2000’lerde bir dönem uzak doğu esintileri baş gösterdi. Matrix uzakdoğu aksiyonunu alıp, Hollywood aksiyonunun ortasına koyunca, bir anda herkes o tarafa doğru bakmaya başladı. İşte o dönemin belki de en çok konuşulan filmlerinden biriydi, Crouching Tiger, Hidden Dragon. Zaten kadrosu Hollywood’da da az çok bilinen Chow Yun-fat, Michelle Yeoh, Zhang Ziyi, Chang Chen gibi isimlerden oluşuyordu. Yönetmenliğini de Hollywood’da da dikkat çekmeye başlayan Ang Lee yapmaktaydı.

Açıkçası ilk filmi o dönem yaratılan gaz yüzünden –aynı mantıkla Dondurmam Gaymak izlemişliğim de var benim– izlemiş, sonuçta belki çok uzakdoğu sinemasına kültürüne aşina olmadığımdan, belki de gerçekten filmin o yaratılan havanın karşılığını verememesinden, bu hype’a anlam verememiştim. Yani mesela Hard Boiled’ın neden efsane olduğunu anlayabilirken, bu filmin o kadar büyük olduğunu düşünmüyordum. Ama bu gazı arkasına alan film 17 milyon dolarlık bütçesiyle 213 milyon dolar hasılat yapıp, bir de üzerine Oscar falan alıp döneminin akılda kalan filmlerinden biri olmayı başarmıştı.

Neyse efendim bu Netflix’in başında kimler varsa o dönemleri çok seviyor olmalılar ki, çok yakında Netflix sunuculuğunda, hem Netflix hem de Imax’lerde aynı anda ilk filmin devamı olarak çekilen “Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny” gala yapmaya hazırlanıyor. Yine aynı yazarın romanından uyarlanan film, öncülüyle aynı yöntemi izleyerek yine Hollywood’un aşina olduğu isimleri kadrosunda barındırıyor. İlk filmden Michelle Yeoh’un dönüşü dışında, kadroda Jason Scott Lee (Dragon: Bruce Lee Story), Donnie Yen (Ip Man, Shanghai Knights, Blade II), Harry Shum, Jr. (Step-Up serisi) gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda bu kez Ang Lee yok, yerine Matrix, Kill Bill gibi filmlerde görev almış Yuen Woo-ping oturmakta.

İlk filmi beğenmemiş biri olarak bu filmle ilgili de çok umutlu değilim. Özellikle son dönem de eskisi gibi Netflix’in de işlerinde bence bir kalite düşüşü olduğunu da düşünürsek, biraz önyargılıyım filmle ilgili. Yine de çocukluktan beri dövüş filmlerini seven tarafım, sırf fragmandaki gibi dövüş sekanslarının tadına varmak için izlemem gerektiğini sölüyor. Sonuçta ekranlarımız süper kahramanların aksiyonlarıyla dolu, eski usül bir uzakdoğu dövüş filmi bu rutini bozmamıza ve keyif almamıza yarayabilir. Film  26 Şubat 2016’da gösterime girecek.

Crouching_Tiger_Hidden_Dragon_II_-_The_Green_Destiny_1

Siz ne diyorsunuz geekler? Bir doz daha ejdere, kaplana var mıyız, yoksa o devir geçti, samuray kılıçlarının değil ışın kılıçlarının -her yerde Star Wars- zamanı mı?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.