayanlardanım. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.