Amerika’da var olan artık üç tip kanal var bildiğiniz gibi.Birincisi; CBS, NBC, Fox gibi karasal yayın yapan kanallar. Bunlar daha “aile boyu” diziler yayınlıyorlar. Sezonları yirmi üç bölüm sürüyor, süreleri de hep fiks: dramalar için 42 dakika, komediler için 21 dakika. Daha güvenli diziler yapıyorlar bunlar ve reyting kaygıları daha yüksek; dizi tutmazsa daha fevri bir şekilde iptal ediyorlar. İkincisi ise Amazon, Hulu, Netflix gibi dijital yayın yapan kanallar. Bunların reklam kuşakları yok, sezonlarını da tümden yayınlıyorlar. Yani diziler çok tutmazsa, ikinci sezonları gelmiyor; ama en azından bir sezonu tümden izlemiş oluyoruz.

Üçüncüsü ise kablo kanalları. Burada at başı koşan tek bir kanal vardı eskiden, HBO. The Sopranos, The Wire, Rome, Six Feet Under gibi hitlerle kendini bambaşka bir yere konuşlandırmıştı kanal. Onun başarısının ardından ortaya pek çok rakip çıktı, TNT, Starz, FX, Showtime… Ama bunlar arasında bir tanesi rakiplerinden sıyrıldı ve net bir şekilde HBO’ya kafa tutar hâle geldi: AMC. Bunun sebebi de üç inanılmaz hit dizi yaratmış olmasıydı. Breaking Bad, Mad Men ve tabii ki The Walking Dead.

The Walking Dead geçtiğimiz haftasonunda beşinci sezonunun finalini yaptı. Bir noktada da sonlanmak zorunda kalacak, zira sonsuza kadar devam etmesi mümkün değil.  Ve bu gerçek AMC’yi çok korkutuyor. Zira bu üç devinden Breaking Bad’i geçen sene uğurladı, Mad Men bu sene sonlanıyor ve Walking Dead’i de kaybederlerse işleri çok zor olacak. Peki onlar nasıl bir çare bulmuşlar? Yeni bir dizi yapmışlar tabii ki ne olacak?

Nurtopu dizimizin ismi Fear the Walking Dead. Dizi zombi salgınının başlangıcına dönecek ve tamamen farklı bir karakter grubunu izleyecek. Arkasındaki ekip de ana diziyle aynı. İlk sezonu bu yaz içerisinde altı bölümle başlayacak, ikinci sezonunun da siparişi şimdiden hazır. Başrollerinde de Kim Dickens, Cliff Curtis, Frank Dillane ve Alycia Debnam Carey var. İyi çıkacak mı? Orasını bilmiyoruz, fragman çok kısa ve pek bir şey ifade etmiyor. Fakat Walking Dead hayranıysanız bir izleyin, göz atın, bize fikrinizi söyleyin. Ne dersiniz, Fear the Walking Dead’in oluru var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=HCDaAiv9Z04

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

  1. 15 saniyede ne anlayalım hain AMC? İzleyeceğimi zannetmiyorum bi’ TWD etmez. İsim fail ayrıca

  2. Ortada BETTER CALL SAUL diye muhteşem bir spin off da var unutmayalım

  3. Zombi hasreti çekmeyelim diye ama ne gerek vardı? Tabi ki Walking Dead bitmeden tutup tutmayacağını anlamak için şimdiden çıkarıyorlar, patlarlarsa “Yek yea nealakası var, öylesine şeapmıştık.” diyebilsinler.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.