Pek çoğumuz hayatımızın hiç bir döneminde “Bu kış nasıl hayatta kalacağım?” diye düşünmedik. Evlerimizde doğalgaz var, dışarı çıkarken paltomuzu ve atkımızı giyiyoruz, yiyecek bulmak da sorun değil her sokakta market var. Eğer çalışamayacak durumdaysak o zaman devlet bize bakıyor. Yaşlandığımızda emekli olabiliyoruz. Aynı şey UnReal World evreninin insanları için geçerli değil, hayatta kalmak için ihtiyaçları olan her şeyi kendileri sağlamalılar. Demir çağı Finlandiyası hayatta kalması zorlu bir yer.

pukkisaari-iron-age-trading-place

               “Bu elimde görmüş olduğunuz jilet has porsuk kemiğinden yapılma.”

UnReal World RPG hayatta kalma temasını çok güzel işlemiş bir Roguelike. Oyunda ilkel eşyalar ve silahlarla vahşi doğada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyunun mantığını anlamanız için bilmeniz gereken tek şey ağustos böceği ve karıncanın hikayesi. Çalışmazsanız kışın ölürsünüz, bu çok açık ve net. Tabii, çalışanlardan çalmaya da karar verebilirsiniz ama kışın erzakları çalınan bir grup köylü canınız poponuzdan çıkana kadar sizi delik deşik etmek için var güçleriyle size saldıracaktır.

burn_them

                                                   “BURN HER ANYWAY!”

Ette protein vardır, eşittir et kış için harika bir seçim. Size o ihtiyacınız olan protein dolu etleri ve kışın soğuk rüzgarlar eserken o ilkel poponuzu soğuktan koruyacak kürklere sahip olmanın temel yolları aktif ve pasif avcılık ve balıkçılık. Balıkçılık avcılıktan daha kolay ama o kadar da etkili bir çözüm değil, bir geyikten elde edeceğiniz etin çeyreğini  bütün gün balık tutsanız elde edemiyorsunuz. Fakat kıyıdan nehire olta atıp balık beklemek dinlendirici bir aktivite, ben dinlenmek için balık tutuyorum, ayrıca suya ağ atıp bir kaç gün bekleyebilirsiniz de. Aktif avcılık efor isteyen ve bir o kadar da tehlikeli bir iş. Küçük hayvanları avlamak o kadar da sorun değil tek bir ok darbesiyle topladığı fındıklarla meşgul bir sincabı indirebilirsiniz ama sizi uzun süre idare edecek bir et stoğuna ihtiyacınız varsa daha iri hayvanlara yönelmenizde fayda var, mesela geyik! Hayvanlar uyurken sinsince yaklaşıp tek hamleyle işlerini bitirmek mümkün, avcılık dünyasında tasvip edilmeyen bir yöntem ha tabi avcılık dünyasını kim umursar? Eğer ben umursuyorum ve gerçek bir erkek gibi avlanacağım diyorsanız değerli saatlerinizi bir geyiği ok ve yay ya da mızrak ile avlamaya harcayabilirsiniz eğer gerçekten manyaksanız koca bir kütük parçasıyla avlamak tercihler arasında. Diğer bir seçenek ise pasif avcılık, yani tuzaklar. Trapping yeteneğiniz ile bir çok tuzak çeşidinden ihtiyacınız olanı uygun bir yere kurup yemeğinizin kucağınıza düşmesini bekleyebilirsiniz. Tehlikesiz ve kolay olmakla birlikte kesinlikle garantili değil, tuzağınıza aylarca hiç bir hayvan düşmeyebilir.

Bronze_age_hunter_by_Creative_Games

“Daha dün taşları birbirine vuruyorduk, nereden nereye.”

Nasıl yemek bulmanızdan ve kendinizi tok tutmanız gerektiğinden bahsettik, işin diğer önemli bir kısmı ise kışın bizi soğuktan koruyacak bir kulübe. Kulübe eşittir duvarları, tavanı ve zemini olan tahtadan bir yapı. Yeterince sabırlıysanız yarım saat içinde gerekli tüm odunları toplayıp bir yarım saat daha harcayıp kulübenizi inşa edebilirsiniz. Ayrıca içine mobilya da döşeyebiliyorsunuz, bu mobilyaların arasında olmazsa olmaz ise şömine. Tepenizdeki tavan sizi yağmur ve kardan korur ama burnunuzun soğuktan düşmemesi için o şömineye ihtiyacınız var.

plants_191_mid

“1+1 kombili.”

Oyunun en temel iki öğesinden bahsettim, barınma ve yemek. Fakat oyun bununla sınırlı değil, çok güzel bir mitolojisi ve şamanizm sistemi var. Evet, şamanizm. Alakalı alakasız pek çok konuda ormanın ruhlarına danışabiliyor, yardım isteyebiliyorsunuz. Bu danışma ve ruhlardan maddi manevi yardım dilek ve talepleri silahınızın kutsanmasından size avlanmak için hayvan gönderilmesine kadar değişebiliyor. Tabi bu istek ve talepler tek taraflı değil, ormanın düzenini bozup bazı ruhların keyfini kaçırırsanız eğlenceli şeyler olabilir.

fall_forest_spirit_by_ink_head-d4dybji

“Geçen yaz meşe kestiğini biliyorum.”

Ve son olarak Njerpez, adında meymenet olmayan bu millet halkları köleleştirmeyi, sabi sübyanı yetim bırakmayı, sadece kırmızı giyinmeyi ve siz evinizde mışıl mışıl uyurken sağınızı solunuzu bıçaklamayı kendilerine görev bilmiş. Onlardan kaçabilirsiniz, saklanabilirsiniz hatta açıkcası hiç muhattap olmadan bir süre bulundukları bölgeden uzak durup lavukla lavuk olmama opsiyonunuz da var. Fakat savaş tecrübesi arıyorsanız merak etmeyin, istemeseniz de Njerpez sizi bulacaktır.

UnReal World RPG’den baya bahsettik ama hala bahsetmediğimiz kucak dolusu içerik var, ormanda hayatta kalma, avlanma, tarım, balıkçılık, odunculuk, 2 metrelik halat üzerine cinayet işlemek gibi konularla ilgiliyseniz UnReal World RPG tam sizlik bir oyun. İyi eğlenceler.

 

Author

Roguelike oynayıp hikaye anlatıyorum, genelde ikisi birlikte gidiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.