Bundan birkaç yıl önce Westworld dizisine ilk başladığında ağzımın suyu aka aka izlemiştim. Hatta o zaman diziyi izledikten hemen sonra Geekyapar Youtube kanalına koşup Westworld incelemelerini izler, teorilerini dinler, kendimi daha geek hissederdim. Bu sezon dizi başladığında, Geekyapar’da yazar olup gerçekten bir Westworld sezonunu inceleme şansım olduğu için çok heyecanlanmıştım. İlk iki sezon övemediğim diziyi övme şansı yakalamıştım. Bunun için her bölüm büyük bir heyecanla bilgisayarımın başına oturdum ve Westworld bölüm incelemeleri yazmaya başladım. Ama geldiğimiz bu bölüm itibariyle söyleyebilirim ki izlediğimiz dizi eski Westworld değil artık. İzin verin bunun sebeplerini aşağıda; Westworld üçüncü sezon yedinci bölüm spoilerlı incelememizde anlatayım.

Daha önceki yazılarımızda da söylemiştim ama bir daha söylemekte bir zarar görmüyorum; Westworld, anlattığı şey açısından diğer dizilerden ayrılan bir dizi değil. Onun ayırt edici özelliği; herkesin anlattığı hikâyeyi, daha farklı ve daha güzel bir şekilde anlatmasıydı. Ama ne yazık ki üçüncü sezon bu özelliğini kaybetti ve şimdi o da herkes gibi oldu. Yani bakın bunu söylerken yanlış anlaşılmak istemiyorum. Westworld hala güzel bir dizi. Ama artık eskisi gibi çok güzel bir dizi değil. İnanıyorum ki buna, bölümden bahsetmeye başlayınca siz de hak vereceksiniz.

Bir önceki bölümde hatırlayacaksınız Maeve “Dolores’in bir sürü adamı var, benim niye yok?” diyerek kendine birkaç tane host arkadaş bedenleştirmişti. Bu hostlardan bir tanesinin kendisi, diğerinin Hector olduğunu biliyorduk. Reddit’ten üçüncü hostumuzun da Clementine olduğunu öğrenmiştik. Biz kalan son hostun kim olduğu konusunda teoriler üretirken hiçbirimizin beklemediği bir şey oldu ve son hostun Shogun World’den Hanaryo olduğu ortaya çıktı. Yani bu noktada umarım Hanaryo seçiminin Dolores’in kopyası olan Musashi’ye “Musashi onurlu adamdı. Sen onun hatırasını kirletiyorsun” cümlesini kurmasından daha fazla amacı vardır. Clementine ve Hanaryo’nun yan yana dövüşmesini izlemek eğlenceliydi. Hatta bu sekans, sezonun ilk bölümlerinde olsa övebilirdim bile. Ama işte sezon finalinden bir bölüm önce olunca her şeyin altında derin bir mana arıyorum ister istemez.

Bu dövüşün biraz öncesinde Charlotte’un, Musashi’yi arayarak “planda değişiklik yapacağım” demesiyle Dolores’in planlarının kendi kopyalarından birisi yüzünden bozulacağı teorim artık resmi olarak gerçekleşti sanıyorum. Yani daha doğrusu henüz gerçekleşmedi ama gerçekleşecek gibi gözüküyor. Artık nasıl engel olacak, ne yapacak tam olarak bilmiyorum ama gelecek bölümde Charlotte Hale’in Dolores’in planlarının tam ortasında göreceğiz.

Bölümün daha başlangıcından itibaren bu bölümün Caleb’a odaklanacağı belliydi. Hepimiz, özellikle Dolores’in Caleb için vurulduğu bölümde Caleb’ın bu sezonda kilit bir rol oynayacağını biliyorduk. Ama gelin itiraf edelim, bu kadar büyük bir rol oynayacağını hiçbirimiz düşünmüyorduk. Yani ben bir noktada Dolores, Caleb’ı amaçları doğrultusunda kullanıp bir kenara atacak diye düşünüyordum ama geldiğimiz noktada Caleb artık Dolores’in bir aracı değil amacı konumuna yükseldi.

