Doctor Who‘nun artık yeni bir patronu var! Steven Moffat geri adım atarken, Broadchurch‘ün yaratıcısı Chris Chibnall 2018’de yayınlanacak ilk sezonuyla görevi devralıyor. Ancak Chris, Doctor Who dünyasına yabancı değil. Küçüklüğünden beri dizinin hayranı olduğu gibi, dizi için çok güzel bölümler de yazmıştı.

İşte yeni başyazara dair fikrimiz oluşmasını sağlayacak, imzasının bulunduğu 6 bölüm! Buyrun:

1) “42”

tumblr_ljg1kxMEDL1qghoe6o1_500

David Tennant‘ın TARDIS‘teki ikinci yılından, bu zaman yolculuklu bölüm tam anlamıyla saf bilimkurguydu. Bölümde canlı olan bir güneşin, kendisinde füzyon kelepçeleri kullanan bir gemi ekibinden intikam almasını seyrettik. 42 bölümü bizlere “mutlu sayı” kavramını da tanıtmıştı. Doktor‘un “Artık okullarda eğlendirici matematik öğretmiyorlar mı?” sitemiyle söylediğine göre; basamaklarının karesinin toplamını aldığında, 1 verene dek aynı işlemi tekrarladığında bire indirgeyen herhangi bir sayı mutlu bir sayıdır. Matematik çok eğlenceli değil mi? Ayrıca bölümde The Beatles ve Elvis Presley’e bolca gönderme vardı.

Replik: “Uzay seyahatinin muhteşem dünyası. Ne kadar güzel görünürse, seni öldürme ihtimali o kadar artıyor.”

 

2) “The Hungry Earth/Cold Blood”

1383041491670701

3 yıl ilerledikten sonra, Matt Smith’in ilk yılında tekrar Chibnall imzası taşıyan bir bölümle karşılaşıyoruz. Bu iki bölümlük hikaye, klasik serideyken yer altında uyanan Silurianlara geri dönüş yapıyor. Ve Silurianlar, Dünya’nın kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. İkinci bölümün sonunda Amy’nin erkek arkadaşı Rory bir Silurian’ın elinden öldürülüyor ve zaman çatlağının ışığı tarafından çekiliyor. Bunun yüzünden de zavallı Pond, sevgilisini birkaç bölümlüğüne de olsa unutuyor.

Replik: “Afedersiniz ama ben gayet mantıklı konuşuyorum, sadece siz anlamıyorsunuz.”

 

3) “Pond Life”

tumblr_m9ilt8PXeB1qcp930o2_500

 

Matt Smith, Karen Gillan ve Arthur Darvill’in olduğu 7. sezona ışıltılı bir giriş. Kahkahalarla dolu ama Pondların dünyasında her şeyin yolunda gitmediğini öğrendiğimizden hüzün de var.

Replik: Doktor, yatak odası için bir kuralımız vardı.

 

4) “Dinosaurs On A Spaceship”

e639aaca7296

 

2012’de, Chibnall, Matt Smith’e Amy, Rory, Rory’nin babası Brian, Mısır kraliçesi Nefertiti ve avcı Riddell’den oluşan muhteşem bir takım verdi. Doctor Who evrenindeki Galaksinin Koruyucuları da diyebiliriz. Chris bu bölümde bizlere çok eğlenceli replikler sunmuştu. Hepsinden daha iyi bir şey varsa o da Zaman Lordu’nun Noel listesi yaptığını öğrenmemiz ve Tricey adında dinozor bir arkadaş edinmesiydi.

Replik: “Nasıl bir insan yanında mala taşımaz ki?”

 

5) “The Power of Three”

tumblr_masf2fDOXw1qdj14go1_500

Önceki bölüm gibi bu da eğlenceyle doluydu. Dünya zararsız gibi görünen küpler tarafından istila etmişti. Bu bölümde UNIT geri döndü. UNIT’in başında ise klasik seride 60-80’li yıllarda Doktor’a yardım eden Brigadier Lethbridge Stewart‘ın kızı Kate Stewart vardı. Kate daha sonra 12. Doktor‘a birçok kez, 11. Doktor‘a da 50. yıl özel bölümünde yardım edecekti. Bu bölümde Pondların ayrılma ihtimalinden bahsedilmesi bizleri bir hayli üzmüştü.

Replik: “Ben bir şeylerden kaçmıyorum, onlara doğru koşuyorum. Onlar sonsuza kadar yanıp kopmadan önce.”

 

6) “P.S.”

Çekilmemiş olmasına rağmen, The Angels Take Manhattan‘da New York‘ta sıkışan Amy ve Rory‘nin Brian‘a ettiği veda, torunlarıyla ona ulaşıyor. Bölüme eklememelerinin tek sebebinin zaten kırılan kalbimizi paramparça etmemek olduğunu düşünüyorum. İşte videosu:

Chris Chibnall bu zamana kadar Doctor Who‘da güzel işlere imza attı, orası kesin. Bakalım dümenin başına geçince neler yapacak? Siz ne dersiniz?

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.