Merhaba sevgili hayatta kalanlar. Sözü fazla uzatmadan oyun hakkında bir kaç taktik paylaşmak istiyorum çünkü radyonuzun ne kadar pili var, ya da çekmeye ne kadar devam edecek bilmiyorum. Sadece bir radyonuz varsa, onu bulduysanız ya da yaptıysanız, buna değsin istiyorum. Hayatta kalmak için bir kaç öneri; umarım hepimiz kurtuluruz.

1. Evinizin içindeyken takımınızdan birilerini daha hızlı hareket ettirmek için hedefe doğru çift tıklamanız yeterli. Böylece oraya doğru koşacaktır. Yine de yaralı ve hasta olan arkadaşlarınızı koşturmanızı çok tavsiye etmiyorum. Anneleri yanında yok, sırtlarına bez koyup terini alacak kimseleri yok yani.

2. Oyunda bir çok şey yapabiliyorsunuz, yani silahlı zırhlı olarak gezebilmeniz, sebze yetiştirebilmeniz hatta alkol üretmeniz mümkün; ancak şunu sorun kendinize; bu yaptığımın benden götürüsü ne olacak, getirisi ne olacak? Özellikle bu soruyu sorarken takımınızın ruhani ve fiziki hallerini, elinizdeki ekipmanı ve zamanı iyice göz önünde bulundurmalısınız.

0a362820-6463-400f-a21e-3556fb7f7ce3
Üzgünüm…gerçekten…

3. Sorunlarınıza alternatif çözüm yolları bulmaya çalışın. Örneğin yiyeceğiniz yok ise yiyecek ile değiş tokuş edebileceğiniz şeyler bulmaya çalışın, umutsuzluğa kapılmayın. Bazen oyun hiç belli olmadan sizi destekleyebiliyor.

4. Takımınızdaki kişilerin özelliklerini ezberleyin, yalayın yutun. Kimin neyi iyi yapabileceğini iyi öğrenin ve birbiriyle karıştırmayın. Sonra aşçıyı silahlı çatışmaya gönderip, rakibin gözüne havuç sokmakta başarısız olunca adama kabahat bulmayın. Herkesten en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Bu konuda önemli bir nokta da karakterlerin iyi olduğu noktaları öğrenmek kadar, kötü oldukları noktalardan da haberdar olmak. Alışverişinizi ve kararlarınızı bu olumsuz noktalara dayanarak vermeye çalışın. Örneğin çok sıgara içen kişiler varsa gidip kahve biriktirmeyin. Deli misiniz arkadaşım?

5. Karar verirken yaklaşık bir 5 kez düşünün. Her zaman için çıkarınızı ön planda tutmaya çalışın. Sonucunda karlı olmayacağınız hiçbir şey yapmayın, kolay kolay kabul etmeyin. Gereksiz risklerden kaçının çünkü her şey güllük gülistanlık iken, takımın bel kemiğini oluşturan hatun kendini asınca pek hoş olmuyor.

6. Karakterlerinizin fiziki durumları kadar ruh durumları da önemli. Yani evi yiyecekle doldurup bütün insanların depresyona girmiş olması -eğer bunu değiştirmezseniz- sonunda herkesin ölümü ile sonuçlanacaktır. Üstünde baloncuk çıkan arkadaş ilgiye, şefkate muhtaç olan arkadaştır. Sevin öpün onu. (Yani diğer kişilerden biriyle konuşturun ki bir parça morali düzelsin.)

7. Oyun size farklı fırsatlar da sunuyor; bazen size katılmak için ya da başka tekliflerle gelen kişiler olabiliyor. Bu teklifleri bekleyin, ama planınızı bunun üzerine kurmayın. Siz son ana kadar elinizdeki kişileri hayatta tutmaya çalışın. Bir keresinde son kişi ölmeden 2 gün önce başkası kapımı çaldı, takıma aldım ve oyunu bitirebildim. Böyle son dakika gollerinden medet ummayın.

8. Genelde birileri yaralanınca, kısaca ayvayı yiyor diyebiliriz. Bu kişinin uzun süre (günler boyu olabiliyor mesela) yatakta yatması, aksiyona girmemesi, daha fazla yaralanmaması ve hepsinden önemlisi bandaja ihtiyacı olabiliyor. Yaralanan kişiden (hemen) umudu kesin demiyorum ama yine de… zor günler sizi bekliyor diyelim.

1 2
Author

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

1 Comment

  1. aytacesmebasi Reply

    Ekşideki şu entryden sonra oyunu 2 kere bitirebildim belki ilgilenirsiniz https://eksisozluk.com/entry/47175716 bana göresini de yazayım; sobayı kış gelmeden yapmayın, tezgahları yükseltin ve buradan edineceğiniz araçlarla evin deliklerini kapatıp kapıya alarm yapın soygunlardaki zarar nerdeyse sıfıra iniyor, fırını ve kış gelince sobayı hemen seviye atlatın daha az ürün kullanıp daha yararlı oluyor, fare kapanlarını çatıya kurun benim oyunlarımda orada daha çabuk fare yakalanıyor, fare kapanı güncellenmiş fırın ve su damıtıcı ile sıcak yemekler yapabilirsiniz. sargı bezi ve konserve 1 ya da fazladan varsa 2 tane yedekte tutun bazen çocuklar geliyor onlara verdiniz mi moral düzeltiyor. Eğer gitarist kızınız varsa gitar yapmak için elinizi çabuk tutun acayip moral yükseltiyor. Sigara ve kahve illaki stoklayın belirli zamanlarda değerleniyor ve takasta iyi işe yarıyor. İlk başlarda bol bol tahta ve yedek parça biriktirin, ancak kesinlikle evinizde yapacaklarınız için ihtiyaçlarınızın bir listesini yapın sonrasında “o mu lazımdı bu mu” diye ortada kalmayın. Tahta için kesinlikle balta yapın, baltayla tahtaya ulaşım kolaylaşıyor. Yağmaya gittiğiniz yerde eğer görüldüyseniz ve tehlikeli bir yer ise aynı yere aynı kişi ile gitmeyin. Eğer bir kişiyi devamlı yağmaya gönderiyorsanız ve morali bozulduysa kesinlikle ara verin bir kaç gün başkası gitsin.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.