Hani bana soracak olursanız bu birazcık kötü bir plan. Her ne kadar Bernard, “Dolores şair ruhlu bir kadın. İnsanları yine insanların yok etmesini istiyor” dese de bu bana çok zayıf bir motivasyon gibi geldi. Yani Dolores’in, Rehoboam’ı devre dışı bırakmak için ta Liam’ın sevgilisi olmasından başlayan, ince ince planlanmış host devriminin Caleb kadar değişken bir noktada son bulması benim canımı sıkıyor. Bakın arkadaşlar, Dolores bu sezonun başında “Bir işi yapacaksan kendin yapacaksın” deyip ona sadık o kadar host varken kendi kopyalarını bedenleştirdi. Şimdi gerçekten bütün planı bir insanın ellerine mi bırakacak? The Genre bölümünde Caleb’a ateş eden birkaç kişi başarılı olsaydı Dolores komple devrimi falan bırakıp bir sahil kasabasına mı yerleşecekti? Bu kadar pamuk ipliğine mi bağlı bütün devrim?

Öte yandan sizce de Dolores’in, Solomon’ı ikna etmesi çok kolay olmadı mı yoksa sadece bana mı öyle geldi? Yaptıklarının doğru olduğunu sonuna kadar savunan Solomon, Dolores’in “İnsanoğlu benim türümün yok olmasını istiyor. Evrende tek zeki canlıların insanlar olması sence adil mi?” cümlesiyle beraber bir anda ikna olup “hangi stratejiyi kuralım ablacım?” demeye başladı. Sevgili Solomon, tamam şizofren bir yapay zekâsın ama yine de bu kadar kolay mı korumakla yükümlü olduğun insanoğlunun yıkımına sebep olmak? Yani sence de biraz hızlı gitmiyor muyuz?

Daha önce birçok kişinin konuştuğu ama benim ilk Tancan abiden duyduğum için yer vermediğim bir teori vardı: Francis’i vuranın Caleb olduğu teorisi. Bu hafta bu teorinin gerçek olduğunu uzun uzun izledik. Yani bakın önceden Westworld bir motivasyon anlatmak istediği zaman bunu yavaş yavaş, bölümlere yedire yedire yapardı. Şimdiyse bu motivasyonlar bize bir bölümde verilmeye çalışılıyor, hem de sezondan bir önceki bölümde. Ama olmuyor be. Vallahi olmuyor ya. Francis için bir şey hissetmiyorum ki onu Caleb vurduğu için Caleb’a karşı bir şey hissedeyim.

Yani bakın, karşılaştırın diye söylüyorum. Biz, bir sezon Dolores’in her sabah host olarak uyanmasını, dövülmesini, babasının gözleri önünde öldürülmesini, tecavüze uğramasını, öldürülmesini ve sonra bütün bunlar olmamış gibi gözlerini yeni bir sabaha açmasını izledik. Dolayısıyla bir sezon boyunca yavaş yavaş Dolores ile bağ kurduk. Bu kadın dünyayı yerle bir etse hakkıdır dedik. Ama şimdi siz gelmişsiniz sezon finaline bir bölüm kalmışken “Caleb sistem yüzünden en yakın dostunu vurdu” diyorsunuz. Biz de “Ha. Tamam o zaman” diyoruz. Fazlası yok.

Öte yandan Dolores’in Caleb’a, Rehoboam algoritmasının nasıl çalıştığını anlattığı bölümlerde “Algoritma geleceği tahmin mi ediyor yoksa tahmin ettiği geleceği mi yaratıyor?” sorusunu sormuştum sizlere hatırlarsınız. Bu bölüm bize açıkça söyledi ki: Rehoboam kendi tahmin ettiği geleceği yaratıyor. Ve bu geleceğe engel olma ihtimali olan bütün aykırı insanları alıp bir buzdolabına kapatarak insanları koruduğunu söylüyor. Ama tam da bu noktada aklımıza dank ediyor: Serac baya kötü bir adam lan! Bu da bizi bir başka motivasyon problemine getiriyor.

