Bir şey çok açık; Simpsons bugünlere geldiyse, muhteşem ses sanatçısı kadrosuyla geldi. Gerçekten. The Simpsons’un çeyrek asırı aşmış, rekora doğru giden bir Amerikan kültürel ikonu olmasında şüphesiz yazarların, yönetmenlerin, yapımcıların da payı büyük. Ama diziye kanını, canını, etini, budunu verenler de her biri en az dört karakteri canlandıran o çekirdek ses kadrosu.

simpsons-line-up-620x349

O yüzden, yıllardır The Simpsons ile ilgili yaptığımız “bitti abi, çok bozdu, suyu gitti posu kaldı geriye” gibi geyiklerin belki de en gerçeğe yaklaştığı andayız şu an. Dizinin Hank Azaria ve Dan Castallaneta ile birlikte en çok karakterini canlandıran, belki de en renkli karakterlerinin altında imzası olan Harry Shearer, resmen diziden ayrıldı. Shearer ayrılığı Twitter’dan duyurdu ve “artık başka projelere odaklanmak istiyorum” dedi sebep olarak da.

Fakat biz pek inanmadık. Zira bu beşinci sezonuna gelmiş bir dizinin sinema kariyeri parlamakta olan başrolünün söyleyeceği bir şeydir, yirmi yedi senedir çalışan bir seslendirme sanatçısının değil. The Simpsons oyuncuları her zaman başka dizi, film ve projelerde yer alabilecek vakti buldular. Bir anda Shearer’a yirmi yedi sene sonra dank etmiş olması, akla yatmıyor. Ama resmi bir sebep de açıklanmadığından, spekülasyona da giresimiz gelmiyor; neticede adam yirmi yedi senedir bizi eğlendiriyor, gıybetini yapmak olmaz…

harry.shearer

Shearer dizinin yeni yayınlanacak yirmi yedi ve yirmi sekizinci sezonlarında rol almayacak. Bu da onun seslendirdiği Mr. Burns, Waylon Smithers, Ned Flanders, Principal Skinner, Otto, Lenny, Reverend Lovejoy, Dr. Hibbert, Kent Brockman gibi hemen hemen her bölümde gözüken karakterlere başka bir çare bulunması gerektiği anlamına geliyor. Bu karakterler başka bir aktöre mi verilecek, yoksa diziden komple çıkartılacak mı bilmiyoruz; emin olduğumuz tek şey, dizinin geleceği biraz daha karardı bizim gözümüzde.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Kemal Kenru Reply

    Yıllardır bu karakterleri çalışan sadece youtube da onlarca seslrndirme sanatçısı olmayan insan var. Yani muhakkak bu işi meslek edinmiş insanlar vardır karaktrtleri canlandırabilecek..

  2. Shearer’ın ayrılmasının bahanesiyle de bu güzel ama yaşlı kurdumuzun ‘her güzel şeyin bir sonu vardır’ diyerek bitirmeleri herkese iyi gelecektir

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.