Xbox tarafı şu sıralar mahkeme salonlarında Activision Blizzard firmasını bünyesine katmasının neden sektörü tehlikeye sokmayacağını açıklamakla meşgul bildiğiniz gibi. Tabii bu satın alımı istemeyenlerin en başında rakibi Playstation yer alıyor. Yapılan ifade verişler, savunmalar, itirazlar arasında da ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. Bugün de onlardan birini sizinle paylaşıyoruz.

Xbox CEO’su Phil Spencer satın alıma karşı çıkan taraflardan biri FTC kanadından Bethesda’yı satın aldıkları dönemle ilgili soru sorulduğunda şu açıklamayı yapmış: “Bethesda’yı satın aldığımızda bizi buna iten sebeplerden biri Playstation Ghostwire: Tokyo ve Deathloop oyunlarını Xbox tarafına getirmemesi için Bethesda ile çoktan anlaşmıştı, bu yüzden Starfield hakkında da benzer bir konuşmanın geçtiğini duyduğumuzda hali hazırda üçüncü konumunda olduğumuz konsol yarışında daha da geriye düşemezdik.

Bana komik gelen nokta Playstation bu anlaşmaları yaptığında bahsi geçen oyunlardan ikisinin de bir sene sonra yine de Xbox’a gelmesi ama Xbox’ın süreli exclusive bile yapmayıp direkt multiplatform oyun yapan firmayı alarak gelecekte Playstation tarafına da gelmesi olası oyunları tamamen kendine özel yapması. Sektör adına bu satın almanın hiç de iyi bir sonucu olmayacağını düşünüyorum. Microsoft tarafı elindeki stüdyolara odaklanıp bu tür satın alımlar ile uğraşmayı bıraksa daha hayırlı olur bence. Mahkeme hala sürüyor ve sürdükçe de bu tür ilginç bilgiler öğrenmeye devam edeceğiz muhtemelen. Mesela Indiana Jones oyununun da Playstation tarafına gelmeyeceğini öğrendik. Ya da ilerideki Elder Scrolls oyunu hakkında da net bir şey demiyor Spencer.

Sizce Xbox tarafı iyi yapmış mı Bethesda’yı alarak? Anlaşmanın onaylanacağını düşünüyor musunuz? Bu satın alım furyası ne zaman biter? Düşüncelerinizi bize yollarken endişelerinizi kökünden çözün.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.