NBA Playoff’ları tam gaz devam ederken, geçtiğimiz gece Cleveland Cavaliers ile Indiana Pacers‘ın Doğu Konferansı 1. Tur eşleşmesinden kimin canlı çıkacağını belirlemek üzere oynadığı bir maç vardı. LeBron’un önderlik ettiği Cavaliers, başını Victor Oladipo’nun çektiği dinamik Pacers takımını 105-101 mağlup etti ve ikinci turda Toronto Raptors ile olan karşılaşmasını beklemeye kuruldu. Maçın pek çok kırılma anı vardı. Ama kuşkusuz en önemlisi şuydu:

Maçın başında 48 dakika sahada kalmayı planlayan LeBron James, üçüncü çeyreğin sonunda oyundan çıktı ve soyunma odasına gitti. Ekran başında izleyenler için bu tehlike demekti, çünkü LeBron’suz Cavaliers takımı gerçekten motorsuz bir araba gibiydi, motorsuz ve koltuksuz bir araba gibiydi, tekerlekleri de yoktu, camları da çalınmıştı, iç takımı da boştu. LeBron’suz Cavaliers takımı teneke gibiydi demek istiyorum. Şükür ki LeBron soyunma odasından geri dönesiye kadar Cavs 7-0’lık bir seri tutturup farkı muhafaza edebildiler.

LeBron da kenarda narenciye yedi.

Ben ilk gördüğümde mandalina yiyor sandım. Ve hiçbir şekilde anlamlandıramadım. Sabah kalkınca, Geekyapar Genişletilmiş Evreni‘nin basketbol uzmanı Tancan Fümen‘e mikrofonlarımı yönelttim. Bundan kastım, Facebook’tan kendisine sabah sabah “abi LeBron dün gece niye mandalina yedi” diye sordum. YouTube’un en muhteşem basketbol podcast’inde tam zamanlı çalışmasının yanında lisanslı bir basketbol koçu da olan Tancan şöyle dedi:

“Maçı daha izleyemedim ama hızlı bir şeker ihtiyacı olmuş olabilir. İzotonik bir etkisi var mı bilmiyorum. Eskiden Rodman da portakal yerdi devamlı.”

Rodman’ın portakal yerkenki bir fotoğrafını bulamadık, onun yerine Rodman’ın kafasının portakala benzediği bir resim paylaşıyoruz.

dennis-rodman-20683617-1-402

Ben bunun üzerine Tancan’a “spikerler anlatırken kramp dediler abi” dedim. Tancan da şöyle cevap verdi:

“Kramp dedilerse şeker ihtiyacı olabilir o zaman. Şeker enerji için, mandalina su ve şekerin hızlı emilimi için iyi duruyor. Şimdi içinde B vitamini de var mı diye baktım. O da kramp için faydalı.”

Bunların üstüne ben de internetten bir araştırma yaptım. Diyetisyen Dilara Koçak‘ın 2008’in Mayıs’ında Milliyet için kaleme aldığı “Krampları önlemek için nasıl beslenmeli?” başlıklı yazısında da kramp tedavisi için bir dilim portakal yenmeli deniyor. Bunun sebebi de vücuda potasyum sokmak olarak verilmiş.

Böylelikle öğrenmiş olduk. Kaymak gibi giden NBA Playoff’larını izlerken, bir yandan da kaliteli basketbol muhabbetine doymak isterseniz diye İkili Oyun’un son Euroleague bölümünü şöyle koyuyoruz.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.