Ben inanıyorum, bundan yıllar sonra, bu siteden usanmadan yaptığım haykırışlar yavaş yavaş size sirayet etmeye başlayacak; insanlar patır patır Bendis ve Pichelli’nin muhteşem Ultimate Comics Spider-Man serisini okuyacak ve Miles Morales hayranlığımın sadece Salon.com vari bir “politik doğruculuk” derdi olmadığını görecekler. Bu umuda can simidi gibi tutunmuş vaziyetteyim. Zira Miles Morales, hakikaten de çok keyifli, sıcak, samimi ve havalı bir karakter. Bunu bir gün göreceksiniz, inanıyorum, ama o güne kadar, benim sözüme inanmıyorsanız, gelin ben sazı Marvel’a bırakayım.

4551432-milesmoralestheultimatespiderman

Marvel Comics, bugün belki de Secret Wars sonrası yeniden şekillendireceği “All-New, All-Different” Marvel evrenine dair en büyük değişikliklerinden birini açıkladı. Wolverine kostümünde X-23’ü göreceğimizden, Hulk’ın Amadeus Cho olacağına dair dedikodulardan, Thing’in Guardians’a katılmasından bile büyük bir mesele bu. Yapılan resmi duyuruya göre, Marvel Secret Wars’dan sonra bir Spider-Man serisi yayınlayacak. Oo, büyük şok değil mi? Elbette değil. Haber değeri taşıyan kısmı şu: Serinin başrolünde Miles Morales var!

Seriyi muhteşem ikili Brian Michael Bendis ve Sara Pichelli yürütecekler. Ve çok net konuşuyorlar: “Bu ‘Spider-Man, ama…’ diye bir şey değil.  Baya hakiki Spider-Man”. Yani meali şu, Secret Wars sonrası ANAD Marvel evreninin birincil Spider-Man’i Miles Morales artık. Peki Peter Parker? Peter Parker da bu seride olacak. Fakat burada daha ziyade bir akıl hocalığı rolü biçmişler kendisine. Artık bu Steve Rogers – Falcon gibi daha arka planda duran bir Peter Parker anlamına mı geliyor, yoksa daha ziyade bir Obi-Wan – Anakin tadı mı yakalayacaklar, okuyunca göreceğiz.

mmultsm2014005006-col-top-105513

Ben de keşke Allah’tan başka bir şey dileseymişim diyorum. Spider-Verse’in de hazıyla, ANAD Marvel evreninde olmasını istediklerimi söylediğim yazıda “Keşke bir Spider-Team kursalar, başında da abi olarak Peter Parker dursa” demiştim. O zaman tabi benim hayalimde işin içinde Spider-Gwen, Ultimate Jessica Drew ve Arana da vardı. Burada öyle bir dinamik olmayacak gibi gözüküyor. Zira Spider-Gwen her ne kadar ANAD Marvel evreninde olacak olsa da, ana karakterlerle çok etkileşimi olmayacağı söylenmişti daha öncesinde. Ama bakalım, Jessica Drew ve Arana için kapılar hâlâ açık!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

15 Comments

 1. Valla her ne kadar istemesem P.Parker “fanboy”luğu yapsam da M.Morales’in geleceği parlak görünüyo.. benim için Dc’de Batman neyse Marvel’de Spider-man oydu bu yüzden tek bi karakter altında kalmasını o şekilde efsanesinin kalmasını isterdim ama M.Morales’in şanı her geçen gün artıyo yapacak bişe yok. Flash’ta olduğu gibi Wally-Barry kimyasını yakalaması için dua edecez artık..

 2. Sadık Dişli Reply

  Evimde sevinç çığlıkları atıyorum şu an. ANAD Marvel evreni birkaç değişiklik dışında muazzam görünüyor gerçekten. Şimdi sözü DC You’ya veriyoruz, bakalım o ne yapabilecek..

 3. Enki Bircan Reply

  Spider-Man hem Miles hem de Peter olarak Marvel evreninin en sevilebilen karakteri, Şu aralar RDJ sayesinde bir Iron Man sevgisi yükselmekte olsa da, Spider-Man’in yeri ayrıdır. Şimdi bu All New All Different Marvel’ı Tony üzerinden kuracakları için, diğer sevilen Karakterleri arkaplana atmak lazım. Peter da daha bilinen Spidey olduğu için “Miles’ı öne alalım Peter yan karakter olsun” taktiğini uygulamışlar. Farketmedikleri şey ise başta da söylediğim gibi Miles da sevilebilen bir Spidey, Peter fanları Miles’ı da yükseltir. Keşke şu evreni tony üzerinden kurmasalar. Büyük hata yapıyorlar.

