Çoğumuzun en büyük hayalinden biri büyücü olmaktır değil mi? E o zaman Wiz-War için tam çocukluk hayallerimize hitap ediyor diyebiliriz, zira Wiz-War’da her oyuncu bir büyücüyü oynuyor. Amaç 2 puana ulaşmak. Bunu yapmanın 2 yolu var, başka bir büyücünün kitabını çalmak veya diğer bir büyücüyü öldüren vuruşu yapmak, tabi oyundaki tüm büyücüleri öldürerek ayakta son kalan olmak da bir alternatif.

Oyunda her oyuncunun başladığı bir board var, oyun modüler olduğu için oyuncu sayısına göre boardun şekli ve boyutu değişiyor. Ayrıca yerleştirme şekli de değiştiği için her seferinde farklı bir board’da oynuyormuşsunuz gibi oluyor adeta.

Wiz-War’ın en can alıcı kısmı oyunu oynadığınız kartlar. Her oyuna başlamadan oluşturduğunuz ve tüm oyunun üstüne kurulmuş olan kartlar. Kart destesini oluşturmak için büyü okullarına göre ayrılmış destelerden 4 tanesini seçerek oyun destesini oluşturuyorsunuz. Oyunun 2 oynanma şekli var. İlk alternatif tüm oyuncuların aynı desteden oynaması. Diğer alternatif ise kullanıcıların 2 deste oluşturarak ikiye ayrılması. 4 oyuncu oynanırken 2 oyuncu bir desten 2 oyuncu diğer desteyi kullanıyor, ama bu o oyuncuları hiçbir şekilde ortak haline getirmiyor.

pic1254076

Oyuncular bu kartları kullanarak birbirlerini öldürmeye ve diğer oyuncuların hazinelerine ulaşmaya çalışıyor. Wiz-War büyük taktikler üzerine kurulu bir oyun değil. Daha çok anlık kararlar, çektiğiniz kartların sizi yönlendirmesi ile şekil alan bir oyun. Birbirinden farklı büyüleri kullanmak, minik kombinasyonlar yaratmak Wiz-War’un en eğlenceli kısmı. Güzel bir ateş duvarı yaratıp, rakibinizi bir köşeye sıkıştırdığınızda oyunu kazandığınızı sanabilirsiniz ta ki o büyücü duvarı elindeki duvar patlatma büyüsü ile kafanıza yıkarak sizi öldürene kadar.

Wiz-War kısa süren, arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmenizi sağlayan bir oyun. Yalnız şimdiden uyarmalıyım, oyunu fazla ciddiye alacan kişilerle oynamanızı hiç tavsiye etmem. Bazı oyuncular oyunun dengesizliği ve adil olmayışıyla ilgili şikayetlerde bulunarak keyfinizi kaçırabilirler.

pic1274181

Oyuncu Sayısı: 2-4 (expansion ile 5)

Karmaşıklık Seviyesi: Orta

Oynama Zamanı: 15-60 Dakika (oyuncu başına 15dk)

Öğretme Zamanı: 5-9 Dakika

Büyücülük temasını seviyorsanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Kısa kısa oyunlarla harika zaman geçirebilirsiniz. Wiz-War’da kötü diyebileceğim tek şey oyunda kartların çok çeşitli olması (nasıl bir kötülükse artık bu) bu oyunu ilk oynayanların biraz kart okuyarak zaman geçirmesi anlamına gelebiliyor. İlk oyununuz 30dk sürdüyse, aynı desteyle ikinci oynayışınız çok daha hızlı oluyor. Üçüncü oyun ise tahmin edersiniz ki çok çok daha hızlı vuku buluyor. Bir noktadan sonra kartları hayli iyi tanıyorsunuz. Bu arada oyundaki deste kombinasyonu, boardların rastgele olması oyunun yeniden oynanabilirliğini oldukça arttırıyor. Tekrar tekrar oynayıp bambaşka deneyimler yaşamanız mümkün.

Not: Oyunla gelen mini figürler boyamaya çok musait. Onları boyamakla uğraşırsanız oyun daha da renkli ve eğlenceli bir hal alıyor.

 

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.