The Witcher dizisinin çıkmasına sekiz gün kala, Netflix beklenildiği gibi son bir tanıtım filmi yayınladı. Bu son tanıtımların amacı genelde hedef kitleyi son bir heyecanlandırmak ve şimdiye kadar çekemediğimiz insanlar varsa, üç-beş gaz sahne koyup, onların da ilgisini çekelim düşüncesi olduğu için, üzerime çok alınmadım açıkçası. Tanıtım filmini konuşmadan önce izlemeyenlerinizi aşağıya alalım:

Bir önceki paragrafta üzerime çok alınmadım derken, ciddiye almadım demek istiyordum. Çünkü izleyince sizin de fark edeceğiniz gibi, birkaç sahne haricinde önceki iki tanıtım filminde yer alan aynı diyalogları ve daha önce gösterdikleri sahnelerin farklı açılardan çekimlerini montajlayıp, yeniden önümüze koymuşlar. Bu tanıtım filminin tek artısı ve diğer ikisinde olmayan tek özelliği, düz aksiyon müziği yerine dizinin albümünde yer alacak özgün bir müziğin kullanılması. Açıkçası bana vaat ettiği başka bir şey de yok.

On altı hafta boyunca The Witcher dizisi için Hype Treni yazan bir insan olarak çok sönük konuşuyor gibi gözükebilirim. Ama ciddiye alırsam çok da iyi şeyler söyleyemeyeceğimi biliyorum ve işin açığı, bu son tanıtım filmlerinin de çok ciddiye alınmaması gerekiyor. Tabii yanılırız da aslında olan, bu sonuncu tanıtım filmindeki gibi çıkarsa, eyvah eyvah.

Önümüzdeki bu şey, en basit hâliyle bir kes – yapıştırdan ibaret. Ki bu, başarılı birkaç istisna haricinde hemen her tanıtım filmi için de geçerli açıkçası. Çok fazla detay verilmeden, sürprizler ve asıl malzemeler açık edilmeden, insanları çekebilecek sahneler ve en can alıcı, güvenilen diyaloglar kullanılmaya çalışılır. Daha fazlasını beklemek hakkımızdır belki ama olanı da budur yani. Ama özellikle iki gün önceki harika karakter tanıtımı videolarından sonra böyle bir şeye gerek var mıydı, bilemiyorum. Bir günde peş peşe vermek yerine gayet de son bir gaz için onları kullanabilirlerdi veya illa kes-yapıştır yapacağız diyorlarsa, onlardan bir tanıtım filmi çıkartılabilirdi. En azından yeni bir şey, daha kaliteli bir şekilde söylenmiş olurdu.

Önceki diyalog ve sahneler, farklı bir bağlamda kullanılmışlar -ki buna itirazım yok- ancak kullanırken de keşke çelişkilere yol açmasalarmış. Geralt’ın ilk tanıtım filmindeki yine bir yerlerden kesilmiş olan “Onu kurtaramam” repliği ile burada kestikleri “Onu kurtaracağım, kılına zarar gelmeden getireceğim” ifadeleri aşırı çelişkili. Heyecan verici ve meraklandırıcı bir şekilde bazı parçaları yeniden düzenlemek demek, karakter ve kendi yazdığınız metinle düpedüz çelişmek demek midir, orasını size bırakıyorum. Çünkü adı üzerinde, tanıtım filmi. Siz bu karakteri önce kararsızlığı ve kaderden kaçışıyla ele alıp, dört beş ay “Kaderden saklanamazsın” sloganıyla ön plana çıkarttıktan sonra birdenbire aşırı bir karar anıyla gösterirseniz, en iyi ihtimalle kafanız karışmış diye düşünürüz.

dont-touch-roach - The Witcher

Hype yaratmak ve ilgiyi toparlamak istiyorsunuz, anlıyoruz, milyon dolar dökmüşsünüz hakkınızdır da. Ama kardeşlikler; elinizde zaten dünyaca ismi bilinen bir seri uyarlaması var, materyalin içerisinde insanları cezbedecek tonla seksi karakter, entrika, şiddet malzemesi bulunuyor, güzel güzel savaş sahnesi çekmişsiniz. Gerçekten şu hâlde insanları gaza getirmek için aynı diyalogları beş farklı şekilde anlaşılması için tekrar tekrar düzenlemek bulduğunuz tek yöntem mi? Yahu başrolünüzde Süperman var.

Yeni ne vardı derseniz, asla Nilfgaardlı olmayan Cahir‘i, gerçekten de Ciri’nin kabuslarına girecek kadar korkutucu  bir şekilde görmüş oluyoruz ve son sahnede de Geralt ile Jaskier‘in komikli bir diyaloğuna misafir ediliyoruz. Alacağım bu olsun, üstü kalsın. Özetle, bence başarılı bir tanıtım filmi değil ve en başından söylediğim gibi, tamamen, son birkaç günde insanları nereden tutarsak kârdır diyerek servis etmişler gibi duruyor. Eğer böyle olmasaydı, koca Nilfgaard istilasının tek ve yegane sebebinin Cirilla’yı ele geçirmek olduğunu veya Cirilla’ya ulaşmak için Fareçuval‘ı ikna eden kişinin Geralt olduğunu falan düşünebilirdik. Dedim ya, kes-yapıştır.

İnsan ister istemez, kaç aydır önüme getirilenlere ne oldu, dükkan son dakikada el mi değiştirdi gibi sorular soruyor. Umuyorum ki dizi bölümlerini de böyle savsaklamamış veya gaz sahnelere kurban etmemişlerdir. Siz ne dersiniz, beğendiğiniz mi son tanıtımı? Şimdiye kadar The Witcher dizisini izlemeye niyetlenmemiş ancak bu tanıtım filmini görünce bir şans vereyim diye düşünmüş olanlarınız var mı?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.