Geçtiğimiz yıl doksanlardan çıkıp gelmiş pek çok film izledik. Bunların bir kısmı beklentilerin çok üstünde başarı yakalarken, bir kısmı ciddi şekilde hayal kırıklığı yarattı. Elbetteki bir Hollywood klasiği olarak başarılı olanların devam filmi hızla çekilmeye başlanırken, başarısız olanların planlanan projeleri de askıya alınmak durumunda.

Senenin merakla beklenen yapıtlarından biriydi Terminator: Genisys. Arnold’ı yıllar sonra kanlı canlı yeniden Terminator olarak izlemek olsun, Game of Thrones’dan aşık olduğumuz Emilia Clarke’ı farklı bir rolle izlemek olsun, Captain Bumerang’ımız olacak Jai Courtney olsun, Jason Clarke olsun; film başta biz hayranlarını oldukça heyecanlandırmıştı. Her ne kadar filmin konusu açıklandığında bir “Hmm..” çekmiş olsam da, şahsen ilk fragmanlarla beraber şans vermeye değer bulmuştum.

Sonra film geldi ve ilk “Hmm..” yorumunun boşa olmadığını gördük. Konu zaten tatmin edici olmaktan uzaktı. Aksiyon sahneleri fena olmasa da, oyuncuların ve karakterler de beklenenin altında kalmıştı. Özellikle Linda Hamilton’ın inanılmaz bir performansla hayat verdiği ve “Gelmiş geçmiş en bad ass kadın karakterler” listesinde zirve adayı Sarah Connor’ın Emilia Clarke tarafından hunharsızca harcanması da eklenince film bütün cazibesini yitirmişti. Belli ki yıllar yaşlanan Terminatör’ümüze iyi gelmemişti. Haliyle hem eleştirmenler cephesinde hem de gişede beklediği etkiyi yapamayarak kendisini yılın ortalama işleri arasına yazdırabildi yeni Terminatör filmimiz.

Terminator-Genisys-T-800

İşler böyle olunca da Hollywood çarkları devreye girdi. Hollywood Reporter’ın haberine göre filmle planlanan iki devam filmi ve bir televizyon programı süresiz olarak beklemeye alınmış. İlgili yazıda bu başarısızlığın sorumlusu olarak prodüktör David Ellison’ın filmin üretim aşamasında kimseyi dinlememesinin, “parayı veren, düdüğü çalar” zihniyetinin olduğu iddia edilmiş. Mission Impossible:Rogue Nation, World War Z gibi filmlerde görev almış olan Ellison’ın, bu kez işin biraz daha içinde yer almayı ve daha “yaratıcı” bir rol üstlenmeyi kafasına koyması filmin başarısızlığındaki en önemli sebep olarak gösterilmiş.

Sebebi ne olursa olsun böylesi önemli bir marka ve “evren”in böyle göz göre göre heba olmasını izlemek gerçekten üzücü. Bence Terminatör 2 sadece serinin değil, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında kendisine üst sıralarda yer bulur, ki kimilerine göre serinin laneti de bundan dolayıdır. Umarım eninde sonunda doğru isimlerle doğru senaryolarla doğru düzgün bir Terminatör filmi izlemek nasip olur.

Siz ne düşünüyorsunuz geekler Genisys ve Terminatör markası hakkında?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.