Arkadaşlar Maeve bu sezonun başından beri hikâyeye tam anlamıyla bir türlü giremedi. Hep böyle kenarda köşede gezdi ama bir türlü dâhil olamadı. Hani en son Dolores kötü adam gibi sağda solda insan öldürmeye başlayınca Maeve bir kurtarıcı olarak beyaz elbiseler içerisinde gözüktü ama yine tam anlamıyla dâhil olamadı. Çünkü sağlam bir motivasyonu yok. Yani Dolores’i niye durdursun Maeve? Çünkü kızının gittiği dünyaya erişimi olan tek kişi Dolores ve bu yüzden ona kızgın? Peki, Serac ne vaad ediyor? Kızının olduğu dünyaya erişim. Peki, ne malum vereceği? Bilmiyoruz. İşte bu motivasyonu biraz daha sağlamlaştırmak için bir önceki bölüm Charlotte, Hector’un incisini yok etti ama inanın o bile etkili olmadı. Yani şu an Serac o kadar kötü bir adam ki; Maeve şeytanın tetikçiliğini yapıyor ve bunun için elle tutulur bir nedeni bile yok. Bu yüzden gelecek bölüm eğer bir Maeve ve Doloresi iş birliği görürseniz şaşırmayın.

Her ne kadar Maeve ve Dolores’in dövüşü, silah ve uçak ile donatılmış küçük satranç mekaniklerine sahip olsa da sonuçta pek bir şey hissettirmedi. Yani Maeve’in Kill Billvari katana ile gelip Dolores’in karşısına çıkması falan çok garipti bana kalırsa. Yok muydu abi şöyle güzel, teknolojik bir silah. Neymiş bu “Onun öldürürken can verişini izleyeceğim” diye yakın dövüş silahıyla Dolores’in üstüne koşması falan? Ayrıca umarım Clementine ve Hanaryo’yu sadece Musashi’yi öldürüp, Dolores’in yerini öğrenmek için bedenleştirmemişsinizdir. Öyleyse eğer çok ayıp.

Ben gerçekten şu an gidip, sezonun ilk bölümlerinde Bernard’ın kendi kendini her gün kontrol etmesini beğenen, diziye farklı bir gerilim kattığını düşünen halimin başını okşamak istiyorum. Hani bakın umarım, Bernard sezon finalinde çok büyük bir şey yapar. Ama çok büyük bir şeyden bahsediyorum. Yoksa gerçekten bütün sezon “Bernard önemli, Bernard anahtar, Bernard şöyle, Bernard böyle” dedirten senaristlere çok ağır kızarım. Abi bütün sezon Bernard oradan oraya sürüklendi ama sezonun başından sonuna kadar bir arpa boyu yol gidemedi. Ne yaptı Bernard bu sezon bir anlatır mısınız bana? Artık Dolores’i durdurmaya bile çalışmıyor. Öyle sadece bir sonraki durağına giden bir otobüs gibi oldu. Vallahi çok üzülüyorum ya.

Bu noktada açıkçası ne teori üretesim geliyor benim ne de bir şey diyesim. Sadece Westworld’ün dördüncü sezonunun HBO tarafından onaylandığını hatırlayarak bu sezonun bir geçiş sezonu olması için dua ediyorum. Gerçi onun için bile zayıf bir sezondu ama olsun en azından bir şeylere yol yapıyorlarmış derim içimi rahatlatırım.

Efendim gelecek hafta pazartesi günü dananın kuyruğu kopacak. Ya hepimiz deli gibi şaşırıp “Oha! İşte Westworld bu lan!” diyeceğiz ya da “Oha? Şimdi Westworld bu mu lan?” diyeceğiz. Bana göre beklentiyi düşük tutmak hepimizin sağlığı açısından daha iyi ama umarım dizi yüzümü kara çıkarır ve harika bir sezon finali izleriz. Tabi, belki de sizin itirazlarınız vardır dizi yorumum hakkında. Onları da yorumlarda duymayı çok isterim efendim.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.