Bazı filmlerle ilgili neden yeniden yapım geyiklerinin geçtiğini anlayabiliyorum. Gerçekten. Yani açıkçası bir Blade Runner’a bakınca; neden günümüz teknolojileri ve günümüz bakış açısıyla tekrar harmanlanmasının birilerine cazip geldiğini görebiliyorum. Onu da geçtim, bazen finanssal olarak akla yatkın geliyor böyle şeyler. Örneğin süper kahraman filmleri dev popüler olduktan sonra “dur biz bunu o kadar da popüler değilken yapıp iyi para kaldırmıştık, bir daha deneyelim” diye Fox’un yine Fantastic Four çekmesini anlıyorum.

Ama şunu anlayamıyorum. Gerçekten, aklımın hayalimin herhangi bir köşesi burada ne olduğunu tam olarak algılayamıyor. Birileri şu anda Memento’yu yeniden çekme hazırlığı içerisinde. Gerçekten. Bu nasıl oldu diye soracak olanlara çok üzücü açıklamamız geliyor, hazır mısınız? Ortada AMBI Pictures diye bir şirket var. Andrea Iervolino ve Monika Bacardi’nin yönettiği bu şirket, vakti zamanında Exclusive Media Group’ın kütüphanesini satın almış. Aldıkları filmler arasında Cruel Intentions, Donnie Darko da var. Memento da var. Bunun üzerine AMBI da ortaya bir bütçe koymuş, üretime geçmeye karar vermiş.

Memento 2

Bacardi şunu diyor: “Memento izleyicileri sadece film esnasında değil, filmden sonra da konuşturmaya devam eden bir eser. Bu onun cesur yaklaşmından kaynaklanıyor. Bizim niyetimiz Christopher Nolan’ın vizyonuna sadık kalmak ve en az orijinali kadar sert, ikonik ve ödüllere layık bir film çıkartmak. İlkinin ustalığına yaraşır bir şey üretebilmek çok büyük bir sorumluluk, ama bu bulmacayı sinemaseverlerin hayatlarına ve akıllarına tekrar getirmek için çok heyecanlıyız.”

Ya niye? Ya neden? Ya sapkın mısınız siz? Memento’yu 2000 senesinde Chris Nolan çekti, ve bitti zaten. N’apıyorsunuz siz daha 15 sene olmadı ya? Kim unuttu zaten bunu? Kim unutmuş olabilir yani? Faydalanacak yeni bir teknoloji var mı? Hayır, hatta bilakis sosyal medyanın varlığı konuyu baya ıskartaya çıkartıyor. (dövme yaptıracağına tvit at?). Yeni bir trend falan var mı? Hayır, zaten Memento şahsına münhasır bir film. E ablalarım siz n’apıyorsunuz? Nedensiniz? Niyesiniz? Aa!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.