 4. Batuhan Kaymaz Reply

  Peter Parker olduğu sürece Miles Morelesin olması farketmez sanırım bizim için 🙂

 5. Spider-Man Peter Parker’dır. Farklı varyasyonlar olabilir ama yine de aslolan budur bence. Akıl hocalığı olayı farklı olabilir; keşke Batman Beyond tarzından yapsalardı bunu, daha iyi olurdu o zaman.

 6. Fuat Keleş Reply

  Daha kötü karar verilemezdi heralde kusura bakmayın da bu sitedeki miles morales fan boyluğu nedir ya? Spiderman Peter Parker dır bunu kabullenin Peterın üstüne kimi koyarsanız koyun istiyorsanız Tony stark a verin kostümü yinede kimse bir Peter Parker değildir marvel ın en kötü yanı bu Irkçılık olmasın diye en kilit karakterler ya siyahi oldu yada bayan halbuki asıl bu ırkçılıktır öğrenemediler.

  Miles Morales istediği kadar neşeli samimi olsun insanların görmek istediği kırmızı mavi kostümlü koca yürekli adam rolünü YAPAMAYACAK bundan adım kadar eminim

  • NavyAssassin Reply

   Sitenin değil arkadaşta çok ağır fanboyluk var hocam kendi beğendiği şeyleri kesinlkle olmalı şekilnde yazar stan lee gelse peter daha iyiydi dese ona bile sen nereden bileceksin ben geekyaparın yazı işleri şövalasddgs diyecek

   • Öyle demeyin gençler. Şimdi gelecek “Siz ne anlarsınız. En iyi ben bilirim. Beğenmiyorsanız okumayın.” diye girişecek. Adam şahsi eğlencem oldu yemin ediyorum. Bakalım bugün ne saçmalamış diye giriyorum artık siteye =)

    • Yiğitcan Erdoğan Reply

     üzüldüm ya bu kadar haset yarattığıma. sağlık olsun exile, n’apalım, seni de öyle eğlendirelim o halde.

     • Adam hala haset diyor yav. Gizli kimliği Ego-man resmen. Zenci ve kadın tabi.

    • NavyAssassin Reply

     Ya saçmalaması değil herkes doğru şeyi yazacak değil de egosu bitiriyor beni 😀

 7. NavyAssassin Reply

  Bütün seriyi okudum miles güzel de bu kadar çok değişikliği bir anda yapmaları hiç iyi sonuçlar doğurmayacak kendileri için

  • Yazdıklarına katılmakla beraber şunları eklemek istiyorum;kısa vadede Marvel için iyi sonuçlar doğurmayabilir veya getirisi iyi olmayabilir ancak orta ve uzun vadede bu değişiklikler çok iyi sonuçlar getireceğini kestirebiliyorum!Şöyle ki Marvel artık çrlerini bile sinemaya ilerde uyarlarım diyerekten yazıp çiziyor,dünyadaki demografik yapı beyazların aleyhine değişiyor üstüne bir de bu işten ekmek yemek istiyorlarsa çin ve zenci veya müslüman kökenli karakterler yaratmak zorundalar veya yer değiştirme yapmak zorundalar,pazarlama ve ilgi çekme açısından iyi yoldalar;hatta şunu da söyleyebilirim ki rakipleri olan Dc yi bile zor duruma sokabilirler,yarın öbürgün batmani zenci olarak görmek isteyen insan sayısıda artacaktır ve bu Dc nin üstüne çok fazla baskı yapacaktır,Marvel bu değişimleri şimdiden yapması bence olumlu,tabi benim içinde her zaman Spiderman peter parkerdır ama yapacak birşey yok zaman bu değişimleri zorluyor.

 8. Fuat Keleş Reply

  Tamam Miles iyi yansıtılmış olabilir ama Peter parkerın yarattığı sinerjiyi UZUN DÖNEMDE yaratması imkansız .Yeri gelicek espiri yapacak insanlar “Peter parker çakması” diyecek. Espiri yapmayacak bu seferde biz eğlenceli Spiderman görmek istiyoruz diyecekler.

  Thor wolverine gibi karakterlerin kadın olmasından sonra yapılmış en büyük hatadır Peter parkerın yan karakter olması

  Halbuki iki ana Spiderman karakteri olabilir biri avengers da diğeri eğitim de olabilir ama marvelın Ironman ı üste çıkarmak için en sevilen karakteri yan karakter yapması hiç hoş değil bunca yıllık marvel fanboyuyum (evet kolayca söylüyorum ) dc daha çok ilgimi çekmeye başladı özellikle secret wars sonrası

 9. Miles Morales okuması pek zevkli yeni bir tattı. Yeni evrende daha da güzel hikayelerle gelir umarım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.