Star Wars’un son üçlemeyle düşen itibarını toplayıp, asıl yeni umudu olmayı başaran The Mandalorian, 1 Mart’ta, üçüncü sezonuyla dönüyor. The Last of Us sağ olsun, Pedro Pascal’ı pek özlemiş sayılmayız fakat Grogu için aynı şeyleri, en azından kendi adıma söyleyemiyorum. Sadece Din Djarin ve Grogu’nun macerası da değil elbette, Star Wars takipçileri ve özellikle Andor’dan sonra bu evrene dönmek için sabırsızlananlar için yayınlanan fragmanlarda gördüklerimizden yola çıkarak bizleri heyecanlandıran çok fazla şey var. Yeni sezona kavuşmamıza bir hafta kala bunlardan üçünü listeledik:

1) Coruscant Yeniden!

coruscant star wars

İmparatorluk şehri ve insanların ana vatanı olduğu düşünülen Coruscant’ı yakın zamanda Andor dizisinde, Güvenlik Bürosu aracılığıyla görmüştük. Mandalorian’ın yeni sezonunda Coruscant’ı tekrar ziyaret edecek ve imparatorluğun düşüşünden sonraki başkenti ilk kez görmüş olacağız.

Coruscant, George Lucas’ın prequel üçlemesindeki birincil gezegenlerden biri, Galaktik Cumhuriyet’in ilk günlerinden beri de Cumhuriyet’e başkentlik ediyor. Aynı zamanda hem High Republic hem de Clone Wars esnasında bir sürü kilit olayın yaşandığı Jedi Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet döneminde gördüğümüz başkent, bu denli bir önem taşımasına rağmen ne orijinal üçlemede ne de sequel‘lerde kendisine yer bulamamıştı. Mandalorian’ın üçüncü sezonunda ise İmparatorluğun başkenti olmaktan kurtulan bir Coruscant göreceğiz, bu da özellikle Andor’dan sonra, heyecan verici elbette.

2) Mandalore’a Gidiyoruz!

the mandalorian darksaber

Önceki sezonda Din Djarin’in Darksaber’ı kazandığını dolayısıyla Mandalore’un liderliğine talip olmak için tüm imkânlara da kavuştuğunu gördük. Fakat ne kadar acılı ve fedakarlık gerektiren durumlar söz konusu olsa da miğferini birden çok kez çıkartarak, ömrü boyunca bağlı kalacağına yemin ettiği yasayı da çoktan çiğnemişti. Bu Djarin’in Yol’a bağlılığına düşen en büyük gölge tabii ama sadece çıkartılan miğferle sınırlı değiliz; iki sezon boyunca kendisi birden fazla Mandalorian ile bir arada bulunmak ve hepsini tehlikeye atmaktan Bo-Katan’ın meşruiyetini sorgulamaya kadar daha birçok Mandalore kuralını da çiğnedi.

Üçüncü sezonda Mando ve bebiş, birbirleri için göze almak zorunda kaldıkları kod ihlallerinden affedilmek adına Din’in orijin gezegeni Mandalore’a doğru yola çıkacaklar. Din, hatasını telafi etmek için kararlı görünüyor ve özellikle Grogu, Luke’un verdiği tercih hakkına dayanarak Jedi olmayı değil, Din’i seçtiği için yola mukabil olma ihtimallerini birlikte zorlayacaklar. Biz de onlara eşlik edeceğiz. E tabii bahsin konusu Mandalore ve Darksaber olunca, ikinci sezonda izlediğimiz Katee Sackhoff‘un canlandırdığı Bo-Katan karakterini de anmamız gerekiyor. O da bu maceranın bir parçası olarak üçüncü sezonda yer alacak. Hepsinin birleşiminde Mandalore’da yaşanacak olan bir güç mücadelesi ve illaki burada tanışacağımız yeni karakterler bizleri heyecanlandırıyor.

3) Mandalorian Jedi?

Bebek Yoda takma ismiyle başlayıp Ahsoka’ya, oradan Luke’a ve Boba Fett’e uzanan bu yolculukta Grogu’nun geçmişini yavaş yavaş deşerek, Order 66 sırasında Jedi Tapınağı’ndan sağ kurtulduğunu öğrenmiştik. Luke’un gözetimi altında kendisini görme imkânı bulduğumuz Boba Fett’te ise onun gücü kontrol etme denemelerine şâhit olduk. Bir de üzerine Mandalorian’ın üçüncü sezon fragmanı “Yol budur” kadar, “Güç seninle olsun!” cümleleri ve silüetlerini gördüğümüz Jedi’larla da bezeliydi. Grogu, fragmanın sonunda tamamen bilinçli ve kontrollü bir şekilde Güç kullanıyor, bu da bizleri yeni sezonda Grogu’yu, Darksaber’ın yaratıcısı Tarre Vizsla gibi, bir Mandalorian Jedi olarak izleyebileceğimiz düşüncesine götürüyor. Nasıl heyecanlanmayalım şimdi?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.