Bilimkurgu hikâyelerinin, yapıları gereği yenilikçi olmaları ya da hâlihazırda dünyamızın içinde bulunduğu duruma yeni bir yorum getirmeleri gerekiyor. Fakat tür içerisinde çıkan yüzlerce hatta binlerce eser, artık bilimkurgunun dahi kendi içerisinde tekrara düşmesine neden oluyor. Hâl böyle olunca da ortaya yeni fikirler atabilen bilimkurgu eserleri, diğerleri arasından sıyırılıyor ve hemen öne çıkıyor. Benim için yıllar önce okuduğum Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? kitabı tam olarak böyle bir eserdi. Kitabını okuduktan sonra izlediğim filmi her ne kadar kaynak eserden uzak olsa da ayrı bir güzelliği vardı. Anlayacağınız Blade Runner evreni benim için oldukça değerli bir evren. Bu yüzden bu evren için bir dizi yapılacağının haberini büyük bir mutlulukla veriyorum size.

İnsanoğlunun, Dünya gezegenini geride bırakarak galaksiye yayıldığı, artık robotlar ve insanların neredeyse birbirinden ayrılamadığı bir evrende geçen Bladerunner serisi; gerek atmosferi, gerek mükemmel replikleri, gerekse insanı insan yapan şeylerin ne olduğunu bize sorgulatması gibi ögeler sayesinde hepimizin kalbinde büyük bir yere sahip. Rutger Hauer’ın 1982 yapımlı ilk Blade Runner filmindeki “Tears in Rain” monoloğu, benim için hâlâ tüm bilimkurgu eserleri içerisindeki en iyi sahnelerden biridir. Evreni ayrı, oyuncuları ayrı, diyalogları ayrı güzeldir anlayacağınız Blade Runner serisinin.

Şimdi bu seriye tam on saat süren ve on bölümden oluşacak bir dizinin geleceğini duyduğumuzda, yüzümüzde oluşan gülümsemeyi hayal edebiliyorsunuzdur. House of Gucci filmi için yaptığı röportajlarda Blade Runner dizisi için çalışmaya başladıklarını belirten Ridley Scott, şimdilik çok bir ayrıntı vermiyor. Ama zaten vermesi de gerekmiyor. Zira uzun zamandır hasret kaldığımız siberpunk evrenlere, Blade Runner serisi ile birlikte geri dönmekten daha güzel bir şey düşünemiyorum. Bir de filmlerde tam anlamıyla hakkı verilmeyen, Voight-Kampff testi ile birlikte bize noir bir dedektiflik öyküsü sunarlarsa var ya, tadından yenmez.

Valla Black Lotus animasyon dizisinden sonra gelen bu Blade Runner dizi haberi beni çok mutlu etti. Ben bu evrenin, anlatılacak daha bir sürü hikâyesi olduğunu düşünüyor ve bu hikâyeler için heyecanlanıyorum. Siz ne dersiniz?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Mükemmel haber diyorum. Black Lotus’la ilgili bir yazı da güzel olabilir 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.