Geekyapar’ın gönül kardeşi Turgut Uç’u, sitemizi ve kanalımızı takip eden hemen hemen herkes biliyor ve tahminimizce seviyordur. Bizim kıyılarda önce “Game of Thrones’cu adam” olarak ün salan Turgut özgün videolarını yapabilmek için kendi kanalını açmış, başta Game of Thrones konulu olmak üzere YouTube’un aç olduğu özgün içerikler sunmuştu takipçilerine.

Siz kendisini takip edip içeriklerini sever miydiniz bilemiyorum ama ben pek beğenerek takip ediyordum kamera karşısında söyleyeceklerini. Hatta pusuya yatmış halde Turgut Uç’tan 50. videonun gelmesini ve bunun şerefine en iyi videolar listesi yazmayı bekliyordum. Ancak dün bizim Game of Thrones’cu güzel adam 46. videosunda YouTube’a uzun bir süre ara verdiğini söyledi. Bir dört video daha sabretse de bekleyişim boşa çıkmasa diye yakınıyordum ki aklıma Teoman’ın her müziği bırakışında çıkan, en iyi konserler/düetler/coverlar tarzındaki toparlamalar geldi ve ben de Turgut’un verdiği -çok da uzun olmamasını umduğum- aradan istifade bir Best of Turgut Uç listesi hazırlamak istedim.

 

KRALKATİLİ GÜNCESİ | En İyi Fantastik Eser

En iyisi mi bilmem ama en iyilerinden olduğu kesin olan bu eserin Turgut Uç tarafından anlatımı gerçekten hayran duygulandıracak kadar güzeldi. Benim gibi eserin halihazırda okuyucuları için çok tatlı bir hatırlatıcı olan bu eser, kitabı okumaya aday kişiler için de eksiksiz bir tavsiye videosuydu. Video, Kvothe’nin maceralarındaki tutkunun yanı sıra iyi bir kitap okuyucusunun sevdiği şeye karşı duyduğu tutkuyu da gözler önüne seriyordu. Turgut kanalında defalarca kez takipçilerinden kitap okumalarını rica etti ama hiçbir ricasının bu videoda sesinden hissettiğiniz samimi tutku kadar ikna edici olduğunu sanmıyorum.

 

AZOR AHAI Teorisinin Bilinmeyenleri

Ülkemizde YouTube’un komik videolar ve benzeri şeyler dışında kullanılabileceğinin keşfinden sonra YouTube’u dolduran şeylerden biri de popülerliğiyle demirden dağları eriten Game of Thrones teorileri olmuştu elbette. Böyle bir furya varken bizim Game of Thrones’cu adamın duruma el atmaması ayıp olurdu. Tam da umduğumuz gibi Turgut olaya el atarken birbirinin kopyası laflar yerine, gerçekten hakim olduğunu hissettiğiniz Buz ve Ateşin Şarkısı dünyasının detaylarından edindiği yaratıcı ve az bilindik teorileri bizlere sunmaya layık gördü. İzlemesi en zevkli teori videolarından biriyse gerçekten güzel detaylara değinen Azor Ahai videosu oldu.

 

YA O DEĞİL DE #SENKİMSİN

Turgut Uç kanalının sıkı takipçileri Turgut’un belli hassas damarlarının olduğunu ve o damarlara basıldığında verdiği tepkiyi sakınmadığını biliyordur. Biraz da eleştiri yapmak gerekirse Turgut damarında yaşananları kanalına gereğinden fazla yansıtıyordu zaman zaman, problemler içeriğin önüne geçecek gibi oluyordu. Ama bazı problemlerden bahsedilirken duvara asmalık sözler de çıkmadı değil Turgut’un ağzından. Herhalde bu sözlerin örneğini en çok barındıran video da #SenKimsin hashtag’li bu video olmuştu. Birçok YouTuber’ın konu etmeden geçmediği bu hashtag altında Turgut Uç çok güzel noktalara değinmişti. Kendi damarından ziyada memleketin damarında olup bitenlerden bahsetmişti.

GAME OF THRONES Nasıl Bitecek?

Her ne kadar başka konulardaki içeriklerini de çok beğeniyor olsak da dürüst olalım Turgut önce Game of Thrones’cu adam olacak izleyicileri için. Bunun için diziyi ve kitapları çok seviyor olması yetmiyor tabii. Onu bilirkişi kabul etmemizin sebebi hakikaten benim diyen çoğu kişiden -mesela benden- daha fazla anlıyor ve öngörebiliyor olması mevzu bahis kurgu dünyayı. Game of Thrones’un finali hakkında teorisini anlattığı bu videoda da aslında hepimizin defalarca gördüğü ama üzerinde kafa yormadığı bir detaydan bahsediyordu ve teoriyi buna dayandırıyordu Turgut. İzlemesi ve üzerinde düşünmesi çok zevkli olmuştu.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.